iPhone HEIC dosyasını JPG çevirme

iPhone’da kamera ile çekilen fotoğraflar HEIC/HEIF formatında kaydedilir. Fotoğrafları dışa aktarmaya çalıştığınızda bunu fark etmiş olabilirsiniz. HEIC fotoğraflarını JPG’ye dönüştürmenin çok kolay bir yolu var. Bu rehberi takip ederek önceden çekilmiş HEIC fotoğrafları JPG’ye dönüştürebilir ve isterseniz yeni çekilecek fotoğrafların da JPG olarak kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.

HEIC formatı JPEG formatından daha üstündür. Daha az yer kaplar ve 8 bit yerine 16 bit renk yakalamayı destekler. Ancak ağırlıkla Apple ekosisteminde kullanılırlar. iOS işletim sistemli bir iPhone telefon ile HEIC fotoğrafı JPEG’e çevirmek için yapmanız gerekenler oldukça basit. Yapmanız gerekenleri videodan takip edebilir veya aşağıdaki adım adım anlatım üzerinden gidebilirsiniz.

HEIC fotoğrafı JPEG yapma

Apple’ın mobil işlemcisi, HEIC/HEIF ve JPG/JPEG dönüşümünü anında işleyecek kadar akıllıdır. Bunun için Apple’ın yazılımları dışında bir uygulamaya ihtiyacınız yok.

1. İlk olarak uygulama kitaplığınızda bulunan Kestirmeler adlı uygulamayı çalıştırın. Eğer daha sonra sildiyseniz, uygulamayı Apple Store’dan edinebilirsiniz.

2. Kestirmeler uygulaması içinde, sağ üstte yer alan + işaretine dokunun ve yeni bir kestirme başlatın.

3. Kestirmeye bir isim yazın, böylece ne amaca hizmet ettiğini daha sonra anlayabilirsiniz.

4. “İşlem Ekle” düğmesine dokunarak “Fotoğrafları Seç” işlemini ekleyin.

5. Ardından yan taraftaki sağ oka dokunarak işlemi genişletin. “Dahil et” kısmında sadece “görüntüler” olarak şekilde kısıtlayın. “Birden fazla seç”i aktif edin.

6. Uygulamanın en altındaki “Uygulama ve işlem arayın” kısmından “Görüntüyü dönüştür” işlemini bularak ekleyin. Son olarak yine aynı yerden “Fotoğraf albümüne kaydet” işlemini ekleyin.

7. Kestirmemiz hazır! Sağ üstteki x ikonuna dokunun ve kestirmeyi düzenleme ekranını kapatın. Şimdi kestirmeyi çalıştırın ve dönüştürmek istediğiniz fotoğrafları seçip “ekle” düğmesine dokunun. Seçtiğiniz fotoğrafların JPG versiyonları fotoğraf albümüne kaydolacak.

iPhone Kamera JPG ayarı

iPhone kamerasının her zaman fotoğrafları JPG formatında çekmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Ayarlar uygulamasından bir ayar yapmanız gerekiyor.

1. Ayarlar uygulamasını açın. Kamera seçeneği görünene kadar aşağıya kaydırın.

2. Kamera ayarlarına girin ve en baştaki “Biçimler”i seçin.

iphone heic jpeg ayari

3. Biçimler içinde iki seçenek vardır: “Yüksek verimlilik” ve “En uyumlu”. Yüksek verimlilik fotoğrafları HEIC olarak kaydeder, en uyumlu ise JPG olarak. En uyumlu olarak değiştirin.