İstanbul’da gaz kesintisi olan yerler

Doğal gaz kesintisinin arıza kaynaklı olup olmadığını anlamak için öncelikle doğal gaz vanasının açık ve ödenmemiş fatura sebebi ile mühürlenmemiş olduğuna emin olmanız gerekiyor. Bunun için 187’yi arayarak otomatik olarak bölgenizde görevli olan dağıtım şirketine bağlanırsınız. Dağıtım şirketi size doğalgaz kesintisi olup olmadığı söyleyecektir.

Doğalgaz kesintisi olup olmadığını sormak için arayacağınız ALO 187 hattı, ücretli bir hattıdır. Telefon hattınızın paketinde bulunan konuşma haklarından kullanacaktır. Doğal gaz çürük sarımsağa benzer bir koku verir. Bu durumda paniğe kapılmayıp derhal Alo 187’yi aramalısınız. İGDAŞ ekipleri gelene kadar evinizdeki tüm vanaları kapatın, pencereleri açın, elektrik sigortalarını kapatın ve dışarı çıkarak ekipleri bekleyin. IGDAŞ çağrı merkezi telefon numarası 153 ve 0212 153 0000’dır.

İGDAŞ’tan kombiler hakkında önemli uyarı

İGDAŞ’tan yapılan açıklamada, elektrik kesintileri nedeniyle kombilerin kapatılması gerektiği vurgulandı. Aksi halde doğalgaz ile çalışan kombi ve kazanlarda arızalar meydana gelebileceği belirtildi. İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İGDAŞ), yaptığı açıklamada İstanbul’da meydana gelen elektrik kesintileri nedeniyle vatandaşları uyardı. İGDAŞ, kombi ve kazanların elektrikler tekrar gelene kadar kapalı konumda olması gerektiğini vurguladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İstanbul genelinde yer yer elektrik kesintileri yaşanmaktadır. Bu sebeple, doğalgaz ile çalışan kombi ve kazanlarda arızalar meydana gelmektedir. Elektrik kesintilerinin yaşandığı bölgelerde bulunan abonelerimizin, kombi ve kazanlarını elektrikler tekrar gelene kadar kapalı konuma getirmeleri gerekmektedir. Aksi halde, elektrik geldikten sonra, cihazların birden çalışmaya başlamasıyla doğalgazda ani ve yüksek çekişler meydana gelmekte, bu da doğalgaz cihazlarında arızaya sebep olmakta ve doğalgaz arz güvenliğini olumsuz etkilemektedir. İGDAŞ, bu konuda gerekli önlemleri almış olup, gerektiğinde takviye ekipler oluşturmakta, olası arızalara acil olarak müdahale ederek, organize bir şekilde çalışmaya devam etmektedir. Abonelerimizin bu konuda hassasiyet göstermeleri, kombi ve kazanlarını elektrikler gelene kadar kapalı konumda tutmaları önem arz etmektedir.