iPhone Kamera Gece Modu nasıl kapatılır?

Apple’ın mobil kamerasının farklı modları her geçen yıl gelişmeye devam devam ediyor. iPhone’larda herhangi bir kullanıcının günlük kullanım için mükemmel şekilde kullanabileceği birkaç özel mod bulunuyor. Ancak şüphesiz en popülerlerinden biri Gece modudur.

iPhone’da Gece Modu ile bir mobil kamera için en büyük sorunlardan biri olan düşük ışık koşullarında fotoğraf çekebilirsiniz. Ancak Gece Modunu kullanmak istemediğiniz anlar olabilir, iPhone’da Gece Modunu geçici olarak veya kalıcı şekilde devre dışı bırakabilirsiniz.

iPhone’da Gece Modu nasıl çalışır?

Aslında amacının ne olduğu adından dolayı açıkça anlaşılıyor. Bu işlev, Android telefonlarda daha uzun zamandır mevcuttu, Apple ekosistemine biraz geç giren bir moddur. Gece Modu, iPhone 11 modelinden itibaren Apple telefonlarına dahil edilmiş bir moddur.

Gece modu, iyi bir gece fotoğrafı çekmek için gereken süreyi hesaplayarak, sahneden mümkün olduğunca fazla ışık yakalamak için uzun pozlama çekimi kullanır. Bu, tüm görüntünün mümkün olduğunca aydınlanmasını sağlar, böylece fotoğrafın karanlık veya çok bulanık çıkmasını önler. Tabii ki, bu modda çekim yaparken dikkatli olmalısınız, çünkü cep telefonu sabit ve tamamen hareketsiz tutulmalıdır, aksi takdirde görüntü bulanıklaşacak ve bozulacaktır.

iPhone’da gece modu nasıl devre dışı bırakılır?

iPhone kamerasında Gece Modu otomatik olarak etkindir. Devre dışı bırakmak için birkaç seçenek vardır. Yapmanız gerekenleri videodan takip edebilir veya aşağıdaki adım adım anlatım üzerinden gidebilirsiniz.

1. iPhone kamerasında Gece Modunu geçici olarak veya bir fotoğraf çekerken devre dışı bırakmak istiyorsanız, Kamera uygulamasını açın ve sol üstte saniye cinsinden sarı renkli gece modu ikonuna dokunun veya en üstteki yukarı doğru oka dokunun. Böylece Kamera hızlı ayarları açılacak. Burada Gece Modu ikonuna dokunun ve “Otomatik” yazan pozlama süresinin olduğu kadranı sola çekerek kapatma ayarını bulun.

iphone gece modu kapatma 1

2. Eğer iPhone kamerasında Gece Modunu kalıcı olarak tamamen kapatmak istiyorsanız, bu adımları takip etmelisiniz: Ayarlar uygulamasını açın. Kamera ayarlarını görene kadar ekranı aşağıya kaydırın. Kamera ayarlarında “Ayarları koru” seçeneğini açın.

iphone gece modu kapatma 2

Burada “Gece Modu” kısmını etkinleştirin. Bundan sonra Kamera içinde Gece Modunu yukarıda anlatıldığı gibi kapatırsanız, tekrar Kamera’ya girdiğinizde Gece Modu kapalı olmaya devam edecektir.