WhatsApp kamera sesi kapatma

WhatsApp, ana işlevi mesajlaşmak olmasına rağmen, sahip olduğu tek işlevin bu olmadığını herkesin bildiği bir uygulamadır. Bize sunduğu seçeneklerin çeşitliliği oldukça geniş ve aralarında fotoğraf çekmek de var, ancak çok sayıda fotoğraf çekiyorsak, özellikle de halka açık bir alandaysak ve fotoğraf çekiyorsak, sürekli kameranın varsayılan sesini duymak can sıkıcı olabilir ve diğerlerini rahatsız edebilir. Bu yüzden adım adım WhatsApp kamerasından sesin nasıl kapatılacağını anlatacağız.

WhatsApp kamera sesini kapatma

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki WhatsApp uygulamasında kameranın sesini devre dışı bırakmanıza izin veren bir seçenek bulunmuyor ancak fotoğraf çekerken deklanşör sesini susturmak için bazı hileler kullanmak mümkün.

Sesi kameradan kaldırmanın en kolay yolu şüphesiz ki cep telefonunu titreşim veya sessiz moda almaktır. Bunu yapmak için hem Android hem de iOS telefonlarda 3 seçeneğiniz var: Ses düğmeleri, ayarlar ve denetim merkezi üzerinden telefonu sessize alabilirsiniz.

Bu adımlardan herhangi birini uyguladığınızda, aramalar, bildirimler ve WhatsApp kamerası da dahil olmak üzere cep telefonunun tüm sesleri susturulacaktır. Bazı üreticiler tarafından herhangi bir tacizden kaçınmak için sessiz fotoğraf çekmeye izin verilmediğini bilmelisiniz, bu nedenle öyle bir durumda yukarıdaki seçenekler sizin için çalışmayacaktır.

WhatsApp kamera ses dosyasını düzenleyin

Bu yöntem, sadece Android işletim sistemli telefonlarda ve cep telefonu modeline bağlı olarak Shutter.ogg veya camera_shutter.ogg adlı dosyayı değiştirmekle çalışır. Bu dosyayı değiştirerek, WhatsApp’ta ve genellikle cep telefonunun varsayılan kamera uygulamasında kameranın sesini kalıcı olarak ortadan kaldırmak mümkündür, ancak cihazınızda root olmalısınız.

  1. Dosya Yöneticinize girmelisiniz
  2. Çoğu durumda /system/media/audio/ui/ içinde olmasına rağmen, cep telefonunuza göre yolu takip edin.
  3. Şimdi akıllı telefona ve Android sürümüne bağlı olarak Shutter.ogg veya camera_click.ogg dosyasını arayın
  4. Dosyayı Shutter.ogg.old veya camera_shutter.ogg.old olarak yeniden adlandırın
  5. Cep telefonunu kapatın ve açın

Son olarak, ilk yöntemle cep telefonunuzu sessize almadıysanız ve ikincisi sizin için çok karmaşıksa, son bir seçenek var. Tasker gibi bir uygulama kullanmayı deneyebilirsiniz.

Parlaklığı ayarlama, WiFi veya sessiz modu etkinleştirme gibi bazı mobil seçenekleri otomatikleştirme konusunda çok iyi çalışıyor. Unutulmamalıdır ki ücretli bir uygulamadır, ancak abonelik yoktur.