iPhone fotoğrafı PNG yapma

iPhone’da bazen bir fotoğrafı PNG yapmanız gerekebilir. Normalde bir PNG görüntüsü JPG’den daha fazla yer kaplar. Ancak işinizde yalnızca belirli bir biçime ihtiyacınız varsa ve elinizde yalnızca bir iPhone varsa, gerekli hale gelebilir.

iPhone’da ekran görüntüleri .png dosyaları olarak kaydedilirken, kamerayla çekilen fotoğraflar .jpg veya .heif dosyaları olarak kaydedilir. iOS’un kendisinde bir fotoğrafı kamerada, Fotoğraflar uygulamasında veya iCloud Drive’da PNG yapmak için herhangi bir varsayılan seçeneğe sahip değildir, ancak iPhone’da görüntüyü PNG yapmak için üçüncü taraf bir uygulama yüklemeden de bu rehberi takip ederek işinizi kolayca halledebilirsiniz.

iPhone fotoğrafı PNG yapma

Apple’ın mobil işlemcisi, HEIC, HEIF, JPG, GIF, TIFF, JPEG-2000, BMP gibi formatlardan PNG formatına dönüşümü oldukça kolay işleyebilir. Bunun için Apple’ın yazılımları dışında bir uygulamaya ihtiyacınız yok.

1. İlk olarak uygulama kitaplığınızda bulunan Kestirmeler adlı uygulamayı çalıştırın. Eğer daha sonra sildiyseniz, uygulamayı Apple Store’dan edinebilirsiniz.

2. Kestirmeler uygulaması içinde, sağ üstte yer alan + işaretine dokunun ve yeni bir kestirme başlatın.

3. Kestirmeye bir isim yazın, böylece ne amaca hizmet ettiğini daha sonra anlayabilirsiniz.

4. “İşlem Ekle” düğmesine dokunarak “Fotoğrafları Seç” işlemini ekleyin.

5. Ardından yan taraftaki sağ oka dokunarak işlemi genişletin. “Dahil et” kısmında sadece “görüntüler” olacak şekilde kısıtlayın. “Birden fazla seç”i aktif edin.

6. Uygulamanın en altındaki “Uygulama ve işlem arayın” kısmından “Görüntüyü dönüştür” işlemini bularak ekleyin. Ardından dönüştürülecek hedef görüntü türünü JPG’den PNG’ye değiştirin. Son olarak yine aynı yerden “Fotoğraf albümüne kaydet” işlemini ekleyin.

7. Kestirmemiz hazır! Sağ üstteki x ikonuna dokunun ve kestirmeyi düzenleme ekranını kapatın. Şimdi kestirmeyi çalıştırın ve dönüştürmek istediğiniz fotoğrafları seçip “ekle” düğmesine dokunun. Seçtiğiniz fotoğrafların PNG versiyonları fotoğraf albümüne kaydolacak.