Fernbus Simulator inceleme

Fernbus Simulator, Avrupa yollarında şehirler arası otobüs yolculuğu simülatörüdür. Simülasyon dünyasının tanınmış stüdyolarından TML-Studios tarafından geliştirilen oyun, 25 Ağustos 2016’da Steam’de yayınlandı. Diğer otobüs ve çekici simülatörlerinin aksine Fernbus’un açık dünyası, varış noktalarını anında belirlemenize ve istediğiniz herhangi bir yöne seyahat etmenize olanak tanır. Hatta gezilerinizi istediğiniz kadar uzun veya kısa yapabilirsiniz.

Fernbus Simulator inceleme

Haritası diğer oyunlardan farklı işlese de oyundaki ilerleme ile beraber haritadaki şehirlerin kilidi benzer şekilde açılır. Tüm şehirlerin ve yolların kilidini açmak için oyun dünyasını keşfetmeniz gerekiyor. Seyahat etmek için birkaç kasaba ile başlıyorsunuz. Her şehre seyahat ettikçe, komşu kasabalar ve çevresindeki konumların kilidi açılır. Yolcularınızı duraktan almak için bir varış noktasına gitmenin yanı sıra, biniş kartlarını kontrol etme, bagajlarını araca koyma ve yanlışlıkla yanlış yolcuları bindirmediğinizden emin olma konusunda da endişelenmeniz gerekecek. Ancak seçilen bir yolcu aynı yöne gidiyorsa, oyun sadece yolcuyu gideceği yere götürerek o konumu keşfetmenize izin verecektir.

Yolcuları cep telefonu uygulamanız ile tarayarak check-in yapabilirsiniz. Daha sonra biletleri tarama ve hatta müşterilere indirim yapma olanağına sahip olacaksınız. Yine de her müşterinin dijital biniş kartı olmayacak. Bazı müşterilerin fiziksel biniş kartları da vardır. Fernbus Simulator’ın harika yanı, parayla uğraşma ve değişiklik yapma konusunda endişelenmenize gerek olmamasıdır. Her şey dijital olarak yapılır ve herkes cep telefonu uygulamanız aracılığıyla kredi kartıyla ödeme yapar, bu nedenle yola çıkmak hızlı, kolay ve çok eğlencelidir.

fernbus-simulator-inceleme 2

Fernbus Simulator oynanış

Fernbus Coach Simulator, dinamik hava durumu konusunda oldukça iyidir. Uzun bir hat ile yapacağınız seyahatlerde güneşli olarak başlayan yolculuk birkaç şehir sonra şiddetli bir sağanak yağışa dönüşebilir. Şiddetli yağmur fırtınaları ve parlak güneşli günlerin yanı sıra kar fırtınaları ve buzlu yol koşullarıyla da karşılaşacaksınız.

Tıpkı diğer simülasyonlarda olduğu gibi, sinir bozucu yolcularla uğraşmanız bekleniyor; otobüsün sıcaklığıyla ilgili şikayetler; ve hatta ne kadar kötü sürdüğünüz hakkında yorumlar gelecektir. Kaza yapmadan zamanında varırsanız daha fazla puan ve daha iyi bir genel puan kazanırsınız. AI, trafikte işinizi kolaylaştırmaz; tehlikelere ve kötü sürücülere dikkat etmelisiniz.

Fernbus’un farklı yönü, istediğiniz herhangi bir otobüs güzergahını kullanma özgürlüğü olmasıdır. Bir yolculuk yaptıktan sonra anında başka bir otobüs güzergahına geçiş yapabilirsiniz. Bu bazı oyuncuların hoşuna gitmeyebilir, ancak bu sistemi beğenecek oyuncular da vardır. Fernbus’u istediğiniz kadar kolay veya zor hale getirebilirsiniz. Daha fazla zorluk arıyorsanız, kötü hava koşullarında seyahat etmeyi deneyebilirsiniz.

fernbus-simulator-inceleme 3

Fernbus Simulator otobüsün kontrolü

Otobüs kokpitinde direksiyonun arkasından görülen her şey oldukça gerçekçi düşünülmüş. Bu, kapsamlı bir eğitimin devreye girdiği yerdir. Yolcuların daha kolay araca binmesini sağlamak için otobüsü eğmek gibi otobüsün tüm gelişmiş özelliklerini nasıl çalıştıracağını öğrenmelidir. Fernbus’un gerçekçiliği, otobüsün kendisinin kontrol edilmesi ve çalıştırılması açısından OMSI Bus Simulator’a eşdeğerdir. Şirket daha sonra piyasaya sürdüğü The Bus oyununda da Fernbus ile benzer bir kontrol özelliğini kullandı.

Bu arada otobüsün kontrolü için bazı tuş kombinasyonlarını da öğrenmeniz gerekiyor. Kontroller her otobüse göre değişiyor, ancak bazı ortak atamalar var. Her otobüsün kendi kontrol atamaları için ayarlara bakabilirsiniz. Klima açmak için ; tuşu, tuvalet WC açmak için I tuşu, Wi-Fi açmak için U tuşunu kullanabilirsiniz. Direksiyon, aynalar ve oturma ayarı için Tab’a basıp ekrandaki yönergeleri takip edebilirsiniz.

fernbus-simulator-inceleme 4

Fernbus Simulator ses ve grafik

Ferbus’un grafikleri gerçekten muhteşem. Tek başına yağmur efektleri, ilk bakışta aklınızı başınızdan alacak. Otobanda saatte 80 km hızla giderken ön camdaki su damlasını ve yoldaki su birikintilerini izlemek tek kelimeyle büyüleyici. Ses kısmında da otobüs sesleri oldukça iyi hazırlanmış görünüyor.

Fernbus’u diğer sürüş simülasyonlarından ayıran bir başka harika özellik de sürekli güncelleme, yama ve sürekli olarak eklenen yeni içeriktir. Oyunda ayrıca çeşitli DLC’ler ile harita genişlemeleri mevcut. Fernbus, direksiyon ve pedal, joystick, fare ve/veya klavye kombinasyonuyla mükemmel şekilde çalışan harika kontrollerle mükemmel bir şekilde uyumludur. Fernbus sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.