Bluetooth 5.0 ile 5.1 arasındaki fark

Bu yazıda, Bluetooth 5.0 ve 5.1'i özelliklerini ve en göze çarpan yönlerini göstererek karşılaştırıyoruz. Hangisi daha iyi?

Bluetooth, kişisel alan ağları (WPAN’ler) için bir endüstri özelliğidir. Bu teknoloji, 1989 yılında Amerikan şirketi Bluetooth Special Interest Group tarafından oluşturuldu.

Bir Bluetooth sistemi, cihazlar arasında veri ve ses iletimini yönetir. Bu, cihazların kablosuz olarak bağlanmasına izin veren 2,4 GHz ISM bandındaki bir radyo frekansı bağlantısı aracılığıyla elde edilir. Bu tür ağlar genellikle bilgisayarlar, fareler, hoparlörler, kulaklıklar gibi kişisel bilgisayar ekipmanlarında uygulanır.

2019 yılında, Bluetooth 5.1 piyasaya sürüldü. Bu, önceki sürümü olan Bluetooth 5.0 ile karşılaştırıldığında dikkate değer değişiklikler sunar.

Bluetooth 5.1’in avantajları

Bluetooth 5.0, bağlantı hızı ve menzilinde iyileştirme gibi birçok yeni özelliği beraberinde getirdi. Ayrıca BLE’ye (Bluetooth düşük enerji) yeni işlevler ekleyerek pil tasarrufu modunu herhangi bir cihaz için kullanılabilir hale getirir.

BT 5.1 sürümü, 5.0 sürümünün faydalarının çoğunu içerir, ancak aynı zamanda noktasal konum ekler. Bu özellik, WPAN ağına bağlı herhangi bir cihazın tam konumunun bilinmesini sağlar.

Kapsama alanı

Bluetooth 5.1, birçok açıdan önceki sürümünden daha iyi performans gösteriyor, ancak menzil bunlardan biri değil. BT 5.0, 400 metreden fazla bir menzile sahipken 5.1, 400 metre ile sınırlıdır.

Aynı şekilde, her iki versiyon da 4.0’ı dört katına çıkarıyor, çünkü sadece maksimum 100 metreye ulaşabiliyor.

Hızı

Bluetooth 5.0, 2 Mbps’ye ulaşabilen cihazlar arasındaki veri aktarım hızını önemli ölçüde artırır.

2Mbps bant genişliği, BT 4.0 sürümünün dört katıdır. Ayrıca, veri iletiminde çok fazla gecikmeye neden olan birçok gecikme sorununu çözer.

İkili ses

BT 5.0’dan önceki sürümlerde, bluetooth üzerinden yalnızca bir hoparlör bağlanabiliyordu. Bluetooth 5.0 ve 5.1, aynı anda iki farklı cihaza ses sinyali göndermenize izin veren çift ses içerir. Bu, hoparlörlere uygulanarak sesi iki farklı yerden dinlemenizi sağlar.

GATT önbelleğe alma

İki cihaz bağlandığında, birbirlerini doğrulamaları ve birkaç dakika sürebilen verileri paylaşmaları gerekir. GATT önbelleğe alma, cihaz bilgilerini kaydederek bu işlemin süresini azaltır. Bluetooth 5.1 ile bu süreler, BT 5.0 sürümünün çok ötesinde, GATT önbelleğe almanın iyileştirilmesiyle neredeyse tamamen azaltılır.

Tüm bu yönleri görerek, 5.1 sürümünün öncekinden daha iyi olduğu sonucuna varabiliriz. Bluetooth 5.1, 5.0’ın sahip olduğu özelliklerin ve yeniliklerin büyük çoğunluğunu bünyesinde barındırır. Ayrıca bazı işlevleri iyileştirir ve yenilerini ekler.