Kedi ile uyumanın zararları

Önlem almazsak ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceğimiz gerçeğine rağmen, kedilerle yatmak giderek artan bir gelenek.

Bir evcil hayvanla yatmayı seçmek genellikle rasyonel ve planlı bir karar değildir, ancak genellikle istisnai bir olay olarak kabul edilir ve bu alışılmış hale gelir. Uykuyu kediyle başlatmanın olağan nedeni, onun yanınıza sokulmak istemesidir.

Bununla birlikte, kediyle yatma alışkanlığını kırmak bazen karmaşıktır, bu nedenle kedinizle yatıp yatmamaya henüz karar vermediyseniz, bazıları sağlık açısından önemli olduğundan bu riskler ve avantajlar listesini gözden geçirmenizi öneririz. Belki emsal açıldıktan sonra geri dönüş sizin için çok karmaşık olacaktır.

Kedi harika bir ısıtıcıdır

Kedilerle uyumanın kalitesi çok göreceli hale geliyor. Bir yandan, yaydıkları mırıltıların insanlarda birkaç sese benzer bir sakinlik ve sükunet hali ürettiği doğrudur. Mırıldaması, daha hızlı ve sakin bir şekilde uykuya dalmamıza yardımcı olabilir. Bu bir bakıma bir arada yaşamayı anlamlandıran, birlikte uyumak ikisi arasındaki ilişkiyi geliştiren ve onunla olan bağları güçlendiren bir hayvan-insan birlikteliği oluşturmaktadır.

Ayrıca kedinin ısısı bir ısıtıcı görevi görecektir. Kedigillerin sıcaklıkları 38ºC ile 39ºC arasında olduğundan onların varlığı yatağı sıcak ve yumuşak bir ortam haline getirir. Artık yazın o bile yanınızda olmak istemeyecektir.

Sabah uyanmakta zorluk çekiyorsanız, kedi de günaydın diyen ilk kişi olacak ve odadan çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bu anlamda, kötü bir duygusal dönem geçirdiğinizde veya depresyonda olsanız bile kedi veya köpeklerle yatmanız şiddetle tavsiye edilir. Geceleri uykunuzu uzlaştıran alev, sabah ise yataktan kalkıp yeni günle yüzleşmenin motoru olabilirler.

Kediye açıklamak için rahatsız edici ve zor durumlar

Konu uykuya dalmak ve tüylü hissetmek olduğunda kedinin size verdiği sakinlik ve sevecenlik, gecenin bir yarısında oynamaya başladığında sizi alıp götürür. Geceyi onlarla birlikte geçiren kedi sahipleri, yavru kedilerinin programlandıkları geceyi kullanmaları, yatağı bir savaş alanı olarak kullanarak oyunlar ve kavgalar yapmaları sonucunda, düzensiz bir uyku düzenine sahip olabilirler. Uyurken patilerinin ayağınıza nasıl sürtündüğünü fark edeceksiniz, ağzınızda istemsiz bir çizik veya kıl olduğunu fark edeceksiniz… Alışacaksınız ama her zaman bir uyarı sistemini açık tutmak zorunda kaldığı için beyniniz hızlı bir şekilde dinlenmeyecek.

Öte yandan, kediyle yatmaya alışkınsanız, onu geçici olarak dışarı atmak istediğinizde kendinizi karmaşık bir durumun ortasında bulabilirsiniz. Bu gece bir kişiyle yatmaya karar verirseniz, kedi reddedilmiş hissedecektir ve bütün gece miyavlaması ve hatta bir anlaşmazlık işareti olarak dışkı kutusunun dışında kendisini rahatlatması garip olmayacaktır. Bunun intikam olduğunu düşünmeyin, bu onların iletişim şekli. Kedinin sizinle yatma alışkanlığı varsa ve siz bugün bunu istemiyorsanız sizi bütün gece ayakta tutabilir.

Kediyle yatmanın daha ciddi sağlık riskleri

Hastalık veya parazit

Evcil kedilerin hastalık veya parazit taşıma riski azdır, ancak kediniz mahalle topluluğu arasında serbestçe dolaşırsa veya daha da ileri giderse ve dışarı çıkarsa, yatağınıza pire veya kene getirmesi muhtemeldir. Kediler çok hijyenik hayvanlardır, ancak onlar herhangi bir ekstra böcek taşıyıcısıysa, onları yatağınızda fark edene kadar bilemezsiniz.

Hamilelerin kedilerle yatması

Hamilelerin kedilerle yatmaması gerektiği söyleniyor, bu gerçek gibi görünüyor çünkü bu kedilerin sahip olabileceği bağırsak parazitleri arasında toksoplazmoz üreten parazit öne çıkıyor, ancak bir kedinin bunu iletmesi çok uzak bir konudur. Şüpheniz varsa, hayvan üzerinde her zaman bir veteriner analizi yaptırabilirsiniz.

Kediler ve alerji

Ancak kedilerle uyumanın neden olabileceği en büyük sorun, insanlarda neden olduğu alerji ile ilgilidir. Bu kediler, çarşaflardan geçen ve yatakta sonsuza kadar kalacak olan ve zamanla daha fazla birikecek olan alerjenleri salgılarlar. Bu alerjenler saçlarında, balçıklarında ve pullarında bulunur ve çıplak gözle tamamen görünmezdir. Kedilere a priori alerjiniz olmayabilir, ancak evcil hayvanınız her gün yatağınızda biriken yeni bir alerjen kısmı bırakırsa, uzun vadede bazı solunum semptomları geliştirmeniz şaşırtıcı olmaz. Bunu önlemek için çarşaf ve yatak arasında aşılmaz bir bariyer oluşturan, yıkanabilir ve eczanelerde satılan özel kene önleyici örtüler satın alabilirsiniz.

Bu akarları solumak astım, pnömoni veya basit alerjiler geliştirebilir, çünkü uyurken ağzınızın ve burnunuzun yatağa çok yakın olduğunu ve nefesinizin çok derin olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, kanepeniz de bu durumdan muzdarip olsa da, solunum yollarınız genellikle yüzeye çok yakın değildir. Her halükarda, akarları daha da ortadan kaldırdığı ve etkisi istenenin tersi olduğu için, yatağa elektrikli süpürge (normal veya endüstriyel) uygulanması önerilmez.

Kediler ve bebekler

Kedilerle yatmanın bebekler için tehlikeli olduğu, çocukla oynamaları ve yanlışlıkla onu çizmeleri gerçeğinin ötesinde doğru değildir. Bu efsanenin tehlikesi, kedilerin tüylerini dökerek bebekleri boğabilmesine dayanıyordu, bebeklerin tımar edildikten sonra yaptığı gibi, bebeklerin kedinin saçını yutacağına ve boğazında bir top ile sonuçlanacağına inanılıyordu. Herhangi bir gerçek duruma dayanmamaktadır ve bir bebeğin bu kadar çok saçı yutması imkansızdır.

Kediler kısırlık yapar mı?

Öte yandan kedilerin kısırlığa neden olduğu da yıllardır sürdürüldüğü için gerçek değildir. Kısırlığın akarlar ve alerjenlerle doğrudan veya dolaylı bir ilişkisi yoktur, bu evcil hayvanlarla uyumanın sağlığımızı tehlikeye atabileceği tek ilgili konudur.