Ağaçlar gürültü kirliliğini nasıl azaltır?

Ağaçlardan ve diğer bitkilerden yapılan gürültü bariyerleri, istenmeyen gürültü kirliliğine karşı bir soluklanma sağlayabilir. Bir yolun kenarına, bir arka bahçeye veya bir parka stratejik olarak yerleştirildiğinde, ağaçlar ses dalgalarını emerek, saptırarak, kırarak veya maskeleyerek sinir bozucu sesleri azaltmaya yardımcı olur. Taktik olarak tasarlanmış 30 metre genişliğinde bir ağaç bariyeri gürültüyü 5 ila 8 desibel (dBA) azaltacaktır.

Gürültü kirliliği, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından “istenmeyen veya rahatsız edici ses” olarak tanımlanmaktadır. Daha geniş bir ifadeyle, olumsuz sağlık ve çevresel etkilere neden olabilecek yüksek ses seviyelerine sürekli olarak maruz kalmayı içerir. Ses doğrudan gördüğümüz bir şey olmadığından, genellikle bir çevre kirleticisi olarak göz ardı edilir.

Ağaçlar Gürültüyü Nasıl Azaltır?

Ağaçlar, ses dalgalarını yakalayarak ve davranışlarını değiştirerek sesi azaltabilir. Farklı bitki parçaları, fiziksel özelliklerine bağlı olarak ses dalgalarını emerek, saptırarak veya kırarak gürültüyü azaltır. Ağaçtan ses bariyerleri ayrıca kendi seslerini oluşturabilir veya doğal olmayan sesleri maskelemek için yaban hayatı ziyaretçilerini çekebilir.

Absorbe Yeteneği

Ses dalgası enerjisi bir nesne tarafından alındığında ve enerjinin bir kısmı dağıldığında gürültü emilir. Bir ağacın yüksekliği, dallanma yapısı, yaprak şekli ve yoğunluğu, ağaç kabuğu dokusu ve odun yoğunluğu dahil olmak üzere yapısı, sesi emmede ne kadar etkili olduğunu belirler. Applied Acoustics‘te yayınlanan bir araştırma, 13 kozalaklı ve yaprak döken türden karaçam ağacı kabuğunun, sert dokusu nedeniyle ses dalgalarını emmede en iyisi olduğunu buldu. Çalışma, genel olarak kozalaklı ağaçların yaprak döken ağaçlardan daha fazla ses emdiği sonucuna varmıştır.

Ağaç tamponlarında emilen sesin çoğu, ağaçlar arasındaki zemin tarafından emilir. Kökler toprağı gevşek tuttuğundan, ölü organik madde süngerimsi bir üst katman oluşturduğundan ve ağaç gölgeliği toprağın nemi tutmasına yardımcı olduğundan, ağaçların varlığı ses dalgalarını emmeye daha uygun koşullar yaratır.

Sesin Sapması

Sesin sapması veya yansıması, ses dalgaları bir yüzeyden gürültünün kaynağına doğru geri döndüğünde meydana gelir. Ses saptırma seviyesi, daha sert nesneler daha fazla ses saptırırken, müdahale eden nesnenin yoğunluğuna bağlıdır. Yapraklar, dallar ve gövdelerin tümü, fiziksel bir bariyer oluşturarak ses dalgalarının sapmasına katkıda bulunur.

Büyük, sert ağaç gövdeleri, özellikle meşe gibi yoğun kabuklu olanlar, açık ara en iyi ses saptırıcılardır. Saptırılan ses dalgaları, gürültü kaynağına doğru geri sıçramanın yanı sıra yön değiştirebilir ve birbirleriyle etkileşime girebilir. Bu yıkıcı girişimin gürültü önleyici bir etkisi vardır.

Refraksiyon

Ses dalgaları farklı ortamlardan geçerken yön değiştirdiğinde gürültü kırılır. Örneğin, halısı olmayan boş bir oda, ses dalgaları sert, çıplak yüzeylerden yansıdığı için yankılar yaşayacaktır. Halı veya perde gibi yumuşak dokular eklemek ses dalgalarını dağıtacak ve odadaki gürültüyü azaltacaktır.

Benzer şekilde, ağaç taçlarının karmaşık yapıları gürültü kirliliğini azaltabilir. Yapraklarda, dallarda, asmalarda ve ağaç kabuğunda ne kadar çok doku olursa, gürültü o kadar fazla kırılır.

Sesin Maskelenmesi

Absorpsiyon, sapma ve kırılmanın aksine, maskeleme gürültü kirleticiler tarafından yayılan ses dalgalarına müdahale etmez. Bunun yerine maskeleme, insan kulağına daha hoş gelen sesler yaratarak gürültü kirliliğini dengelemeye yardımcı olur.

