iPhone’da video kalitesi düşürme

iPhone’da videolar çok fazla yer kaplayabilir. Video dosyaları Mac’inizde veya iPhone’unuzda çok fazla yer kaplayabilir. iPhone’unuzda kayıtlı videolar, depolama alanınızı hızla tüketebilirler. Alanınız tükeniyorsa, bazı video dosyalarını silebilir veya dosya boyutunu küçültebilirsiniz. iPhone’da video kalitesi düşürerek daha fazla video dosyası tutabilir ve aynı anda biraz alan kazanabilirsiniz.

Bu eğitimde, size iPhone’da video boyutunu küçültmenin bazı kolay yollarını göstereceğiz. Bir videonun dosya boyutunu küçültmenin bir dereceye kadar kalite kaybına neden olacağına dikkat edilmelidir. Başlangıçta alandan tasarruf etmek amacıyla videoları daha düşük kalitede kaydetmek için kamera ayarlarını kullanabilir veya daha önce çekilmiş bir videonun kalitesini düşürebilirsiniz.

iPhone video kaydetme ayarı

Bu, iPhone’larına çok sayıda video kaydetmeyi seven, ancak depolama alanını dolduracaklarından endişe duyan kullanıcılar için kullanışlıdır. Yer kazanmak için videoyu daha düşük bir çözünürlükte kaydedebilirsiniz ve işte bunu nasıl yapacağınız.

1. Ayarlar uygulamasını açın. Kamera seçeneği görünene kadar aşağıya kaydırın.

2. Kamera ayarlarına girin ve “Video Kaydı”nı seçin.

3. Burada video kayıt kalitesini 4K yerine 1080p gibi daha düşük bir kaliteye indirgeyerek önemli miktarda dosya boyutu tasarrufu yapabilirsiniz.

4. Aynı adımı, önceki menüden “Ağır Çekim”e geçerek ağır çekim videoları için de kaliteyi 720p’ye indirgeyerek yapabilirsiniz.

Video kalitesi düşürme

Daha önceden yüksek kalite ile çekilen büyük boyutlu bir videonun kalitesini düşürebilirsiniz. Bunun için harici bir uygulama yüklemenize gerek yok.

1. İlk olarak uygulama kitaplığınızda bulunan Kestirmeler adlı uygulamayı çalıştırın. Eğer daha sonra sildiyseniz, uygulamayı Apple Store’dan edinebilirsiniz.

2. Kestirmeler uygulaması içinde, sağ üstte yer alan + işaretine dokunun ve yeni bir kestirme başlatın.

3. Kestirmeye bir isim yazın, böylece ne amaca hizmet ettiğini daha sonra anlayabilirsiniz.

4. “İşlem Ekle” düğmesine dokunarak “Fotoğrafları Seç” işlemini ekleyin.

5. Ardından yan taraftaki sağ oka dokunarak işlemi genişletin. “Dahil et” kısmında sadece “videolar” olarak şekilde kısıtlayın.

6. Uygulamanın en altındaki “Uygulama ve işlem arayın” kısmından “Kodla” işlemini bularak ekleyin. Ardından Kodla işleminin yanındaki sağ oku ile işlemi genişletin. Büyüklük parametresinde “1280×720” seçeneğini bulun. Bu, videonun 720p çözünürlüğe indirgenmesini sağlar. 720p HD görüntü kalitesidir ve düşük boyut için en temel boyuttur.

7. Son olarak, “Fotoğraf albümüne kaydet” işlemini ekleyin.

8. Kestirmemiz hazır! Sağ üstteki x ikonuna dokunun ve kestirmeyi düzenleme ekranını kapatın. Şimdi kestirmeyi çalıştırın ve dönüştürmek istediğiniz videoyu seçip “ekle” düğmesine dokunun. Seçtiğiniz videoların düşük boyutlu versiyonları fotoğraf albümüne kaydolacak.