Mayonez nasıl yapılır?

Yapması kolay, kremsi bir ev yapımı mayonez gerçekten sağlıklıdır ve taze malzemelerle sadece 2 dakikada yapılabilir! Mayonez yapmak için daldırma blender veya bir mutfak robotu kullanın.

Hiç evde kendi mayonezinizi yapmadıysanız, denemenizi şiddetle tavsiye ederim! Bir markette bulabileceğiniz işlenmiş versiyonlardan çok daha lezzetlidir. Ev yapımı mayonez sağlıklıdır (sağlıklı bir yağ seçtiğinizi varsayarsak!), basit malzemeler kullanılır ve en iyisi dakikalar içinde bir araya gelir! Sandviçleri, salataları ve sosları bir sonraki lezzetli seviyeye taşımanın gerçekten en iyi yoludur.

Bu tarifte evde kendi mayonezinizi yapmak için 2 yöntem var. İlk yöntemde bir daldırma blenderi kullanılır. İkinci yöntemde bir mutfak robotu kullanılır. Bu yöntem de aynı derecede basittir.

Ev Yapımı Mayonez İçin Hangi Yağ Kullanılır?

Herhangi bir sıvı yağ bu tarifle çalışacaktır. En sevdiğim seçenek hafif zeytinyağı. Sağlıklıdır ve hafif bir tada sahiptir. Avokado yağı ve sızma zeytinyağı da işe yarayacaktır, ancak mayonezde baskın olabilecek çok daha güçlü tatlara sahiptirler. Diğer hafif yağlar arasında ayçiçek yağı veya kanola yağı bulunur.

Mayonez cıvıksa ne yapmalı?

Özellikle mutfak robotu yöntemiyle mayonezin çok cıvık olması durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Bu genellikle, yağın düzgün bir şekilde emülsiyon haline gelmesi için çok hızlı eklendiğinde olur. Sabırlı olmak mayonez yaparken önemlidir ve sizi malzeme israfından kurtaracaktır. İlk etapta cıvık olmasını önlemek için yağı yavaşça eklediğinizden emin olun.

Mayoneziniz cıvık olursa, bunu nasıl düzelteceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Bir yumurta sarısını temiz bir kaseye koyun. Yağ bileşeni olarak cıvık mayonez kullanın ve her seferinde küçük bir dolguyu yavaşça çırpın. Mayonez koyulaşmaya başladığında, bir kerede çok fazla eklememeye dikkat ederek, ince, sabit bir akışta cıvık mayonez/yağ karışımını eklemeye başlayabilirsiniz.

Cıvık mayonezinizi salata sosu için de kullanabilirsiniz. Biraz ot ve sarımsak ekleyin ve mükemmel kremsi, sağlıklı bir salata sosu yapın!

Mayoneze çiğ yumurta eklenmesi zararlı mı?

İlk önce, bir beslenme uzmanı veya doktor olmadığımı ve kendi okuma ve araştırmalarımın yanı sıra kendi deneyimlerime dayanarak konuştuğumu söylememe izin verin.

Bununla birlikte, Google’da hızlı bir arama size yaklaşık 20.000 yumurtadan 1’inde salmonella olduğunu söyleyecektir. Bu %0,005’lik bir risktir. Bu risk, kişisel olarak endişe etmemem için yeterince düşük.

Mayonezinizi buzdolabında bir hafta veya daha kısa bir süre sakladığınız sürece, bu risk düşük kalır.

Hâlâ endişeleriniz varsa, ev yapımı mayonezinizi yapmak ve herhangi bir salmonella riskini ortadan kaldırmak için pastörize yumurta kullanabilirsiniz.

Ev Yapımı Mayonez Tarifi

mayonez yapimi

Tüm malzemeleri, daldırma blenderinize sıkıca oturan bir kavanoz veya kaba koyun. Malzemelerin bir dakika oturmasına izin verin (Foto 1).

Daldırma blenderinin kafasını tamamen kavanozun dibine yerleştirin. Blenderi açın ve altta sabit tutun (Fotoğraf 2). Altta beyaz, kremsi, kalın mayonez oluşana kadar hareket etmeyin. Bu muhtemelen en az 30 saniye sürecektir.

Başını yavaşça bir tarafa yatırmaya başlayın. Bir daire içinde yavaşça kaydırmadan önce mayonezin emülsifiye olmasına izin verin. Ardından, kavanozun tepesinde kalan yağı karıştırmak için daldırma blenderini yavaşça kaldırın (Foto 3). Mayonuz artık kalın ve kullanıma hazır olmalı!

Malzemeler

 • 1 yumurta
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1/2 çay kaşığı kuru hardal
 • 2 çay kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı beyaz sirke
 • 1 su bardağı sıvı yağ (ben hafif zeytinyağını tercih ederim)

Daldırma Blender ile

 1. Tüm malzemeleri, daldırma blenderinize sıkıca oturan bir kavanoz veya kaba koyun. Malzemelerin bir dakika yerleşmesine izin verin.
 2. Daldırma blenderinin kafasını tamamen kavanozun dibine yerleştirin.
 3. Blenderi açın ve altta sabit tutun. Altta beyaz, kremsi, kalın mayonez oluşana kadar hareket etmeyin. Bu muhtemelen en az 30 saniye sürecektir.
 4. Başını yavaşça bir tarafa yatırmaya başlayın. Bir daire içinde yavaşça kaydırmadan önce mayonezin emülsifiye olmasına izin verin. Ardından, kavanozun tepesinde kalan yağı karıştırmak için daldırma blenderini yavaşça kaldırın. Mayoneziniz artık kalın ve kullanıma hazır olmalı!

Mutfak Robotunda

 1. Yağ dışındaki tüm malzemeleri mutfak robotunuza ekleyin ve yaklaşık 10 saniye veya kremsi olana kadar işleyin.
 2. Mutfak robotu hala çalışıyorken yağı yavaşça eklemeye başlayın. Sadece birkaç damla ile başlayın. 30 saniye bekleyin ve birkaç damla daha ekleyin. Karışımın koyulaşmaya başladığını görene kadar bu işleme devam edin.
 3. Karışım koyulaşmaya başladığında, yağı sabit, ince bir akış halinde dökmeye başlayabilirsiniz. (Çok fazla, çok hızlı dökmek mayoyu kırar ve akıcı hale getirir). Devam etmeden önce mayonun tüm yağı dahil etmek için yeterli zamanı olup olmadığını kontrol etmek için arada bir dökmeyi bırakın.
 4. Yağın tamamı eklendiğinde, kıvamı kontrol etmek ve baharatları kontrol etmek için tadın.