F1 2021 inceleme

F1 2021, Electronic Arts tarafından satın alınmasından bu yana geliştirici Codemasters’ın ilk F1’i. Bu nedenle, birkaç klasik EA Sports özelliğine sahip.

F1 2021, her zaman kendini yenilemek isteyen yıllık bir seri için ileriye doğru büyük bir sıçramayı temsil ediyor. Yeni nesil donanıma geçiş, simülasyonunun sınırlarını her zamankinden daha fazla zorlamasını sağlıyor. Oyuna yeni başlayan veya serinin önceki oyunlarını oynayan herkes, yeni sürüş modeliyle başa çıkmaya çalışacak.

Oyunda çoğu klasik mod korunuyor, yeni olacak bir hikaye modu mevcut. Kariyer modunda kendi F1 takımınızı oluşturmak, bir motor tedarikçisi seçmek, arabanızı yükseltmek ve ardından Jenson Button veya Nico Rosberg’i emeklilikten alıp yanınızda yarışmak için getirmek inkar edilemez benzersiz ve ilginç bir deneyim.

F1 2021 oyun modları

Oyuncuların birden fazla sezon boyunca F1 basamaklarını tırmandıkları klasik Kariyer modu oyunda yer almaya devam ediyor. Oyuncular, sadece piste çıkmak isterlerse sürücü rolünü üstlenebilir ya da takım sahibi-sürücü olarak oynayabilirler. Takım sahibi sürücüler sadece pistte yarışmamalı, aynı zamanda F1 takımını yönetmeyle ilgili günlük karar alma süreçlerine dahil olmalıdır. Ekibin zamanını ve kaynaklarını nereye harcadığına karar vermek size kalmış. Bölümler arası sorunları çözersiniz. Arabayı yükseltirsiniz ve sonuçların nihai sorumluluğunu alırsınız.

Bu mod, iki farklı oyuncunun takımları için sürücüleri oluşturduğu bir Co-Op olarak da oynanabilir. Bu mod, standart Kariyer modunun daha büyük yönetim karmaşıklıklarını ortadan kaldırır; ikinizin de tek bir görevi vardır ve o, arabaları sürmektir. Oyun ilerlemesi, oyunu kuran oyuncuya bağlıdır, bu nedenle ikinci oyuncu kendi başına devam edemez.

Bunun ötesinde, çok sevilen çevrimiçi dereceli ve derecesiz yarış, e-spor ve lig yarışları oyunda yer almaya devam ediyor. İşleri biraz daha ciddiye alan insanlarla yarışmak istiyorsanız, seçilecek yer burasıdır. Umarım geçildikten sonra rakibini duvara çarptırmaya çalışan sürücülerden değilsinizdir.

F1 2021 ile gelen yeni bir oyun modu da var. Breaking Point adıyla gelen bu oyun moduna aşağıda daha geniş bir pencere açtık. Böyle bir hikaye modunu en son F1 2014 oyununda görmüştük.

f1-2021-inceleme-2

Braking Point hikaye modu

F1 2021’de Frenleme Noktası anlamına gelen Braking Point adlı bir mod yer alıyor. Frenleme Noktası modu, Aiden Jackson adlı genç bir sürücüyü Formula 2’deki son yarışları ve Formula 1’deki ilk sezonu boyunca takip ediyor. Jackson’ın katıldığı takımı beş orta sıra ve grid arkası takımından oluşan bir listeden seçiyorsunuz: Alfa Romeo, Alpha Tauri, Aston Martin, Haas ve Williams.

Jackson, George Russell gibi F2’den terfi eden ve geleceğini yeniden şekillendirmeye çalışan ve bir galibiyete şiddetle ihtiyacı olan bir sürücü. Takım arkadaşı Casper Akkerman’dır. Akkerman, daha çok Kimi Raikonnen gibi sürücülere dayanıyor. O, spor dünyasının yaşlı adamı, griddeki neredeyse diğer tüm sürücülerden daha yaşlı ve sert tavrıyla ünlü.

