Spotify şarkı sözleri açma

Spotify, gerçek zamanlı şarkı sözü özelliğine sahip. Özelliğin kullanılabildiği yerlerde, kullanıcılar hizmetin “Şu An Çalınan” ekranının altındaki “şarkı sözleri” kartına dokunarak şarkı sözlerine erişebilir. Yeni özellik Musixmatch tarafından sağlanan şarkı sözlerini kullanıyor ve şarkı sözlerini şarkının dilinde gösteriyor.

Aslında şarkı sözü gösterme özelliğinin Spotify’da karmaşık bir geçmişi var. Spotify, 2016 yılına kadar Musixmatch ile çalıştı. Aynı yıl Spotify, şarkı sözlerinin yanı sıra seçili parçalar hakkında arka plan bilgisi veren “Şarkı Sözlerinin Arkasında” özelliği için Genius ile çalışmaya başladı. Musixmatch ile sağlanan yeni gerçek zamanlı şarkı sözleri özelliği ise karaoke seansları için çok daha uygun olacaktır.

Spotify’den şarkı sözleri özelliği

Yeni özellik, mevcut olduğu yerlerde Spotify’ı 2018’den beri Genius’tan şarkı sözleri sağlayan Apple Music ile hızlandırıyor. Gerçek zamanlı şarkı sözleri özelliği bu yazıyı yayınladığımızda sadece bazı Asya ve Güney Amerika ülkelerinde mevcuttu. Ancak 2021 yılı sonlarına doğru gerçekleştirilen bir genişleme ile, Lyrics artık Spotify’ın sunulduğu tüm pazarlarda mevcut ve bu rakiplerin Spotify’a göre sahip olduğu en büyük rekabet avantajlarından birini ortadan kaldıracak.

Spotify şarkı sözleri nasıl açılır?

Spotify şarkı sözlerini açmak için şarkı sözlerinin kullanılabilir olduğu ülkelerden birinde olmanız gerekir. Ancak Spotify’da ülkenizi değiştirerek şarkı sözlerine erişebilirsiniz. Bunun için ülkenizi değiştirmeniz ve değiştirdiğiniz ülkenin diline geçmeniz gerekir. İşte nasıl yapıldığı…

Bu videolu kılavuz hazırlandığı sırada Spotify şarkı sözleri Türkiye’de mevcut değildi ve kullanmak için ülke değiştirmek gerekiyordu.