Pokemon Go’da DPS, EPS ve TDO nedir?

Pokemon Go son zamanlarda ülkemizde oldukça popüler bir mobil oyun. Daha güçlü Pokemonlara sahip olmak isteyen eğitmenler için Pokemon saldırıları hakkında bilmeleri gerek bir ayrıntıya dikkat çekmek istedik. Bu sayfada DPS (Damage Per Second – Saniyedeki Hasar), EPS (Energy Per Second – Saniyedeki Enerji) ve TDO (Total Damage Output – Verilen Toplam Hasar) kısaltmalarının ne anlama geldiği açıklanmaktadır.

DPS nedir?

DPS olarak adlandırılan Saniye Başına Hasar, Spor Salonu savaşlarında başka bir Pokemon’u yenmek için hareketin ne kadar güçlü ve verimli olduğunu gösteren bir göstergedir. Hareketin DPS’si ne kadar yüksekse, hareket o kadar güçlü olur.

EPS nedir?

EPS olarak adlandırılan Saniye Başına Enerji, hızlı hareketin, şarj hareketini kullanmak için harcanan enerji çubuğunu ne kadar hızlı doldurabileceğini görmek için hızlı hareketlere atanan bir göstergedir.

TDO nedir?

TDO, verilen toplam hasar anlamına gelir. Bir Pokémon’un belirli bir savaşta verdiği toplam hasarın ölçümüdür. TDO, bir Pokémon’un DPS’si alınarak ve hayatta kalacağı süre ile çarpılarak hesaplanır.

DPS, EPS ve TDO nasıl öğrenilir?

DPS ve EPS değerlerini öğrenmek için Pokemon Go ile ilgili bir veritabanı sitesi kullanmanız gerekiyor. Bu bilgiler sayesinde sahip olduğunuz Pokemon için en doğru saldırı türünü saldırı değiştirici ile edinebilirsiniz. Böylece o Pokemon’un en güçlü haline sahip olabilirsiniz.

Bu konuda kullanabileceğiniz favori siteler şunlardır:

Baskınlarda DPS daha önemlidir. Savaşı zamana karşı yaparsınız ve mümkün olduğunca çabuk mümkün olduğunca çok hasar vermeniz gerekir. En güçlü, ağır vurucularınız bir baskında en iyi seçeneğinizdir. Ayrıca, ne kadar çok hasar verirseniz, siz ve takım arkadaşlarınız için o kadar çok Pokéball kazanırsınız.

Spor Salonu savaşlarında DPS daha az önemlidir. Canlandırmalarınız veya iksirleriniz düşükse, işi yapmak için daha hantal bir Pokemon almak kötü fikir değildir. Karşılaşacağınız Pokemonlar, baskınlarda bulacağınızdan çok daha az etli olduğundan, daha hafif vuruşları olan Pokemonlar kullanabilirsiniz.