Venge.io ücretsiz FPS oyunu inceleme

Venge.io, Cem Demir tarafından geliştirilen ve Poki‘de yayınlanan bir FPS -başka bir deyişle Birinci Şahıs Nişancı- oyunudur. Oyuna bir arenada başlıyorsun ve görevin bulunduğun haritadaki 3 noktayı ele geçirmek için dünyanın her bir köşesinden gerçek oyuncularla mücadele etmek.

Venge inceleme

Venge.io son derece hızlı tempoyla oynamak gereken, beceriye dayalı bir birinci şahıs nişancı oyunudur ve seni diğer modern nişancı oyunlarından farklı bir şekilde düşünmeye zorlar. Diğer FPS nişancı oyunlarını oynadıysan, bu oyunda başarılı olmak için oyun stilini değiştirmen gerekecek.

venge inceleme 1

Bu çevrimiçi nişancı oyunu Cem Demir geliştirdi. Demir, Türkiye’den Hollanda’ya taşınan başarılı genç bir yazılımcı. Demir, 28 yaşında ve İstanbul Üniversitesi’nde okudu. Venge.io ile çevrimiçi oyun alanına hızlı bir giriş yaparak popüler bir oyun geliştirmeyi başardı. Poki aracılığıyla Cem Demir’e birkaç soru da sorduk ve sorularımıza samimi yanıtlar geldi.

Venge.io oyununda başarınızın sırrı nedir?

Venge.io oyunundaki başarımızın sırrı oyunculara güvenmek oldu. İlk prototipten beri, zaten hep FPS oynayan oyuncuların yorumlarını dinleyip geliştirmeler yaptık. Bu oyuncuların istekleri doğrultusunda oyun çok iyi bir noktaya geldi. Halen şu zamanda bile oyuncuların yorumları ile oyunu geliştirmeye devam ediyoruz.

Türkiye’deki genç yazılımcılara tavsiyeleriniz nedir?

Genç yazılımcı arkadaşlar için bir çok zorlayıcı element olacak, bunların üstesinden gelmek bazen zor olabilir, ancak kararlılık gösterip hedefledikleri yere gelmek için durmadan çalışırlarsa, istediklerini bir noktada elde edebilirler. Her alanda olduğu gibi oyun endüstrisinde de “tutarlılık” başarıya ulaşmanızı sağlayan bir anahtar.

Venge oynanış

Oyun alanı bir yeterince geniş bir haritada geçer ve diğer oyunculara karşı haritanın farklı yerlerindeki 3 noktayı ele geçirmek için silahlı bir mücadeleye girmek gerekmektedir. Ele geçirilen noktalar sayesinde puan kazanılır ve elde edilen puanlar ile özel beceriler etkinleştirilebilir. Özel becerilerin de desteği ile başarı puanı kazanma şansı artar. Bu sayede yeniden doğduğunda silah değiştirmek de mümkün olur.

Oyun hesabını kayıt ederek profil oluşturabilirsin ve deneyiminin tüm cihazlarında senkronize olmasını sağlayabilirsin. Oyuna arkadaşlarını davet edebileceğin bir fonksiyon da mevcut. Bu sayede arkadaşlarına karşı veya onlarla birlikte takım halinde de oynayabilirsin. Ayrıca oyuna her gün girmen durumunda ücretsiz kasalar açıp sürpriz ödüller kazanabilirsin. Oyuncular 5 farklı bölge sunucusunda çevrimiçi olarak oynayabilir. Oyuna bağlanmak ve diğer oyuncularla eşleşmek için fazla beklemen gerekmiyor, çok hızlı bir şekilde yeni oyuna girebilirsin.

venge inceleme 2

Oyun haritası diğer FPS nişancı oyunları gibi detaylı bir şekilde dizayn edildi. Oyunda daha yüksekteki yerlere zıplamanı sağlayan sıçrama platformları da var. Bunları etkili olarak kullanabilirsen tüm düşmanlarına karşı avantaj sağlayabilirsin.

Oyunu oynamak için kullanman gereken tuş kombinasyonları da oldukça tanıdık gelecek. Klavyedeki A, S, W, D tuşları ile hareket edebilir ve Mouse (fare) ile ateş edebilirsin. Silah değiştirmek için mouse tekerini kullanabilirsin. F tuşu ile el bombası atabilir, E tuşu ile çekici kullanabilirsin.

Bir bölgeyi nasıl mı ele geçirebilirsin? Bu çok basit: Yeşil daire içinde 20 saniye boyunca durman yeterli. Süre tamamlandıktan sonra yeşil olarak görülen alan mora dönüşüyor ve sana ödül geliyor! Canını artırmak için kutuların arkasına saklanmış iksirleri ara. Bu arada arena içinde bolca bulabileceğin altınları toplayarak da puan kazanabilirsin.

Venge grafik ve ses

Oyun grafikleri oldukça rafine edilmiş ve mücadeleci bir atmosfer yaratmayı başarıyor. Oynanışa eşlik eden sesler ise sıkılmaman için özel olarak hazırlanmış. Venge.io’da Türkçe dahil 8 dil desteği bulunuyor. Oyunla ilgili çeşitli özel ayarlar yapabileceğin gibi iyi optimize edilmiş olduğu için varsayılan ayarlarda bile düşük kalitedeki bir PC’de yüksek FPS (saniye başına kare) elde etmek mümkün. Başka bir deyişle, bilgisayarın kötü bile olsa oyun kasmıyor.

Oyunda şu anda 4 tane silah ve 5 tane resmi harita var. Venge.io’da yer alan silahlar şunlar: Scar, Shotgun, Tec-9 ve bir keskin nişancı tüfeği. Oyundaki resmi haritalara ek olarak oyunun hayranları ve topluluk tarafından geliştirilen haritalara da destek veriliyor.

Tüm bu özellikleri sayesinde Venge.io iş yerinde kısa molalar vererek hızlıca oynayabileceğin, çok akışkan ve zevkli bir oyun.