Kıyamet sonrası bilim kurgu dizileri

İzleyici için en ilginç türler, bizi korkunç bir cinayet veya zamanın sonu gibi, hala çok uzakta olduğunu umduğumuz gibi, nadiren yaşayacağımız durumlara sokan türlerdir. Tribes of Europe gibi dizilerde zaten önerdiğimiz gibi Netflix, multimedya içeriğinin geniş çeşitliliğini sergiliyor ve bize alternatif dünyaları yaşayabilmemiz için sonu gelmeyen yapımlar sunuyor.

Netflix, Disney+ ve Prime Video gibi akış platformlarında çok sayıda popüler kıyamet sonrası dizi var. Gezegenin tamamen donduğu, ölümsüzlerin özgürce dolaştığı, garip atmosferik olayların insan ırkını sona erdirmekle tehdit ettiği veya dünyamızın çöküşün eşiğinde olduğu dünyaların sizi baştan çıkarmasına izin verin ve bu tavsiyemizle kendinizi şaşırtın. Akış platformlarındaki felaket ve kıyamet sonrası diziler listemizi keşfedin.

Snowpiercer

Snowpiercer

Snowpiercer, 2013 yılında Chris Evans’ın başrolde olduğu bir filmin uyarlamasının öncülüğünde, iklim değişikliğinin sonuçlarını ve diğer türlerin yanı sıra insanlığın nasıl neredeyse tamamen yok olduğunu anlatıyor. Sadece gezegenin etrafında hareket eden devasa bir trende seyahat eden insanlara sahibiz. Trenin arka kısmındaki insanlar yeni medeniyetteki yerlerini talep etmeye karar verdiklerinde, lokomotifin kontrolü için bir savaş başlar.

Into the night

Into the night

Uçaklar son yıllarda televizyon dizilerinin büyük kahramanları oldular, Lost’un uçak kullanımlarının en büyük destekçisi olduğunu söyleyebiliriz. Hikaye, ana kahramanı güneş olan gezegenimizde büyük bir felakete ve bir uçaktaki yolcuların uçakta bir adam kaçırmayla karşı karşıya kalırken güneşin doğuşunu nasıl görmemeleri gerektiğine odaklanıyor.

Tribus de Europa

tribus de europa

Distopik bir geleceği anlatan bu hikaye, bize korkunç bir kıyametten sonra en büyük kaosa sürüklenen Avrupa kıtasını sunuyor. Üç kardeşin arasındaki savaş yaklaşırken, akıl almaz bir tehdit cesaretlerini test edecek. Size bu hikayede Atlantis var dersem sanırım kafanız tamamen patlamış olacak.

The Rain

The Rain

Gördüğünüz gibi, bu satırları okuduğunuzda, size sunduğumuz bilimkurgu hikayelerinde insanlık genellikle pek iyi çıkmıyor. Bu vesileyle, ergen formunda görünse de insanı sürükleyen gizemli bir yağmur olacaktır. Biri lanet olası yağmura karşı bağışıklığı olan iki kardeş, bu garip hastalığı durdurmanın anahtarı olabilir. Dizinin tonu karanlık olsa da olumsuza batmanın kolay olduğu zamanlarda dostluk ve umut gibi değerlere işaret ediyor.

Wayward Pines

Wayward Pines

İki federal ajan kaybolduğunda, Gizli Servis ajanı Ethan Burke, en son görüldükleri puslu Wayward Pines kasabasına gider. Ethan soruşturmasını başlatırken kasabanın hiç de göründüğü gibi olmadığını ve cinayetin buzdağının görünen kısmı olduğunu öğrenir.

Daybreak

daybreak

Çok dikkatli olmayan bir öğrenci olan Josh Wheeler, en iyi arkadaşlarıyla birlikte, bir ölümsüzler ordusunun yanı sıra organize gruplarla, daha önce bir arada yaşama yerleri olan şehirlerin kontrolünü ele geçirmek isteyen bir tür gerilla ile yüzleşmek zorunda kalacak. Ama şimdi zombi sürülerine karşı trajik ve biraz da komik çatışmalar sahnelerine dönüştü. Netflix, eğlencenin kaliteyle nasıl çelişmediğini bize bir kez daha gösteriyor.

