DTM yarışları nedir, nasıl izlenir?

Heyecan verici yarış formatı ile DTM, tarafsızlık ve şeffaflık için iyi düşünülmüş düzenlemelerle hayranlarına büyüleyici motor yarışları sunmaya 2021 yılında 35. sezonu ile devam ediyor. Burada DTM’in ne olduğunu ve nasıl izlenebileceğini bulacaksınız.

Almanya merkezli DTM, 2021 sezonundan itibaren serinin touring otomobil kökleriyle olan tüm bağlarını kopararak dünya çapında bir hit olduğu kanıtlanmış GT3 düzenlemelerini benimsedi. Sonuç DTM için oldukça hareketli oldu. Audi, Mercedes, BMW, Lamborghini ve Ferrari, Almanya ve Avrupa’daki diğer pistlere eşit olarak dağıtılan sekiz rauntluk bir şampiyonada yer aldı.

DTM yarışları nasıl izlenir?

DTM yarışları canlı izlemek için herhangi bir ücretli platforma abone olmanız gerekmez. DTM canlı izleme adresi DTM YouTube kanalıdır. Yarışlar YouTube’dan canlı yayınlanır. Ayrıca antrenman ve sıralama seansları da canlı yayınlanır.

Sıralama seansları ise Cumartesi ve Pazar günleri saat 11:20’de yapılır. Yarışlar Cumartesi ve Pazar günleri saat 14:30’da yapılır.

DTM Yarış Formatı

Bir hafta sonu her iki yarışın mesafesi aynıdır: 55 dakika artı tam bir tur, bunlardan biri Cumartesi, diğeri Pazar günü yapılır. Her yarış için grid pozisyonları, karşılık gelen 20 dakikalık bir sıralama seansında belli olur. Yarışlara ve sıralama seanslarına ek olarak, her yarış için ücretsiz antrenman seansları da bulunur.

Yarış Başlangıcı

Her iki yarış için de hareketli çıkış formatı kullanılır. Başlangıç ​​gridi, kademeli sıralarda ve ilgili sıralama oturumunun sonucuna göre oluşturulur. Başlamadan önce, bir formasyon turu tamamlanır ve sürücüler resmi başlangıç ​​için griddeki yerlerini yeniden almadan önce başlangıç ​​sırasına göre bir turu tamamlarlar. Bu tur sırasında sürücüler lastiklerini ve frenlerini çalışma sıcaklığına getirmeye çalışıyor. Sollama yasaktır. Kameralar, herhangi bir atlama başlangıcını algılamak için başlangıç ​​gridindeki her bir yuvayı inceler. Atlamalı başlamalar, pitten geçme cezaları ile cezalandırılır.

DTM puanlama sistemi

Her yarışta aynı sayıda puan verilecektir. İlk 10 sıra için puanlar yandaki sisteme göre verilecektir: 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1. Buna ek olarak, ilgili sıralama seansının en hızlı üç sürücüsü de puan kazanacak: Pole pozisyonunu alan sürücüye üç puan, ikinci sürücüye iki puan ve üçüncü sürücüye bir puan verilecektir. En hızlı turlar için ekstra puan verilmez.

DTM’de pit stoplar

Her iki yarışta da, sürücülerin eksiksiz bir lastik seti için en az bir kez pite girmesi gerekiyor. Pit stoplar için bir zaman çerçevesi yok, lastik değişimi için pite ne zaman geleceğine sürücü karar veriyor. Bir pit stop sırasında, araçta en fazla dokuz kişi çalışabilir ve aracın her bir tarafında yalnızca bir tekerlek tabancası kullanılabilir. Dokuzuncu tamircinin katılımı, bir lastiğin yuvarlanmasını önlemek için bir “lastik tutucu” olarak kullanılacaktır. Güvenlik aracı periyodu sırasında pite girmeye izin verilir ancak bu stop zorunlu pit stop olarak sayılmaz.

Güvenlik arabası

Güvenlik aracına dışarı çıkması emredildiğinde, güvenlik aracı süresinin sonuna kadar tüm yarış görevlileri sarı bayraklar ve ‘SC’ panosu sallar. Bu andan itibaren, sollama yasaktır. Güvenlik aracı, sarı ışıkları yanıp sönerken yarış liderinin önüne geçer. Güvenlik aracı tekrar pite döneceği zaman sarı ışıkları tamamen kapatılır. Yarış yeniden yeniden hareketli start ile başlayacak. Bu, başlangıç çizgisine iki sıra halinde otomobiller yaklaşık 80 km/s’de yaklaştığı sırada, yarış lideri ve sürücülerin birinci virajı dönecekleri pistin kenarındaki engebeli pozisyonlardaki sürücüleri ile yaklaştığı anlamına gelir.

