Sherlock Holmes Chapter One inceleme

Sherlock Holmes: Chapter One ile Sir Arthur Conan Doyle’un ünlü dedektifi geri döndü. Yirmili yaşlarının başında olan Holmes, gerçekleri duygulara ve teorilere uydurmak yerine eğip bükmeye meyilli olsa da, hala gözlemci bir dedektiftir. Her zamanki Londra çevresini geride bırakan Sherlock, vefat eden annesine saygılarını sunmak için Akdeniz’in Cordona adasındaki çocukluk evine geri döner.

Oyunu Frogwares’in önceki çalışmalarının hem doruk noktası hem de değerli halefi gibi hissettiren etkileyici bir dizi özellik mevcut. Araştırılması gereken koca bir gizem adasıyla, kılık değiştirme sanatı, bir kişinin görünümündeki ayrıntıları bir araya getirme, yeni vakaları tespit etmek için gizlice dinleme, tarihi arşivleri araştırma, bir şüphelinin ince işaretlerini takip etme, iz sürmek, kimyasal analizler yapmak ve hatta gerektiğinde suç unsuruyla bazı silahlı çatışmalara girmek için bolca fırsatı olacak.

Sherlock Holmes Chapter One inceleme

Sherlock nereye giderse gitsin, gizemler peşini bırakmaz ve çok geçmeden şizofren annesinin ölümünün doğal nedenlerden çok daha fazlası olduğundan şüphelenir. Ve böylece, genç Sherlock, geçmişinde olanların gerçeğini keşfetmek için kendi kafasındaki zihinsel blokları kaldırmaya çalışır.

Yaşı ne olursa olsun, Sherlock’un karşısında harika görünebileceği bir yardımcı olmadan hiçbir Holmes macerası tamamlanmış sayılmaz. Burada bu rolü Sherlock’un kendisi dolduruyor. Daha doğrusu, onunla birlikte seyahat eden ve onu daha iyi bir insan olmaya zorlayan hayali çocukluk arkadaşı Jon olan kendi zihninin dissosiyatif kırılması. Jon, Sherlock’u “Sherry” olarak adlandırıyor.

Genel Sherlock karakteri ile uymayan bir şekilde, burada, Sherry kabadır ve adaya ilk geldiğinde insanları, özellikle de Sherry’nin nesnel gerçek hakkındaki fikirlerine meydan okuyan yerleşik bir sanatçı olan Verner Vogel’i aşağılamaktan neredeyse zevk alır. Jon’un Sherry’nin davranışına yönelik etkileri ve tembihleri, oyun ilerledikçe onu yumuşatıyor.

sherlock-holmes-chapter-one-inceleme-2

Sherlock Holmes Chapter One hikayesi

Sherry erken saatlerde bir otelde check-in yapar ve kendisine ikinci kattaki 221 numaralı manzaralı oda verilir. Frogwares’in diğer son Sherlock Holmes oyunlarında olduğu gibi, oyuncular meydana gelen olayların bir zihin haritasını oluşturmak için kanıt toplamalıdır. Çizgilerle birbirine bağlanmış bir dizi zihinsel düğüm olarak sunulan, suçlu tarafa ulaşmak ve cezalarının ne kadar şiddetli olması gerektiği konusunda ahlaki bir seçim yapmak için bu daha küçük keşifler arasında seçimler yapılmalıdır.

Merakla, doğru cevabın ne olduğuna karar vermek size kalmış. Hangi seçenek seçilirse seçilsin doğru olan olur, bu nedenle bu konuda başarısızlık korkusu olmaz. Vakaların birinde, daha sonra her şeyi itiraf eden bir cinayet şüphelisini suçlayabilirsiniz. Ancak soruşturma sırasında, katilin birden fazla kişi tarafından doğrulanan bir mazereti olduğu ve kararın bu açık çelişkiyi hiçbir zaman ele almadığı tespit edildi. Aslında, tüm bu tür vakalar, eksik veya çelişkili olma eğiliminde olan kanıtları görmezden gelerek ve oyuncu olarak sizin hangi sonucu görmeyi tercih edeceğinize duygusal olarak karar vererek daha kolay çözülür.

sherlock-holmes-chapter-one-inceleme-3

Sherlock Holmes Chapter One oynanış

Neyse ki, Sherlock Holmes: Chapter One, takip edilecek birçok yan görev de sunuyor. Bunlar, daha geleneksel olan, bir dizi ipucunu nihai, sabit bir sonuca doğru takip etmekten oluşan doğrusal gizem araştırmaları olduğundan, zihin haritaları ve seçim yönünden yoksundur. Bu nedenle, kararlarını daha az şatafatlı ve daha ödüllendirici buldum. Cordona’nın turistik yerlerini keşfetmek için bir mazeret sağlayan bir hazine avı, yeni vakalara ilişkin ipuçları için bölge sakinlerini gizlice dinlemek ve Viktorya dönemi uyanıklığını sergilemek için haydut sığınakları bulmak gibi ek faaliyetler de bol miktarda bulunur.

