WhatsApp gruba eklenmeyi engelleme

WhatsApp’ın yeni gizlilik politikasını takiben, insanlar Telegram ve Signal gibi güvenlik ve gizlilik odaklı mesajlaşma uygulamalara geçti. Ancak, birçok kullanıcı, kişilerinin çoğu orada olduğu için WhatsApp’ı kullanmaya devam ediyor. Bazen, WhatsApp kullanıcıları genellikle gruplar oluşturur ve izinleri olmadan başkalarını ekler. Bu sizin başınıza gelmiş olmalı ve bunu önleyebilir misiniz diye merak etmenize neden olmuş olabilir. Tabii ki, birkaç seçeneği etkinleştirerek yapabilirsiniz ve size nasıl olduğunu göstereceğiz.

WhatsApp gruplarının 256 kullanıcı sınırı vardır, ancak etkin olan daha küçük bir grup bile telefonunuzun bildirimlerini patlatabilir. Sizi etiketleyen, hiçbir parçası olmak istemediğiniz, her türlü şeyi tartışan bir dizi mesajla uyanabilirsiniz. Neyse ki WhatsApp, insanların sizi istenmeyen ve rastgele gruplara eklemesini engelleyen bir mekanizma içerir. Bu şekilde, o grubun bir parçası olmak ve istenmeyen mesajların telefonunuzun ekranına ulaşmasını engellemek isteyip istemediğinize dair bir seçim yapma seçeneğiniz olur.

Android’de WhatsApp Grubuna Eklenmeyi Engelleme

Android telefon kullanan kişi sayısının fazlalığı nedeniyle, önce bu platformla başlayacağız.

1. Telefonunuzda WhatsApp uygulamasını başlatın ve üç nokta menü simgesine dokunduktan sonra Ayarlar’ı seçin.

2. Hesap üzerine dokunun ve ardından listeden Gizlilik seçeneğini seçin.

3. Gruplar altında üç seçenek göreceksiniz.

  • Herkes, herkesin sizi bir WhatsApp grubuna ekleyebileceği anlamına gelir.
  • Kişilerim seçeneği, yalnızca numaralarınızı kişilerinize kaydettiğiniz kişilerin sizi bir WhatsApp grubuna ekleyebileceği anlamına gelir.
  • Kişilerim Hariç seçeneği, özellikle hariç tuttuklarınız dışındaki kişiler listenizdeki herkesin sizi bir WhatsApp grubuna ekleyebileceği kişilerim için bir kara liste gibi davranır.

Ayarları kaydetmek için değişiklik yaptıktan sonra ekranın alt kısmındaki Bitti düğmesine dokunun. Daha sonra geri gelip ayarları değiştirebilir veya isterseniz listeye kişi ekleyebilir/kaldırabilirsiniz.

iPhone’da WhatsApp Grubuna Eklenmeyi Engelleme

WhatsApp’ın iOS sürümü için yapmanız gereken işlemler aşağı yukarı aynı kalır. Arayüz, Apple’ın tasarım dili nedeniyle farklı görünüyor.

1. Alt çubuk menüsündeki Ayarlar düğmesine dokunun ve Hesap’ı seçin.

2. Gizlilik’i seçin, ardından Gruplar seçeneğini göreceksiniz. Bunu seçin.

3. Tıpkı Android’de olduğu gibi burada da üç seçenek var. Yukarıda not edildiği gibi, onlardan birini seçin ve Bitti düğmesine dokunun.

gruba eklemeyi engelleme

Bundan sonra birisi sizi ne kadar denerlerse denesin, bir gruba üye yapmak için izninize ihtiyaç duyacaklardır. Bununla birlikte, gruba katılmak için hala bir davet bağlantısı gönderebilirler. Ve katılıp katılmamak tamamen size kalmış.