The Mist

The Mist

Dehşetin, gerilimin ve hayali dünyaların ustası Stephen King’in muhteşem kitabından uyarlanan ve film versiyonu mutlaka izlenmesi gereken bu televizyon dizisi geliyor ve bize Maine’deki küçük bir kasabayı ve sakinlerini anlatıyor. Tesadüfi bir şekilde, kasabayı tamamen kaplayacak ve içinden korkunç canavarların çıkacağı yoğun bir siste hapsolacak. O kasabada tesadüfen bu sisin neden ortaya çıktığını ortaya çıkarmak ve mümkün olduğunca uzun süre hayatta kalmak, korkmuş sakinlerin ana faaliyeti olacaktır.

The 100

the 100

Nükleer savaş Dünya’yı yok ettikten sonra, insanlık 12 uluslararası uzay istasyonunda yaşayan 4.000 sağ kalana indirgendi. Nesiller sonra, yeni bir yuvaya ihtiyaç duyan 100 genç mahkûmdan oluşan bir görev, gezegenin yaşamı sürdürüp sürdüremeyeceğini görmek için Dünya’ya yenilir, ancak çabucak yalnız olmadıklarını keşfederler.

The Barrier

The Barrier

La Valla’yı bitirdiğinizde bu kaotik zamanlara farklı gözlerle bakacağınızı temin ederiz. Unax Ugalde ve Olivia Molina’nın yer aldığı bu İspanyol yapımda sunulan distopya, hem yapım kalitesi açısından hem de düşman bir bölgede sınıf mücadelesinin masaya yatırılma biçimi açısından mutlaka görülmesi gereken bir yapıt.

Black Summer

black summer

İlk bakışta, dizinin senaryosunu ve olay örgüsünü fazla derinleştirmezseniz, klasik zombi serisine yeni bir bakış atıyormuşuz gibi görünebilir ki bu, 21. yüzyıl zombilerine mükemmel bir örnek olacaktır. Ancak izledikten sonra, klasik bir hayatta kalma yapımıyla karşı karşıya olmadığımızı, çok kültürlülük, acil bir durumda kaos ya da acil durum gibi farklı unsurlarla da uğraşmak zorunda kalacağımızı anlayacağız.

Terra Nova

terra nova

2149 yılında, gezegen ölüyor ve Shannon ailesine, insan ırkını kurtarmak için cesur bir deney yapmak için onları tarih öncesi Dünya’ya geri gönderecek olan zamansal bir yarıktan yararlanmalarına izin verildi. Ancak geldiklerinde aile, açgözlülük ve yolsuzluğun hâlâ yaygın olduğunu ve kaynakların o kadar kolay aktarılamadığını öğrenir.

Reality Z

Reality Z

Sinema ve televizyon dünyasında, ölümsüzlerin istilasından daha kıyamet senaryosu olduğunu düşünmüyorum ve Brezilyalı Reality Z yapımcılarının bize sunduğu şey tam olarak bu. Bir zombi istilası güzel Rio de Janeiro şehrini harap ederken, Big Brother’ın Brezilya versiyonu olan bir televizyon yarışmasının içini ziyaret etmemiz gerekecek.

Zoo

zoo

James Patterson’ın kitabına dayanan dizi, Afrika hayvanları arasında garip davranışlar fark etmeye başlayan Jackson Oz adlı Amerikalı bir zoologu takip ediyor. Yakında, halk, insan türünün varlığını tehdit eden destansı boyutlarda bir pandeminin üzerlerinde olduğunu fark etmeye başlayınca, dünyanın dört bir yanındaki hayvan saldırıları artmaya başlar.

All of Us Are Dead

All of Us Are Dead netflix

Popüler bir dijital çizgi romandan uyarlanan “All of Us Are Dead”, gizemli bir zombi virüsü tarafından kaosa sürüklenen bir lisede geçiyor.Bir grup öğrenci, bir zamanlar arkadaşları ve öğretmenleri olan zombilere karşı topyekün savaşlar düzenlerken, hiçbir kolluk kuvveti ya da diğer yetişkinler kurtarmaya gelmez.

Revolution

revolution

Küresel bir elektrik kesintisi olayının dünyayı tam bir kıyamete göndermesinden 15 yıl sonra, bir grup devrimci, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti gibi görünen zalim bir işgal gücüne karşı çıkmak için bir araya gelir.

The Last Ship

The Last Ship

Bir salgın dünya nüfusunun çoğunu öldürdüğünde, etkilenmemiş bir Donanma gemisinin mürettebatı, insanlığı kurtarmak için bir tedavi bulmanın son umududur. Kaptan Tom Chandler, yüksek komutanın emirlerini görmezden gelerek, gemide bir aşı geliştirmeyi umarak gemisini açık denizlere götürür. William Brinkley’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır.