Adobe Illustrator perspektif kapatma

Adobe Illustrator’de perspektif ızgara özelliğine dayalı olarak resim oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz. Izgara, başarılı perspektif illüstrasyonları yaratmada büyük bir yardımcıdır.

Varsayılan perspektif ızgarasını göstermek veya gizlemek için Ctrl+Shift+I (Windows) veya Command+Shift+I (Mac) tuşlarına basın. Kılavuza ince ayar yapmak için araç çubuğundaki Perspektif Izgarası aracını kullanabilirsiniz. Böylece Adobe Illustrator perspektif kapatma işlemini yapabilirsiniz.

Perspektif ızgarasını kullanmaya başlamanıza yardımcı olacak bazı basit talimatlar:

1. Yeni bir belge oluşturun ve perspektif ızgarasını açın. Perspektif ızgarasını açmak için Ctrl+Shift+I (Windows) veya Command+Shift+I (Mac) tuşlarına basın.

2. Elips gibi bir şekil aracı seçin ve perspektif ızgarasında şekil oluşturmak için tıklayıp sürükleyin. Şeklin perspektifinin ızgara tarafından kontrol edildiğine dikkat edin.

perspektif araci

3. Perspektif Seçimi aracını seçin. Perspektif Izgarası aracındaki gizli araçtır.

4. Perspektif Seçimi aracını kullanarak, perspektif ızgarasını kullanarak konum ve konumda ayarlandığını görmek için şekle tıklayın ve sürükleyin. Perspektif Seçimi aracını kullanarak ızgarayı da seçip sürükleyebileceğinizi unutmayın.

perspektif araci menu

5. Görünüm (View) > Perspektif Izgarası (Perspective Grid)‘nı seçin ve ardından uygulanacak perspektif türünü seçin. Bu adımda, çizimlerinizi daha kesin hale getirmek için ızgaranızı daha da özelleştirebilir ve diğer seçenekleri belirleyebilirsiniz.