Yarış lideri ayrıca hızı ayarlamaktan da sorumludur. Hızlandığı anda yeşil bayrak dalgalanacak ve yarış yeniden başlayacak. Sadece ilk beyaz çizgi ile bitiş çizgisi arasındaki bölümde hızlanmaya izin verilir. Bitiş çizgisini geçmeden şerit değiştirmek yasaktır.

Yavaş bölgeler

Tehlikeli bir durumda, yarış kontrolü, güvenlik aracını göndermek yerine yavaş bölge olarak adlandırılan belirli bölümler için bir hız limiti de uygulayabilir. Belirli bir bölümde ‘yavaş bölge’ yasalaştırılmışsa, sürücülere telsiz ve yol kenarındaki ekranlar aracılığıyla bilgi veriliyor. Tüm “yavaş bölge”deki en yüksek hız 80 km/s ile sınırlıdır ve sollama yasaktır. Yavaş bölge, birbirine yaklaşmanın imkansız hale getirilmesi ve dolayısıyla arabalar arasındaki boşlukların neredeyse aynı kalması avantajına sahiptir. Böylece, bir sürücünün rakipler üzerinde açtığı bir fark kaybolmaz.

DTM Otomobil Özellikleri

DTM lastikleri

Antrenman seansları, sıralama seansları ve yarışlardan oluşan bir DTM yarış hafta sonu için, her sürücünün sekiz takım yeni Hankook Ventus slickleri mevcut. Bir hafta sonu antrenman, sıralama ve yarışlar için intern lastiklerinin sayısı, sürücü başına maksimum altı yeni lastik seti ile sınırlıdır. İlgili etkinliğin ilk gününde, her sürücü için lastikler, denetçiler tarafından çekilecektir.

DTM’de Parc-Ferme kuralları

Bir otomobil ilk zamanlanmış sıralama turunu geçtiği andan itibaren Parc-Fermé yönetmeliklerine tabidir. Yarışın başlangıcına kadar araçta sadece birkaç çalışma ve değişiklik yapılabilir. Yarıştan sonra, derecelendirilen tüm otomobiller bir kez daha Parc Fermé düzenlemelerine tabi tutulur. Ardından, arabada herhangi bir değişiklik yapılması yasaktır. Birinci ve ikinci yarış arasındaki gecede, mekanikçiler öngörülen bir dinlenme periyoduna uymak zorundadır. Bu süre zarfında arabanın üzeri örtülecektir. Bir istisna ancak bir araba ciddi şekilde hasar görmüşse ve ertesi gün yarışa hazır hale getirmek için onarılması gerekiyorsa mümkün olacaktır.

DTM Sürücüler ve Markalar

DTM’de 2020 sezonunda araç formatı farklıydı ve sadece Audi ile BMW yer alıyordu. 2021 itibariyle GT3 formatına geçilince daha fazla marka DTM’e girdi. DTM’de yer alan markalar: Audi, Mercedes, BMW, Lamborghini ve Ferrari.

DTM’in 2020 sezonunda sürücülerde Rene Bast, üreticilerde ise Audi şampiyon olmuştu. 2021 sezonunda şampiyonluk için Kelvin Van Der Linde ile Liam Lawson arasında mücadele devam ediyor. Üreticilerde ise Mercedes önde.

Sürücü Numaraları

Sürücüler istedikleri numarayı seçmekte özgürdür; hala kullanılabilir olduğu sürece. Temelde bu numarayı DTM kariyerleri boyunca koruyacaklar. İstisna, önceki sezonun şampiyonu için ayrılan 1 numaradır. Ancak 2018 sezonunda, son şampiyon René Rast, arabasında 1 numara ile yarışma hakkını bıraktı ve onun yerine 33. ile yarışmaya devam etti.

Sıralamalar

DTM, üç sezonluk sıralamalardan oluşuyor: ‘DTM Şampiyonu’ unvanı, çetelesinde en fazla puanı alan sürücüye veriliyor. ‘DTM Takım Şampiyonu’ unvanı, iki sürücüsü birlikte en fazla puanı alan takıma veriliyor. Ve bir markanın sürücüleri tarafından alınan tüm puanlar “DTM Üreticiler Şampiyonası” için sayılır.

DTM’deki sıralamalar aynı zamanda FIA Süper Lisans puanları için de geçerlidir.