Ağaç keserken dikkat edilmesi gerekenler

Ağaç kesme işini güvenli bir şekilde halletmenize yardımcı olması için bu ipuçlarını takip edin ve daha sonra bu alanda ne yapacağınızı belirleyin.

Büyük ağaçlar, manzaranıza çok fazla güzellik katar. Ayrıca, evinizi sıcak havalarda daha serin tutmaya yardımcı olabilir ve kışın ısı kaybını yavaşlatmak için rüzgar kırıcı görevi görebilirler. Ancak yaşlılık, şiddetli fırtına hasarı veya hastalıklardan ve zararlılardan zayıflama nedeniyle bir ağacın kesilmesi gereken zamanlar vardır.

Büyük bir ağacı güvenli bir şekilde kaldırmak bir profesyonel için önemli bir iştir, ancak birini işe almaya hazır olup olmadığınıza ve iş için birini seçerken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğine nasıl karar vereceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Ağacı kendiniz kesmek istiyorsanız ne yapmanız gerektiği de anlatılmıştır. Ardından, yaşlı ağacınız kesildikten sonra ne ekeceğinizi düşünmek isteyeceksiniz. Bu konuda da önerilerimiz olacak.

Bir Ağacı Kesmenin Zamanının Geldiğini Nasıl Anlaşılır?

Ölü veya ölmekte olan bir ağacı, normalde üzerinde yaprakların olması gereken yılın bir zamanında tespit etmek en kolay olanıdır. Yaz aylarında çok sayıda yapraksız uzuv, ağacınızın kurtarılamayacak kadar sağlıksız olduğunun açık bir işaretidir. Ölü ağaçların hiç yaprağı olmaz. Kış mevsimindeyse, herhangi bir yeşil doku olup olmadığını görmek için bir dalı hafifçe çizebilir veya bir dal koparabilirsiniz. Yeşillik yoksa, ağacın tamamının gerçekten ölü olup olmadığını anlamak için yeni bir büyüme filizlenip filizlenmediğini görmek için bahara kadar bekleyin.

Diğer uyarı işaretleri, su stresi, hastalık veya böceklerin ağacı öldürdüğünü gösteren soluk veya kahverengi yapraklardır. Kabuktaki ıslak çizgiler veya sızan öz, ölümcül bir hastalığa veya yaralanmaya işaret edebilir. Ölü veya hastalıklı dalları budamak, tüm ağacın kaldırılması gerekmeden önce size zaman kazandırır, ancak güvenli bir şekilde hareket edin ve yalnızca yerden ulaşabileceğiniz uzuvlarla mücadele edin. Daha ileri düzey çalışmalar için, ağacın kaydedilip kaydedilemeyeceğini veya kaldırılması gerekip gerekmediğini doğrulamak için tanıya yardımcı olacak sertifikalı bir ağaç dikme uzmanı işe alın.

Ne yazık ki, bazen sağlıklı ağaçların bile daha çok arzu edilen diğer bitkileri kalabalıklaştırıyor veya gölgeliyorlarsa veya elektrik hatlarına veya bir kaldırıma çok yakınlarsa kaldırılması gerekir. Evinizin çok yakınına dikilmiş bir ağaç, temelinize veya yer altı borularına kök göndererek potansiyel olarak hasara neden olabilir. Rüzgar veya yağmur fırtınasında büyük hasar gören bir ağaç da hızla devrilebilir.

agac kesim isi

Ağaç Kesme Uzmanları – Ağaç Nasıl Kesilir?

Uzmanlar, gövdenin çevresinde 20 cm veya daha fazla çapa sahip bir ağacı sökmek için sertifikalı bir ağaç dikme uzmanı tutmanızı tavsiye ediyor. Çevrenizde ağaç dikim ve kesim uzmanı bir Arborist yoksa, ağacı güvenle kaldırmak için bir ormancı veya saygın bir bahçecilik hizmetinden destek alın. Yerel bahçecilik merkeziniz, belediyenin park ve bahçeler müdürlüğü veya orman fakültesi olan üniversiteler size rehberlik edebilir ve önerilerde bulunabilir. Uluslararası Ağaççılık Derneği’ne göre, kapı kapı dolaşıp ağaç işi yapmak için pazarlık eden bireylere karşı dikkatli olmalısınız. Çoğu saygın şirket bu şekilde çalışmayı talep edemeyecek kadar meşgul.

Ağaç kesmek için uzman görevlendirirken üç konuya dikkat etmelisiniz. Referanslar, sigorta kanıtı, profesyonel sertifikalar ve yazılı bir belge isteyin. Her ne kadar cazip olsa da, en düşük teklif her zaman en iyi seçenek olmayabilir. Teklif veren firmaların kimlik bilgilerini ve yazılı şartnamelerini incelemeli ve yapılacak iş, beceri ve profesyonellik için en iyi fiyat kombinasyonunu belirlemelisiniz.

İşin, başlangıç ​​ve bitiş tarihlerini, kesin maliyetleri ve yapılacak işleri (enkazın temizlenmesi ve kaldırılması dahil) içeren imzalı bir sözleşme olmadan başlamasına izin vermeyin. Ayrıca önceden büyük miktarda ödeme yapmayın. Ödemelerinizi iş aşamalarına göre kademelendirin ve iş tatmin edici bir şekilde tamamlanana kadar son ödemeyi yapmayın.

agac kutugu ogutme

Ağaç Kütüğünü Unutmayın

Potansiyel ağaç dikicilerinize, ağaç kesildikten sonra güdükten veya ağaç kütüğünden kurtulmak için bir güdük öğütücüsü olup olmadığını sorduğunuzdan emin olun. Bunu daha sonra yapmak daha pahalı olabilir. Ve güdük ile kendiniz başa çıkmaya çalışırsanız yıllar alabilir çünkü çürüme yavaş olacaktır ve bazen ağaç köklerden filizler göndermeye devam ederek çürüme sürecini uzatacaktır.

Ağacın Kaldırıldığı Yerde Yeniden Dikim

Büyük bir ağaç kaldırıldıktan sonra, bir zamanlar durduğu alanı biraz boş hissederek bırakabilir. Ama aynı noktaya başka bir ağaç dikmeli misiniz? Yapabilirsiniz, ancak ağaç uzmanları, toprak ekolojisinin rahatsızlıktan kurtulmasına izin vermek için en az bir yıl beklemenizi tavsiye ediyor. Kütüğü kaldırsanız bile, olgun bir ağaç genellikle arkasından başka bir ağacın dikilmesi zor olan geniş, yoğun bir kök sistemi bırakır. Yapabiliyorsanız, yeni, genç bir ağacın yeterli alana sahip olduğundan emin olmak için temiz bir sayfa ile başlamak daha iyidir. Ve son ağacınızı bir hastalık öldürdüyse, kesinlikle aynı alana dikmek istemezsiniz. Bunun yerine, en az 2-3 metre uzakta bir noktayı hedefleyin.

Bunun yerine çıkarma noktasının üzerine çim dikmek istiyorsanız, mümkün olduğunca fazla talaşları yerden kaldırmaya çalışın (eğer varsa kompost kutunuza ekleyin). Sonra üst toprağı kürekle sürün ve yüksek azotlu bir gübre ile karıştırın. Çim tohumunu veya çimeni bırakmadan ve iyice sulamadan önce alanı düz bir şekilde tırmıklayın.