Keep’ten silinen notlar nasıl kurtarılır?

Google Keep, yararlanmanız gereken çok kullanışlı bir araçtır. Ama ya bir notu yanlışlıkla sildiyseniz ve geri almanız gerekiyorsa?

Google Keep, bugün cep telefonunuzda sahip olabileceğiniz en iyi üretkenlik araçlarından biridir. Notlar için bir uygulamadan daha fazlası, birçok durumda size yardımcı olacak bir tür İsviçre çakısı.

Notlar, listeler ve hatırlatıcılar oluşturun, bunları diğer ortak çalışanlarla paylaşın veya başkalarıyla çalışın, çoklu cihaz senkronizasyonu ve çevrimdışı kullanılabilirlik, harika özelliklerinden sadece birkaçıdır.

Şimdi, Google Keep’inizde sakladığınız bu kadar çok bilgi arasından bazı notlarınızı veya listelerinizi yanlışlıkla silmiş ve onları kurtarmak istiyor olabilirsiniz. Pekala, bugün sizinle tam olarak bu konuda konuşmak istiyoruz.

Keep’ten silinen notları nasıl kurtaracağınızı öğrenmek istiyorsanız, ihtiyacınız olduğunda bilgileriniz olduğunda sorun yaşamamanız için size küçük ve basit bir eğitim bırakıyoruz.

Google Keep notları arşivlemek

Notlarınızı Google Keep’te arşivlemek, bu platformun sahip olduğu en pratik işlevlerden biridir. Bu seçenek sayesinde notlarınızı ana sayfadan gizleyebilir ve bilgilerinizin daha temiz ve düzenli bir görünümünü elde edebilirsiniz.

Tabii ki onları kaybetme konusunda endişelenmeyin, arşivlediğiniz tüm notlar silinmediğinden veya çöp kutusuna gönderilmediğinden, istediğiniz zaman onlara erişmek ve gerektiğinde hatırlatma almaya devam etmek için hala hesabınızdadır. Şimdi, bir notu arşivlemek için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 1. Mobil uygulamadan veya web sürümünden Google Keep’e girin.
 2. Arşivlemek istediğiniz notu seçin. Aynı anda bir veya birkaç tane seçmek mümkündür.
 3. Her notaya uzun basın. Mobil uygulamadan ise, sağ üstte gösterilen üç noktaya ve ardından “Arşivle” seçeneğine basın.
 4. Web versiyonunda, notun üzerine gelin ve her notun altında bulunan “Arşivle” simgesine tıklayın.

Google Keep’te arşivlenmiş notları geri getirme

Arşivlediğiniz bir notu kurtarmak istiyorsanız, bu çok kolay. Yapmanız gereken:

 1. Sol üstte gösterilen üç yatay çizgiye basarak “Menü”ye gidin.
 2. “Arşiv” bölümüne gidin.
 3. Kurtarmak istediğiniz notları seçin, sağ üstte görünen üç noktaya basın ve doğrudan “Arşivden Çıkar” seçeneğine gidin.

Bu işlemi tamamlamak, notlarınızı tekrar ihtiyacınız olduğunda hazır olacak şekilde ana sayfaya döndürecektir.

Google Keep’te silinen notlar nasıl kurtarılır?

Artık, Google Keep’inizde daha fazla alana ihtiyacınız olduğunu varsayarak, ihtiyacınız olmayan notları silebilirsiniz. Bu şekilde artık ana sayfanızda, arşivlerde veya arama sonuçlarında görünmeyecekler.

Benzer şekilde, bu notlardan herhangi birinin ortak çalışanları varsa, bu notlar artık otomatik olarak onlara sunulmayacaktır. Elbette Keep’te bir notu sildiğinizde, doğrudan “Çöp Kutusu”na gönderildiğini ve 7 gün boyunca orada kalacağını unutmayın. Bu süre geçtikten sonra kalıcı olarak silinecektir.

Notlarınızı nasıl silebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. Google Keep uygulamanızı mobil veya web sürümünden girin.
 2. Notu seçin ve sağ üstteki üç noktaya gidin ve “Sil” seçeneğini arayın.
 3. Web versiyonundan ise, her notaya uzun basın ve sağ altta bulunan üç noktaya ve ardından “Notu sil”e basın.

Herhangi bir nedenle Google Keep’teki bir notu yanlışlıkla sildiyseniz veya sildiyseniz, onu çöp kutusundan kurtarmak için 7 gününüz olduğunu söylemiştik. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Sol üstte gösterilen üç yatay çizgiye basarak “Menü”ye gidin.
 2. Ardından “Çöp Kutusu” seçeneğini arayın.
 3. Eğer cep telefonundan ise, kurtarmak istediğiniz silinmiş notu seçin ve sağ alt kısımda görünen üç noktaya basın ve ardından “Geri Yükle” seçeneğine tıklayın.
 4. Web sürümünden ise, kurtarmak istediğiniz notu seçin ve “Geri Yükle” simgesine tıklayın.

Bu adımları tamamladığınızda, notunuz çöp kutusundan kaldırılacak ve daha fazla düzenleme veya istediğinize kadar görüntüleme için ana sayfaya döndürülecektir.

Google Keep’ten bir notu kalıcı olarak silme

7 gün sonra notların çöp kutusundan otomatik olarak silindiğini söylemiştik. Ancak bu süreç istediğiniz zaman manuel olarak yönetilebilir. Bunun için şunları yapmalısınız:

 1. Sol üstte gösterilen üç yatay çizgiye basarak “Menü”ye gidin.
 2. Ardından, “Çöp Kutusu” bölümünü seçin.
 3. Bu seçenek içinde sağ üstteki üç noktaya gidin ve “Çöp Kutusunu Boşalt”a tıklayın. Ve eğer web versiyonundan geliyorsa, “Çöp Kutusunu Boşalt” kelimesini doğrudan mavi olarak göreceksiniz.

Bu şekilde, yalnızca Google Keep’te silinen notlarınızı kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda bu inanılmaz araçta depolanan tüm bilgilerinizi ihtiyacınız olduğunda kolay ve hızlı bir şekilde yönetebileceksiniz.