İstanbul’da çalışma saatleri 2024

İstanbul’da özel sektörde genel olarak çalışma haftası Pazartesi-Cumartesi arası iken, çoğu endüstri için standart çalışma haftası Pazartesi-Cuma arasıdır.

İstanbul’da 2023 yılı güncel çalışma saatleri belli oldu. İstanbul’da kamu kuruluşlarında mesailer sabahları 08:30’da başlayıp akşam 17:00’da sona erecek.

İstanbul’da çalışma saatleri nedir?

İstanbul’da kamu kuruluşlarında ve belediyelerde çalışma saatleri Pazartesi-Cuma arası 08:30 – 17:00’dır.

Türk iş kanununa göre çalışma saatleri bir günde 7.5 saati veya bir haftada 45 saati aşamaz. Özel sektörde çalışma saatleri endüstriye göre değişir. Uzun çalışma saatleri olan yerlerde vardiya sistemi bulunur.

İstanbul’da günde kaç saat çalışılır?

İş kanununa göre standart bir tam zamanlı iş sözleşmesi, haftada ortalama 45 saati aşmamalıdır. Farklı bir karar alınmadığı taktirde bu süre haftanın çalışma günlerine eşit olarak bölünür.

Bu durumda günlük çalışma saati en fazla 7.5 saat olur. Haftalık çalışma saatini 45 saate tamamlamak isteyen şirketler Cumartesi günü de çalışmalıdır.

İstanbul’da öğle yemeği molaları

İstanbul’da en az 30 dakikalık bir öğle yemeği molası vardır, ancak bazı kurumlarda mola süresi 1 saati bulur.

Kamuda öğle arası 12:00 – 12:30 arasıdır. Ancak başta belediyeler olmak üzere çoğu kamu kurumunda öğle arası 12:00 – 13:00 arası kullanılır.

Tatiller ve Tatil Zamanı

İstanbul’da tam istihdam aynı zamanda yıllık izin hakkıyla birlikte gelir. Ortalama olarak işçilere yılda 3 hafta izin verilir. Bu, aylık maaşları etkilemeyen ücretli bir izindir.

İş kanununa göre çalışma süresi bir yıldan beş yıla kadar olanlara on dört günden, beş yıldan fazla on beş yıldan az olanlara yirmi günden, on beş yıl ve daha fazla olanlara yirmi altı günden az olamaz.

İstanbul’da ayrıca her yıl işçilerin yıllık izin haklarına ek olarak yararlandıkları resmi tatiller vardır. Buna ulusal bayramlar ve dini kutlamalar dahildir.