Ağaçlar rüzgara tepki olarak çıkardıkları seslere veya çekecekleri hayvanlara göre seçilebilir. Titreyen titrek kavak veya meşe gibi kalın veya kağıt yaprakları olan türler, hafif bir esintide bile hışırdar. Bambu, beyaz gürültü üreten bir bitki için başka bir seçenektir; ancak, yerli olmayan bambu türleri hızla kontrolden çıkabilir. Bitki örtüsünün varlığı, ötücü kuşlar ve cırcır böcekleri gibi hoş sesler çıkaran ve kişinin doğaya daha fazla dalmış hissetmesini sağlayan vahşi yaşamı da çekebilir.

Ağaçlar ve Bitkilerle Ses Bariyeri Nasıl Oluşturulur?

En iyi gürültü bariyerleri, boşlukları önleyen ve çevreye çeşitli dokular ekleyen çeşitli yapılara sahiptir. Bu nedenle, ağaçların yanı sıra çalılar, asmalar ve otsu bitkiler de etkili ses bariyerleri arasında yer alacaktır.

Bir bitki örtüsü bariyerinin genişliği ve gürültünün kaynağına olan mesafesi, gürültü engelleme etkinliğinde önemli bir rol oynar. ABD Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre yol gürültüsünde %5-8’lik bir azalmaya eşdeğerdir. Gürültü kaynağına daha yakın yerleştirilmiş bir tampon, gürültüyü engellemek için daha uzaktaki bir tampondan daha fazlasını yapacaktır. Örneğin, bir yoldan 30 metre uzağa dikilmiş 30 metre genişliğinde bir ağaç tamponu, 60 metre uzağa dikilmiş aynı tampondan yaklaşık 10 desibel daha fazla gürültüyü engeller.

Geniş yapraklı ağaçlar sesi saptırmada en etkilidir. Ancak kışın geniş yapraklı ağaçlar yapraklarını döktüğünde ses bariyeri kaybolur. Yaprak dökmeyen ağaçlar, iğnelerini veya yapraklarını mevsimler boyunca korudukları için sese karşı tutarlı bir tampon sağlar. Yaprak dökmeyen bitkiler de hızlı büyür ve birbirine yakın ekilebilir, bu da daha yoğun bir bitki örtüsü bariyeri oluşturur.

Bitkiler Gürültüden Nasıl Etkilenir?

Gürültü kirliliği, bitki ve hayvanların etkileşim şeklini değiştirerek yakındaki bitki örtüsü üzerinde zararlı etkilere sahip olabilir. Meşe gibi birçok ağaç türü, tohumlarını ana ağaçtan uzağa, hayatta kalma olasılıklarının daha yüksek olduğu yerlere taşıyarak dağıtmak için hayvanlara bağımlıdır.

İnsan yapımı sesler de hayvan davranışlarını değiştirerek tanıdık olmayan seslerden kaçınmalarına neden olabilir. Bunun ağaçlar ve diğer bitkiler üzerinde hemen bir etkisi olmasa da nesiller boyunca ağaç kompozisyonunda değişikliklere yol açabilir. Ve gürültü kirliliğinin bitki-hayvan etkileşimleri üzerindeki etkileri, gürültü ortadan kalktıktan çok sonra bile devam edebilir.

Proceedings of the Royal Society B’de yayınlanan bir araştırma, 15 yıl veya daha uzun süredir sürekli gürültü kirliliği olan bölgelerde, bitki topluluklarının, gürültü kaynağı ortadan kaldırıldıktan sonra iyileşmediğini buldu. Bunun yerine, topluluk kompozisyonunda, birkaç yılda bir büyük miktarlarda tohum üreten türler yerine, her yıl tohum üreten hayvanlara dağılmış türlere veya rüzgarla dağılan türlere doğru bir kayma gördüler.

Bununla birlikte, gürültü kirliliği bitkiler için tamamen kötü değildir. Proceedings of the Royal Society B’de de yayınlanan farklı bir çalışma, gürültü kirliliği olan bölgelerde tozlaşma oranlarının gerçekten artabileceğini belirledi. Araştırmaları, daha önce gürültülü alanlarda daha sık yuva yaptıkları gösterilen sinek kuşlarını özellikle inceledi ve yapay gürültünün olduğu alanlarda çiçekleri daha sık ziyaret ettiklerini buldu.

Gürültü kirliliğinin bitkileri nasıl etkilediğini araştıran araştırma sınırlıdır. Ancak kanıtlar, gürültünün potansiyel olarak uzun vadeli veya kalıcı sonuçları olan bitki toplulukları boyunca kademeli etkilere sahip olduğunu göstermektedir.