UV Index nedir ve nasıl kontrol edilir?

Güneşli güzel bir gün gibisi yoktur, ancak dikkatli olmazsanız kaşıntılı bir acıyla karşılaşabilirsiniz. Güneş kremi kullanmak ve güneşin en sert olduğu zamanı bilmek bu konuda yardımcı olabilir. UV İndeksi bunu anlamayı kolaylaştırır.

UV Index Nedir?

“Ultraviyole Ölçeği” anlamına gelen UV Index, morötesi radyasyonu için ölçüm standardıdır. İnsanlar güneşin radyasyon yaydığını düşünmüyorlar, ama olan tam olarak bu. UV radyasyonu cildinizi yakan şeydir.

UV Index ölçeği 0 (minimum risk) ile 11+ (çok yüksek risk) arasındadır. Bu rakamlar gün içerisinde değişmektedir. Sabah erken saatlerde, güneşin alçaldığı saatlerde indeks 1-2 civarındadır. Gün ortasında, güneş doğrudan tepedeyken ve batarken, endeks 8-11+ olabilir.

UV Index ve Güneş Yanığı

Bu ölçek, “Tip 2” açık tenli birinin yanmasının ne kadar süreceğine dayanmaktadır. 0-2 UV Index, çoğu insanın güneşte yanmadan bir saate kadar kalabileceği anlamına gelir. 6-7’lik daha yüksek bir UV Index, 20 dakikadan daha kısa sürede yanacakları anlamına gelir.

Bulut örtüsü, gölge ve güneş kremi gibi dikkate alınması gereken birçok değişken vardır. Bilinmesi gereken şey, yüksek bir UV Index, güneşin tehlikeli olduğu ve maruz kalma sürenizi sınırlamanız ve bir çeşit koruma kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

UV Index Nasıl Kontrol Edilir?

uv endeksi

Telefonunuzda bir hava durumu uygulamanız varsa, size UV ölçeğini söyleyebilir. Bu, kontrol etmenin en kolay yoludur ve bunu güneşe çıkmadan önce gerçekten kontrol etmenizi öneriririz.

Apple’ın iPhone ve iPad’e önceden yüklenmiş olarak gelen Hava Durumu uygulaması UV ölçeğini içerir. Uygulamayı mevcut konumunuza açın ve UV İndeksini görmek için ekranın altına kaydırın. Ayrıca, bir Apple Watch sahibiyseniz, “Infographic” saat kadranı UV İndeksini de gösterir. Bu komplikasyonu herhangi bir saat yüzüne ekleyebilirsiniz.

Android cihazlarda standart bir hava durumu uygulaması yoktur, ancak Google Arama’da yerleşik bir hava durumu web uygulaması vardır. Google uygulamasını açmanız ve “hava durumu” araması yapmanız yeterlidir. Sonuç, konumunuz için olacaktır ve sonucu UV İndeksini görmek için genişletebilirsiniz.

Apple ve Google bu bilgiyi iPhone, iPad ve Android cihazlar için bir uygulaması da olan The Weather Channel’dan alıyor. UV İndeksini “Bugünün Ayrıntıları” bölümünde ve saatlik tahminde içerir. Hava durumu uygulamaları UV İndeksini kontrol etmek için harikadır, ancak özel bir uygulama ile bunu bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz. UV İndeksi uygulamasının avantajı, bildirimler ve İndeksi cilt tipinize göre ince ayar yapabilme yeteneğidir.