Köpeklerin insanlarla göz teması kurması

Köpeğiniz gözlerinize bakmak için ne kadar zaman harcıyor? Göz teması kurmak insan ilişkilerinin önemli bir parçasıdır ve insan-köpek bağında da anahtar olabilir. Ancak köpekler arası ilişkilerde göz teması o kadar önemli değildir. Birbirlerinin gözlerine çok sık bakmazlar ve yaptıklarında, düşmanca ve zorlu bir davranıştır. Köpekler insanlarla göz teması kurma eğilimindedir ve araştırmalara göre sahipleri ve köpekler göz teması kurduğunda her iki tarafta da oksitosin seviyelerinin yükseldiği tespit edildi. Şimdi köpeğinizle göz teması kurmanın faydalarına bir bakalım.

Uzun bir günün sonunda eve geliyorsunuz ve kanepenize oturuyorsunuz. Köpeğiniz yanınıza gelir ve başını dizinize dayayarak dikkatle gözlerinize bakar. Köpeklerin duygularının insanlarla aynı olmayacağı iddiasına rağmen, gerçeği görmek için köpeğinizin gözlerine bakmanız yeterlidir. Bir köpeğin gözleri neşe, üzüntü, kafa karışıklığı, düşmanlık ve sınırsız sevgiyi ifade edebilir. Köpekler sayısız nedenden dolayı göz teması kurarlar. Köpekler göz temasını nasıl ve neden kurar? İnsanlar diğerlerini dikkatli dinlemek için sosyal olarak göz temasını kullanırlar, ancak köpekler kendi aralarında ve insanlarla göz temasını farklı şekillerde kullanırlar. Tanımadığınız köpeklerle göz teması kurmalı mısınız? Köpekler size dik dik baktıklarında amaçları ne olabilir?

Köpeklerin göz teması kurması

İnsanlar arası iletişimde beden dili ve ifadesi önemli bir yer tutar. Bir insanın duruşunu, ses tonunu, yüz ifadesini ve çok daha fazlasını bilinçaltında yorumlarız. Köpekler, hakimiyet ve sosyal hiyerarşi kurmak için sözsüz iletişime güvenirler. Göz teması, bu sözsüz iletişimin çok büyük bir özelliktir. Göz teması, köpekler arasında önemli bir içgüdüdür. Doğrudan bakış, baskınlık kurmak için kullanılır. Ne zaman başka bir köpek bir bakış atmaya başlarsa, karşı tarafın iki hareket tarzı vardır: baskın köpeğin bakışlarına karşılık vererek yüzleşmeyi bir çatışmaya yükseltmek ya da itaatkarlığı işaret eden şekilde bakışlarını başka yöne çevirmek.

Tanıdık olmayan bir köpekle ilk karşılaştığınızda, aynı göz teması testi önemlidir. Baskın bir köpeğe doğrudan göz teması kurmak, tehdit olarak yorumlanabilir. Gözlerinizi her zaman tanımadığınız bir köpeğin üzerinde tutun, ancak doğrudan göz temasından veya bakmaktan kaçının. Köpekler göz temasını farkı anlayabilir. Yeni bir köpeğin gözlerinin içine doğrudan bakmak, sinirli bir köpeği düşmanlaştırabilir ya da korkması durumunda saldırmasına ya da tahmin edilemez hale gelmesine neden olabilir. Bilim son zamanlarda köpeklerle göz teması için başka bir neden keşfetti: bağlanma. Evcil hayvanınızla göz teması ebeveyn-çocuk bağında bulunan aynı kimyasal olan oksitosin adı verilen bir beyin kimyasalını arttırır. Bilim insanlarına göre bu bağ kimyasalının, ilk zamanlarda köpeklerin nasıl evcilleştirildiklerinden kısmen sorumlu olduğunu varsayılıyor.

Köpeğinizle göz teması eğitimi

Kendi evcil hayvanınızla, insan sahibi olarak her zaman baskın figür veya “sürü lideri” olmalısınız. Böylece köpeğiniz kim olduğunuzu unutmadan komutlarınıza uygun hareket eder. Göz temasını sürdürmek veya kısaca bakmak arasında fark vardır ve kendi evcil hayvanınız bile durumdan rahatsız olabilir. Bir köpek göz temasından rahatsız olursa, ya yüzünü çevirir ya da gözlerini kaçırır, farklı yere doğru yürür. Doğrudan göz teması kurarak köpeğinizin yapmaması gereken bir şeyden uzaklaşmasını sağlayabilir. Köpeğinizi, bakışlarınıza göre hareket etmesi için eğitmek, yavru olduğu dönemden itibaren önemlidir, böylece köpeğinizin yabancılarla tanışması daha sonra daha kolay olur.

Ek olarak, köpeğiniz dikkat, onay veya izin için size bakmaya alışkınsa, masadan yemek yemek gibi istemediğiniz bir şeyi yapma olasılığı daha düşüktür. Yüzünüzün yakınına bir ödül maması koyarak ve göz göze geldiklerinde onları ödüllendirerek köpeğinizin göz teması kurmasını teşvik edebilirsiniz. Diğer eğitim aşamalarında ilerlerken, köpeğinizi onay için sizi aradığı zaman ödüllendirin, çünkü bu sizi sürü lideri olarak belirlemesine yardımcı olur.

Köpeğinizle göz temasının önemi

Göz teması kurmakta rahat olan bir köpeğe sahip olmak, özellikle farkında olmadan göz teması kuran çocukların veya diğer köpeklerin yanında nasıl davranacağını bilmeyen diğer insanlarla tanışmayı daha kolay ve daha az stresli hale getirecektir. Köpeğiniz insanlarla veya diğer köpeklerle çok fazla çatışma halindeyse, tavsiye için bir veterinere veya profesyonel bir eğitmene danışmanız gerekebilir. Daha uzun süreli göz teması kurmak, yalnızca köpeğiniz agresif ve korkak değilse önerilir. Zorlandığını veya tehdit edildiğini hisseden bir köpek tahmin edilemez olabilir ve bu da yaralanmaya neden olabilir.

Her defasında göz teması kurmanız bir çatışma yaratabileceğinden, her zaman kendinizin ve köpeğinizin beden dilinin farkında olmalısınız. Bakışlarını kaçıran, pantolon giyen, patisini kaldıran, uzaklaşan veya yuvarlanan bir köpek, otoritenizi erteliyor ve boyun eğiyor. Bir köpek geriye bakarsa, havlarsa veya başka herhangi bir saldırganlık belirtisi gösterirse, onların baskınlığına boyun eğmeli ve başka yöne bakmalı veya duruşunuzu değiştirmelisiniz. Bazı köpekler, göz teması kurmaktan çok korkmuş veya buna karşı isteksiz olabilir. Köpeğinize göz temasının olumlu olduğunu ve sizi ödüllendirebileceğini öğretirseniz, gelecekte göz teması kurmak ve sürdürmek daha kolay olacaktır