Güneş panelinde Pm, Vm, Im, Voc ve Isc ne demek?

Güneş panelleri ve derecelendirmelerle ilgili birkaç terim vardır. Doğru güneş paneli spesifikasyonunu elde etmek için güneş panelinin arkasına gidin ve isim plakasına veya veri sayfasına bakın. Orada bulacağınız spesifikasyonun açıklaması aşağıdadır:

Standart Test Koşulları (STC)

Standard Test Conditions (STC), bir güneş panelinde test edilecek kriterler kümesidir. Voltaj ve akım değişimleri sıcaklık ve ışık yoğunluğuna bağlı olduğundan, diğer kriterlerin yanı sıra tüm güneş panelleri aynı standart test koşulları altında test edilir. Bu, 25 ° C (77 ° F) hücre sıcaklığını, temel olarak öğlen güneşi olan metrekare başına 1000 watt ışık yoğunluğunu ve 1.5 atmosfer yoğunluğunu veya deniz seviyesinin 500 fit (152.4 metre) yukarıda güneş paneline doğrudan dik olan güneş açısını içerir.

Normal Çalışma Hücre Sıcaklığı (NOCT)

Çatının üstündeki güneş paneli hücreleri için durum 25 ° C (77 ° F) değildir. Güneşte olduğundan çok daha fazla ısınırlar.

Normal Operating Cell Temperature (NOCT), gerçek dünyanın gerçek koşullarının daha gerçekçi bir görünümünü alır ve size güneş sisteminizin görebileceği güç derecelerini verir. Dağınık bulutların olduğu çoğunlukla güneşli bir güne daha yakın olan 1000 watt yerine metrekare başına 800 watt kullanır. Güneş pili sıcaklığı yerine 20 °C (68 °F) hava sıcaklığı kullanır ve yere monte edilmiş bir güneş panelinin arkasını soğutan 2.24 MPH rüzgar içerir. Bu derecelendirmeler daha düşük olacak, ancak STC’den daha gerçekçi olacak.

Açık Devre Gerilimi (Voc)

Açık devrenin voltajı, güneş panelinin çıkışlarının yüksüz olduğu kaç volttur. Bir voltmetre ile sadece pozitif ve negatif terminalleri ölçerseniz, Voc okursunuz. Güneş paneli ile herhangi bir şey arasında bağlantı olmadığı için üzerine yük binmez ve akım üretilmez.

Bu, güneş paneli tarafından standart test koşulları altında üretilebilecek maksimum voltaj olduğundan çok önemli bir sayıdır, bu nedenle inverterinize veya şarj kontrol cihazınıza seri olarak kaç tane güneş paneli bağlayabileceğinizi belirlerken kullanılacak sayıdır. .

Voc, güneşin ilk doğduğu ve panellerin en soğuk olduğu sabahlarda kısa bir süre için üretilebilir, ancak bağlı elektronikler henüz uyku modunda uyanmamıştır. Kabloları aşırı akımdan, aşırı gerilimden, sigortalardan ve kesicilerden korumayı unutmayın. Bu nedenle, çoğu elektroniğe çok fazla voltaj koyarsanız onlara zarar vereceksiniz.

Kısa Devre Akımı (Isc)

Kısa Devre Akımı, güneş panellerinin bir yüke bağlı olmadığında ancak panel tellerinin pozitif ve negatif terminalleri doğrudan birbirine bağlandığında kaç amper (yani akım) ürettiğidir. Bir ampermetre ile yalnızca pozitif ve negatif terminalleri ölçerseniz, Isc okursunuz. Bu, güneş panellerinin üreteceği standart test koşulları altındaki en yüksek akımdır.

Isc, solar şarj kontrolörü veya invertör gibi bağlı bir cihazı kaç amperin idare edebileceğini belirlemek için kullanılır.

Maksimum Güç Noktası (Pmax veya Pm)

Pmax, yukarıdaki grafikte eğrilerin “dizinde” bulunan güneş panelinin çıktısının tatlı noktasıdır. Volt ve amper kombinasyonu en yüksek watt değerine yol açar (Volt x Amper = Watt).

Bir Maksimum Güç Noktası İzleme (MPPT) şarj kontrolörü veya invertör kullanırken, MPPT elektroniğinin voltları ve amperleri güç çıkışını en üst düzeye çıkaracak şekilde tutmaya çalıştığı nokta budur.

Pmax = Vmpp x Impp’nin listelendiği Pmax olarak bir güneş panelinin watt değeri

Maksimum Güç Noktası Gerilimi (Vmpp)

Vmpp, en büyük güç çıkışındaki voltajdır. MPPT güneş enerjisi ekipmanına (MPPT solar şarj kontrolörü gibi) standart test koşulları altında bağlanırken görmek istediğiniz gerçek voltajdır.

Maksimum Güç Noktası Akımı (Impp)

Güç çıkışı en büyükse, Impp akımdır (amper). MPPT güneş enerjisi ekipmanına standart test koşulları altında bağlandığında görmek istediğiniz gerçek amperdir.

Nominal Gerilim

Nominal voltaj, birçok insanın kafasını karıştıran voltajdır. Ölçeceğiniz gerçek bir voltaj değil. Nominal voltaj bir kategoridir.

Örneğin, nominal bir 12V güneş paneli yaklaşık 22V Voc ve yaklaşık 17V Vmp’ye sahiptir. Bir 12V pil (aslında yaklaşık 14V’dur) şarj edilmiştir.

12V şarj kontrolörlü, 12V akü banklı ve 12V inverterli güneş paneli kullanılmaktadır. İki 12V güneş panelini seri olarak birbirine bağlayarak 24V güneş enerjisi dizisi oluşturabilirsiniz.

Pil tabanlı güneş enerjisi sistemlerinden uzaklaştığınızda, zorlaşmaya başlar ve artık 12V’luk artışlara ihtiyaç duyulmaz. 12V’luk bir pil grubunu geleneksel bir şarj kontrol cihazıyla şarj etmek için çok yüksek bir voltaja sahiptirler, ancak bir 24V’luk bir pil grubunu şarj etmek için çok düşük bir voltaja sahiptirler. MPPT şarj kontrolörleri, bir akü sisteminin bunları kullanmasını sağlamak için voltaj çıkışını değiştirebilir.