DEATHLOOP inceleme

Dishonored serisinin arkasındaki Arkane Studios, yepyeni oyunu DEATHLOOP şimdiye kadar ki en iyi işlerini yapmayı başardılar. Bethesda Softworks tarafından 14 Eylül’de yayınlanan oyun büyük beğeni topladı. Peki DEATHLOOP nasıl bir oyun ve almaya değer mi? Bu sorunun cevabını almak için DEATHLOOP oyun incelememizi okumaya devam edin…

DEATHLOOP inceleme

Oyunla ilgili sizin için hiçbir şeyi mahvetmek istemediğimiz için bazı ayrıntılara girmeyeceğiz. Yine de sizin için hikayeyi biraz konumlandıracağız.

DEATHLOOP, kim olduğunu veya nereden geldiğini hatırlamadan kumsalda uyanan bir adam olan Colt olarak oynamanızı sağlıyor. Blackreef adlı bu garip adada yaşayan yerli halkın bir numaralı düşmanı olduğunuzu çabucak fark ediyorsunuz. Ama neden? Colt’un Visionaries (Vizyonerler) adı verilen sekiz kişiyi ortadan kaldırmaya çalıştığı ortaya çıktı. Ama neden?

Garip bir olaydan sonra, Blackreef kendini bir zaman döngüsünde, bu sekiz karakterin aktif tuttuğu bir döngüde buldu. Colt, Blackreef’te sıfırlamalar arasındaki olayları hatırlayan iki kişiden biri, ikincisi onun cani rakibi ve en önemlisi Vizyonerlerin koruyucusu: Julianna.

Bu nedenle çift, kısır bir arafta, sonsuz bir döngüde kapana kısılır. Colt artık buna devam edemez ve laneti kırmaya çalışır, bu da onu ellerini kirletmeye ve hepsinden önemlisi, tüm hedeflerinden bir günden daha kısa sürede, döngü sıfırdan başlamadan önce kurtulmak için gerekli olan bilgi ve birikimi biriktirmek için birçok kez ölmeye zorlar.

deathloop-inceleme 2

DEATHLOOP oynanış

Oyunda dört seviye var: Karl’s Bay, Fristad Rock, The Complex ve Updaam. Bütün bu yerler sabah, öğlen, öğleden sonra veya akşam saatlerinde ziyaret edilebilir. Başka bir deyişle, her seferinde farklı incelikler ve ekipmanlarla keşfedilecek toplam 16 seviye. Mesele şu ki, günün ilerlemesi üzerinde hiçbir kontrolünüz yok. Sabah Updaam’a, öğlen Karl’s Bay’e ve öğleden sonra Updaam’a geri dönebilirsiniz; ama geri dönemezsiniz. Akşamlar, sizi bir seviyenin başına veya sonuna götüren döngülerin sonudur.

Bu kadar belirgin bir döngü sistemi ile, ilerleme konusunda endişelenme hakkı vardır. Geliştirici Arkane, topladığınız tüm bilgilerin döngüler arasında saklanmasına izin vererek sorunu çözdü. Örneğin, bir döngü sırasında bir kasanın şifresini bulursanız, sonraki tüm şifreler için onu hatırlarsınız ve böylece içerdiği şeylere erişiminiz olur. Ancak, bu genel olarak silahlar veya teçhizat için geçerli değildir. Bunları saklamak için Residiuum adı verilen özel bir para birimiyle çalışan bir infüzyon sistemi kullanmanız gerekecek.

deathloop-inceleme 3

Residiuum, Blackreef’in hemen hemen her yerinde, hem Vizyonerlerin cesetlerinde hem de rastgele eşyalarda bulunabilir. Her günün sonunda veya seviyelerin sonunda, döngüler için saklamak istediğiniz herhangi bir ekipmanı (silah, aksesuar vb.) infüze etmek için kullanılacağından mümkün olduğunca çok şeye sahip olmalısınız.

Bu sistem, DEATHLOOP’a çok tatmin edici bir ilerleme stili verir. Blackreef’in neresinde olursanız olun, orada Vizyonerler hakkında bir şeyler öğreneceksiniz ya da infüze etmek için ekipmanla birlikte oradan ayrılacaksınız. Döngü tekrar tekrar geri dönmenize neden olsa bile ilerleme hissini yaşamaya devam edeceksiniz.

Mantıksal olarak, DEATHLOOP’un zorluk eğrisinin bu kadar özel olmasının bir numaralı nedeni infüzyondur. Hikayede ilerledikçe, Vizyonerlerin size gönderdiği birçok düşmanla başa çıkmak için teçhizatınız ve gücünüz tükeneceğinden başlangıç ​​seviyelerini neredeyse zor bulacaksınız. Ardından, ekipman yığılmaya başladığında, tek vuruşta öldürülme riski olmadan yığına koşabileceksiniz, sadece Julianna gerçek bir tehlike olmaya devam ediyor.

deathloop-inceleme 4

DEATHLOOP nasıl bir oyun?

Savaşta olduğumuz sürece, DEATHLOOP tam olarak bir Arkane oyunundan bekleyeceğiniz şeyi verir. Otomatik silahlar, revolverler, pompalı tüfekler, keskin nişancılar, keskin nişancı tüfekleri ve aynı zamanda özel güçler gibi bir durumla başa çıkmak için çok sayıda seçenek sunan neredeyse kusursuz bir tasarıma, pürüzsüz kontrollere ve görünmezlik gibi farklı mekaniklere sahip bir FPS.

Ve bu cephanelik, sizi dört bölgenin her köşesini keşfetmeye iten parlak seviye tasarımıyla birleştiğinde, DEATHLOOP’u gerçek bir yeniden oynanabilirlik sınıfı haline getiriyor. Hikayeyi bitirdikten sonra bile geri dönüp Blackreef’i keşfetmek isteyeceksiniz. Ve yine, Julianna olarak nasıl oynandığından bahsetmedim.

deathloop-inceleme 5

Bu mod, Colt’un düşmanı Julianna olarak oynamanıza izin verir. En büyük fark, Colt’un İki Kez Diriltme yeteneğinin Julianna olarak mevcut olmamasıdır. Ancak bu eksikliği telafi etmek için, kendini bir seviyedeki herhangi bir düşman gibi gizlemek gibi başka seçenekleri de var. Bu moddaki ilerleme, Julianna ve aynı zamanda Colt için ekipmanın kilidini açmanıza izin veren zorluklarla yapılır.

DEATHLOOP şüphesiz 2021’in en iyi oyunlarından biri. Oyun eğlenceli, gösterişli ve zeki olduğu kadar iddialı bir kurgu sunuyor. Colt ve Julianna, oyunu noktalayan hararetli değiş tokuşları sayesinde başarılı karakterler olarak hatırlanacak.