Telegram’da gizli sohbet nasıl yapılır?

Telegram, özellikle rakiplerinin hala sahip olmadığı tüm işlevler sayesinde WhatsApp’a iyi bir alternatif olarak kendini kanıtlamayı başardı. Telegram’ın yaratıcısı Pavel Durov’a göre, güvenlik ve mahremiyet, asla güvenli olmayacak bir platform olan WhatsApp’a karşı diğer harika varlıklardır.

Telegram’ın gizliliği ve güvenliği için yapılan bu gelişmeler arasında, konuşmalarınızı gizli tutmak istiyorsanız çok ilginç bir araç olan gizli sohbet öne çıkıyor. Ardından, bu gizli sohbetlerin nasıl çalıştığını ve iletişim uygulamasında daha da ustalaşmak için bunlardan birini nasıl açabileceğinizi anlatacağız.

Telegram’da gizli sohbet nasıl çalışır?

Gizli (veya özel) sohbet, Telegram’daki normal sohbetten çok farklıdır. Her şeyden önce, anahtar, gizli konuşmaların mesajlarının yalnızca siz ve alıcı tarafından okunabilmesi, konuşmaların geri kalanının ise bulutta saklanması ve Telegram’ın bunların şifresini çözebilmesidir.

Bu sohbetlerin bir diğer gizlilik önlemi de mesajların başka kişilere iletilmemesi, oradan ayrılmamasıdır. Ekran görüntüsü de alınamayarak, konuşmanın içeriği iki kullanıcı arasında gizli tutulur. Bunlardan biri bir mesajı silerse, alıcının uygulamasından da kaybolur.

Telegram’ın gizli sohbetleri size mesajların kendi kendini imha etmesini de sunar, yani içeriğin sohbetin diğer üyesi tarafından açıldıktan sonra silinmesi için belirli bir süre belirleyebilirsiniz. Gördüğünüz gibi, uygulamanın size sunduğu tüm araçları kullanırsanız sohbetten iz bırakmanız çok zor.

Son olarak, gizli bir sohbeti kullanırken, yalnızca açtığınız cihazdan erişilebilir olduğunu unutmamalısınız. Buluta kaydedilmediği için cep telefonunuzdan açtıysanız bilgisayarda gizli bir görüşme göremezsiniz.

Telegram’da gizli sohbet nasıl açılır?

Şimdiye kadar, Telegram’da sohbet ederken gizli sohbeti kullanmanın gizlilik açısından birçok avantajını öğrenebildiniz. Araçlarını olabildiğince basitleştirme fikrine sadık kalan uygulama, bu tür sohbetlere oldukça basit bir şekilde erişmenizi sağlıyor.

Telegram’da gizli bir sohbet başlatmak için şu adımları izleyin:

  1. Alt menüde kişilere gidin ve gizli sohbet başlatmak istediğiniz kişiyi seçin.
  2. Kişi menüsündeki üç satırlı düğmeye dokunarak seçenekler menüsünü açın.
  3. “Gizli Sohbet Başlat”a dokunun.
  4. Sohbeti başlatma isteğinizi onaylayın.
telegram gizli sohbet

Daha önce gördüğümüz gibi, mevcut araçlardan bazılarını kullanarak bu gizli sohbetin gizliliğini artırabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi, konuşma içinde sağ üst köşedeki buton ile erişebileceğiniz mesajların kendi kendini imha etmesidir.

Harici yöntemler kullanılmasına rağmen, Telegram’ın güvenliği bozulmadan kalır ve sohbet içeriği hiçbir zaman ekran görüntülerinde görünmez. Mesajların kendi kendini imha etmesi için dakikalar, saatler, günler ve hatta haftalar arasında seçim yapabilirsiniz. Diğer kişi mesajı okuduktan sonra ayarladığınız süre geçtikten sonra otomatik olarak silinecektir. Ayrıca alınan mesajların içeriği hiçbir zaman bildirimlerde görünmeyecek, sadece “Yeni bir mesajınız var” yazısını okuyabileceksiniz.

Görüşmenin bittiğini ve artık mesajlarınızı korumanıza gerek olmadığını düşünüyorsanız, bulutta iz bırakmadan gizli sohbeti silebilirsiniz. Bu, uygulamanın en ilginç özelliklerinden sadece biri.