Open Office ve LibreOffice için excel metni kaydırma

Bu öğretici, bir hücredeki metnin “metni kaydır” seçeneği ile otomatik olarak nasıl kaydırılacağını gösterir. Ayrıca Open Office ve LibreOffice metin kaydırma özelliğinin çalışmamasının en yaygın nedenlerini ve nasıl düzeltileceğini öğreneceksiniz.

Öncelikle, aynı özelliklere sahip olan Open Office Calc ve LibreOffice Calc programları, sayıları hesaplamak ve işlemek için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, kendinizi genellikle elektronik tablolarda sayılara ek olarak büyük miktarda metnin depolanması gereken durumlarda bulabilirsiniz. Daha uzun metnin bir hücreye tam olarak sığmaması durumunda, elbette en belirgin yolla ilerleyebilir ve sütunu basitçe genişletebilirsiniz. Ancak, görüntülenecek çok fazla veriye sahip büyük bir çalışma sayfasıyla çalışırken bu gerçekten bir seçenek değildir.

Çok daha iyi bir çözüm, bir sütun genişliğini aşan metni kaydırmaktır ve Calc bunu yapmanın birkaç yolunu sunar. Bu eğitim size Calc’ın metin kaydırma özelliğini tanıtacak ve onu akıllıca kullanmak için birkaç ipucu paylaşacaktır.

Calc’de metin kaydırma nedir?

Bir hücredeki veri girişi, hücreye sığmayacak kadar büyük olduğunda, aşağıdaki iki şeyden biri gerçekleşir:

  • Sağdaki sütunlar boşsa, hücre sınırının üzerinden bu sütunlara uzun bir metin dizesi uzanır.
  • Sağdaki bitişik hücre herhangi bir veri içeriyorsa, hücre sınırında bir metin dizisi kesilir.

Aşağıdaki ekran görüntüsü iki durumu göstermektedir:

metni kaydir 1
metni kaydir 2

Calc’ın metni kaydırma özelliği, bir hücredeki daha uzun metni diğer hücrelere taşmadan tam olarak görüntülemenize yardımcı olabilir. “Metni Kaydır”, hücre içeriğinin tek bir uzun satır yerine birden çok satırda görüntülenmesi anlamına gelir.

Bu, “kesik sütun” etkisinden kaçınmanıza, metnin daha kolay okunmasına ve yazdırmaya daha uygun hale getirilmesine olanak tanır. Ayrıca, tüm çalışma sayfası boyunca sütun genişliğini tutarlı tutmanıza yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki ekran görüntüsü, kaydırılmış metnin Calc’de nasıl göründüğünü gösterir:

metni kaydir 5

Calc’de metin otomatik olarak nasıl kaydırılır?

Uzun bir metin dizesini birden çok satırda görünmeye zorlamak için, biçimlendirmek istediğiniz hücreyi/hücreleri seçin ve aşağıdaki yöntemi kullanarak Calc metin kaydırma özelliğini açın.

1. Metni Kaydır özelliğini kullanmak istediğiniz hücreyi, satırı veya sütunu seçin ve ardından sağ tık menüsünü açın. Hücreleri Biçimlendir seçeneğine tıklayın.

metni kaydir 3

2. Gelen pop-up menüde “Hizalama” sekmesini açın ve ardından “Metni otomatik olarak kaydır” seçeneğini aktif edin.

metni kaydir 4