DTM yarış takvimi 2023

Yeni sürücüler, takımlar, arabalar ve pistler dahil olmak üzere yeni sezonda DTM ile ilgili tüm önemli ayrıntılar ve ayrıca yarış takvimi bilgileri.

DTM, 2023’te sekiz turluk yeni bir sezon için pistlere geri dönüyor. 15 takım ve 29 sürücü ile Avrupa’nın en iyi sekiz yarış pistinde 16 yarıştan oluşan aksiyon dolu Alman yarış serisi, her zamankinden daha eğlenceli olacak. Geri dönen şampiyonlarımız, yeni takımlarımız, devasa bir yetenek grubumuz ve sınırlarını keşfetmek için ilk kez sahneye çıkan iki pistimiz var. 2023 DTM sezonuna hız kazandırmak için, bu sezonun DTM takımları, sürücü arabaları ve takvimi de dahil olmak üzere, olacakların bir önizlemesini burada bulabilirsiniz.

2023 DTM’nin açılış yarışı, serinin sekiz yıldır ilk kez Saksonya-Anhalt’taki Motorsport Arena Oschersleben’e geri döndüğünü de görüyor. İlk yurt dışı gezisi dört hafta sonra sürücüleri bekliyor. Beş yıllık aradan sonra DTM, Zandvoort’taki Formula 1 pistinde yeniden yapılacak. Hollanda Kuzey Denizi kıyısındaki yarışları sezonun en önemli olaylarından biri takip ediyor: Sürücüler, Nürnberg’deki benzersiz cadde pisti olan Norisring’de özellikle prestijli iki zafer için mücadele edecek.

Franconia’daki gösteriden dört hafta sonra DTM, iki hafta sonra DEKRA Lausitzring’e uğramadan önce Nürburgring’e hareket ediyor. Sachsenring’e dönüş, muhteşem bir dönüş vaat ediyor. 20 yıl sonra ilk kez, DTM sürücüleri zorlu koşullarda teste tabi tutulacak. Hohenstein-Ernstthal’da dalgalı yol. Eylül başındaki Sachsenring yarış hafta sonu, sezon sonu işlerinin başlangıcıdır. Dağlar Red Bull Ring’i çağırıyor. Alp hız treni, sezonun sondan bir önceki turuna ev sahipliği yapıyor.

Geleneğe uygun olarak final, 2023 DTM şampiyonunun taç giyeceği Hockenheimring Baden-Württemberg’de yapılacak. 2023 DTM takvimi, GT World Challenge Europe veya 24 saatlik büyük yarışlarla çakışmıyor ve tüm takımlar için sinerji yaratıyor. 2023 DTM takvimi, GT World Challenge Europe veya 24 saatlik büyük yarışlarla çakışmıyor ve tüm takımlar için sinerji yaratıyor.

DTM yarış takvimi

  • 26.05. – 28.05.2023 – Motorsport Arena Oschersleben
  • 23.06. – 25.06.2023 – Circuit Zandvoort / NL
  • 07.07. – 09.07.2023 – Norisring
  • 04.08. – 06.08.2023 – Nürburgring
  • 18.08. – 20.08.2023 – DEKRA Lausitzring
  • 08.09. – 10.09.2023 – Sachsenring
  • 22.09. – 24.09.2023 – Red Bull Ring / A
  • 20.10. – 22.10.2023 – Hockenheimring Baden-Württemberg

DTM 2023 sezonu yenilikleri

2023’ten itibaren DTM çatısı altında, DTM güçlü bir Alman motor sporları platformunun ön saflarında yer alacak. DTM’nin ticari marka haklarını elde eden ADAC, pist yarışı sahnesindeki üst sınıflar için geleceğe yönelik ve sürdürülebilir yapılar oluşturmak için sinerjileri kullanıyor. Gelecekte sentetik yakıtları kullanıma sunma yolunda DTM, yeni bir sürdürülebilirlik konseptinin bir parçası olarak Shell’in %50 yenilenebilir bileşenlerden yapılmış çevre dostu ve yenilikçi bir yakıtını kullanacak.

DTM’nin denenmiş ve test edilmiş araba başına bir sürücü konsepti devam ediyor. Takvim sekiz turdan oluşuyor ve serinin, uluslararası üne sahip pistlerde gezilerden ödün vermeden markanın özü olarak Almanya’ya odaklandığını görüyor. 2023 DTM sezonu, güçlü bir TV ortağı sayesinde ücretsiz olarak TV’de izlenebilecek.

ADAC, DTM’in başarılı konseptiyle devam ediyor ve DTM markasını bu kadar özel yapan özelliklerini 40 yıldan kısa bir süre daha koruyacak. Format, araba başına bir sürücü ve etkinlik başına iki yarış ile aynı kalır. Takımların yüksek performanslı pit stoplarda saniyenin her bir bölümü için mücadele ettiği lastik değişimleri de yarışların sonucunda çok önemli bir faktör olmaya devam ediyor. Birinci sınıf üretici ve Formula 1 tedarikçisi Pirelli, 2023’ten itibaren standart lastikleri sağlayacak. SRO Motorsports Group’un tanınmış otomobil sınıflandırması, sahada fırsat eşitliği sağlayacaktır.

Sürdürülebilirlik artık DTM’de çok önemli bir rol oynuyor. 2022’de ADAC GT Masters’ta başarıyla kullanılan Shell’in yenilikçi ve yenilenebilir yakıtı, 2023’ten itibaren DTM’de de kullanılacak. BWT ile iş birliği içinde başlatılan “Şişesiz Bölge” girişimi, plastik atığın azaltılmasına yardımcı olacak padokta. Seri organizatörü olarak ADAC, takımlar için ekonomik olarak ilgili kararları alacaktır. Rakipler için de bütçeleri kısmak için önemli önlemler alınması planlanıyor.