Izgara temizliği nasıl yapılır?

Izgara söz konusu olduğunda lezzetinin eşsiz olduğunu inkar edemeyiz, özel günlerde ve sevdiklerimizle birlikte tadabileceğimiz tatlardan biridir. Ancak zamanı geldiğinde, bunu yapmak sıkıcıdır. Özellikle de metallerin üzerinde kalan et ve yağ kalıntılarının doğru şekilde uzaklaştırılmaması durumunda sağlığımıza zarar verebileceğini göz önünde bulundurursak.

Izgarayı temizlemek zor olabilir, ancak evde sahip olduğumuz basit malzemelerle ızgaranın eşsiz lezzet sihrini sürdürmeye devam etmesini sağlayabiliriz. Malzemelerin daha iyi korunmasının yanı sıra parçalara zarar vermemek için öncelikle ızgaranızın kullanım kılavuzunu okumalısınız.

Izgaranız uzun süre atıl durduysa ve paslı bir ızgarayı nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, mangal arkadaşınızın mükemmel durumda olması için şu ipuçlarına dikkat edin:

Sıcakken ızgarayı temizleyin

Biraz soğumaya bırakın ve özel bir ızgara fırçası ve biraz sirkeli su yardımıyla üzerine yapışmış yemek artıklarını ve yağları temizleyin. Son bir dokunuş olarak, kağıt havlu ile silin.

Izgaranız sökülebiliyorsa, sirke veya karbonatlı sıcak suda bir süre bekletebilirsiniz. Daha sonra fırçalamaya geçiyorsunuz.

Izgaranın dışını temizlemek

Biraz karbonat ile ılık suda nemlendirilmiş bir bez kullanın. Izgaranızın dışı paslanmaz çelik ise koruyucu bir tabaka oluşturmak için bir yağ ile silebilirsiniz.

Gazlı veya elektrikli ızgara temizliği

Izgaraların temizliği aynıdır ancak brülör koruyucusuna ve elektrik kısmına dikkat etmelisiniz. Yumuşak bir bez kullanmamız en iyisidir çünkü bu yüzeyler metalden daha hassastır.

Daima ızgara kitinizi kullanın

Yanıkları önlemek için mangal önlüğünüzü ve eldivenlerinizi unutmayın. Bir yapı marketini ziyaret ettiğinizde, mangal alanında bir yürüyüşe çıkın, her şeyi kolaylaştıracak özel mutfak eşyaları bulacaksınız.

Her kullanımdan sonra üzerine yapışabilecek yağ ve kiri temizlemenizi tavsiye ederiz, bu şekilde derinlemesine bir temizlik yapmanız gerektiğinde parlak bırakmanız daha kolay olacaktır. Ayrıca bir kapakla saklamak önemlidir. Benzer şekilde, oksidasyonu hızlandıracakları için havuzların ve nemli yerlerin yakınına koymaktan kaçının.

Mükemmel bir şekilde fırçalamanıza rağmen ızgaranızın temizlenmesinin çok zor olduğunu fark ederseniz, onu dökme demirden yapılmış bir ızgarayla değiştirmek en iyisidir, çünkü bunlar geleneksel alüminyum ızgaralardan çok daha hızlı ısınır. Tabii ki bu tip ızgaralarda eti sürekli çevirmekten kaçınmalısınız.

Artık ızgarayı temizlemenin farklı yolları olduğunu biliyorsunuz, ancak ızgaraların en çok kullandığı soğan ve tavuk yağı seçeneğidir. Bu prosedür, yiyeceklerin ızgara rafına yapışmasını önleyecek ve kullanımdan sonra temizlemeyi de kolaylaştıracaktır.