Akkerman, Jackson’ı yeni 1 numaralı sürücüsü olarak konumlandıran ekibi algılar ve bunu kariyerinin tabutuna başka bir çivi olarak görür. Bu kadar çok genç ve hızlı sürücüye karşı rekabet etmek giderek zorlaşıyor. İçinde rekabetin ateşi hala yanıyor, ancak bunu sürekli gerileyen formuyla uzlaştıramıyor ve bu hayal kırıklığı onu engelliyor. Onu yaşlı bir ihtiyar haline getiriyor.

Jackson ve Akkerman’ın sezonu Melbourne Grand Prix’sinde bir pist içi kavgayla başlar. Geri dönen kötü adam Devon Butler tarafından kışkırtılan bu çatlak, takımı parçalamakla tehdit edene kadar genişlemeye başlar. Daha fazlasını oynayarak deneyimleyebilirsiniz.

f1-2021-inceleme 3

F1 2021 oynanış

Oynanışta ne tür değişiklikler olduğuna bakalım. Oyunun simülasyonunda bu yıl oldukça şaşırtıcı değişiklikler var. Fark edeceğiniz ilk şey, oyun modellerinin yere basma gücünün ne kadar büyük ölçüde değiştiğidir. Deneyimsizler için yere basma kuvveti, aerodinamiğin bir fonksiyonudur, havanın hareket halinde arabanın etrafında akma şeklidir. Lastikleri ve gövdeyi aşağı doğru iten dikey bir kuvvet oluşturarak F1 araçlarının yere yapışmasına ve yüksek hızda daha iyi yol tutuşu bulmasına yardımcı olur.

F1 2021’in bunu modelleme şekli o kadar farklı ki, F1 2020’yi oynamak için çok zaman harcadıysanız, sürüş şeklinizi tamamen yeniden ayarlamanız gerekecek. F1 2020’de bordürlere binmek, yeni oyuncuların tepe noktalarının nerede olduğunu öğrenmeleri ve dönüşlerde çok az ekstra çekiş kazanmaları için harika bir yol haline geldi. Ancak F1 2021’de bunu yaparsanız sonucunda Mazepin gibi spin atabilirsiniz.

Diğer önemli gelişme ise yapay zekayı yönlendirmek. Sürücüler artık etraflarında gelişen yarışa karşı çok daha gerçekçi ve tepkisel hareket ediyor. Önceki oyunlarda, devam eden yarıştan neredeyse habersiz görünüyorlardı. Birbirine girerek oyuncuyu tamamen görmezden gelirlerdi. Şimdi, sürücülerin hepsi etraflarında neler olup bittiğinin çok farkında görünüyorlar.

Düzlüklerde ve DRS bölgelerinde, sürücüler sol veya sağ tarafa sarsılarak herhangi bir geçişi savunmak için hareket edecekler. Bir boşluk bırakırsanız, muhtemelen bunun için bir oyun yapacaklardır. Bu değişiklikler, oyunu çok daha canlı ve dinamik hissettiriyor. Sadece pistte mükemmel bir yarış çizgisi çizen bir bilgisayar değil, yanınızdaki kokpitte bir kişi varmış gibi hissettiriyor.

f1-2021-inceleme 4

F1 2021 inceleme

Deluxe Edition’da Michael Schumacher, Alain Prost ve Ayrton Senna gibi efsanevi sürücüler var. Bu sürücüleri Kariyer modunda partneriniz olarak işe alabilirsiniz, ancak yine sadece modern arabaları kullanabilirler.

Pistler şu anki F1 sezonu için açıklanan takvimle eşleşiyor, ancak şu anda birkaç eksik var. Imola, Portimao ve Jeddah, lansman sonrası ücretsiz DLC olarak oyuna eklendi. Kurulum ekranında görünen Türk bayrağına rağmen İstanbul bu sene hiç eklenmeyecek ne yazık ki. Codemasters, Türkiye takvime eklenmeden önce iç üretim kesintisine ulaşmıştı. Kanada, Avustralya ve Çin gibi iptal edilen pistler oyunda kalıyor.

F1 2021 incelememiz bu kadardı. Codemasters’ın yeni nesil 2022 otomobillerini gelecek yılki sürüme nasıl entegre edeceğini merakla bekliyor olacağız.