Bu arayışların başında, Sherry’nin yıllarca ihmalden dolayı kargaşaya düşen çocukluk evinin eski ihtişamını geri kazandırmak var. Annesi öldükten hemen sonra, Sherry’nin kardeşi Mycroft, o ve Sherry Londra’daki orijinal evlerine dönmeden önce mobilyalarını sattı. Siz ilerledikçe, her biri ev koleksiyonundan yeni parçalara sahip olan mağaza satıcıları adanın etrafında erişilebilir hale gelir. Sherry, oyuna, vakaları tamamlayarak arttırılabilecek bir bütçe kaynağı ile başlar ve satın alınan herhangi bir parça, hem malikanenin koridorlarını süsleyecek hem de Sherry’nin geçmişe dair anılarının daha fazlasını ortaya çıkaracaktır.

sherlock-holmes-chapter-one-inceleme-4

Oyunun dövüş sistemi iyi hissettiriyor, ancak daha kolay hale getirmek veya tamamen atlamak ve savaşı kazanmış gibi devam etmek için seçenekler var. Şiddete katılırsanız, stratejik seçeneklerle özel olarak kurulmuş arenalarda iki ila dört düşmandan oluşan birkaç dalgayla savaşacaksınız. Bu tür alanlar, bir sandık yığını gibi büyük bir merkezi engele ve etrafa saçılmış birkaç küçük örtü parçasına sahiptir.

Sherry bir arenaya girdiğinde, çevresini incelemek için birkaç dakikası olur. Mobilya veya kostüm satın almak için para feda eden ve Jon’un öfkesini kazanan rakipleri doğrudan vurabilir ve öldürebilir. Ya da merkezi engelin etrafından koşarak saldırmak için doğru zamanı beklemeyi içeren şekilde onları boyun eğdirebilir. Sherry’nin bir dövüş sırasında ölmesi mümkündür, bu da oyunun hemen önceden bir otomatik kaydetmeyi yeniden yüklemesine neden olur ve tüm diziyi tekrar oynamanızı gerektirir.

Bazen bulduğunuz gizemli maddeler üzerinde kimyasal analizler yapabilirsiniz. Burada, eşleştirmeniz gereken kırmızı, yeşil ve mavi reaktiflerin sayısal değerlerinden oluşan bir hedef kompozisyon verilir. Bunu, bir miktarı birer birer artırmak, bir miktarı azaltmak veya bir miktarı iki katına çıkarmak gibi matematiksel işlemlerle bağlantılı reaktiflerin grafiğini oluşturarak yaparsınız.

Sherry, her zaman kabul ettiği davaların tam geçmişine sahip değildir. Bunun için belediye binasındaki, polis departmanındaki veya gazetedeki arşivlere bir gezi yapılması gerekiyor. Oynanışın bir başka yönü de Sherry’nin sık sık kılık değiştirmesidir. Şehirdeki giyim satıcıları takım elbise, şapka, makyaj malzemesi ve bıyık satar. Doğru koşullar için doğru kostümü belirlemek, olması gerekenden daha zahmetli olsa da hoş bir zorluk katmanıdır.

sherlock-holmes-chapter-one-inceleme-5

Sherlock Holmes Chapter One grafik ve ses

Şehir beş mahalleden oluşmaktadır. Scaladio merkezindedir ve belediye binası ve polis karakolu gibi belediye binalarını içerir. Sokaklardan çok katlı kum taşları yükseliyor, İngiliz bayrakları rüzgarda dalgalanıyor. Bunun güneyinde, Sherry’nin aile konutuna ev sahipliği yapan Grand Palace ve sahil mülkü boyunca yerel yat kulübü bulunur.

Peyzajın sarp kayaları arasına serpiştirilmiş görkemli malikaneler ile yüksek sosyete İngiliz etkileri sergileniyor. Doğuda, kaba ve yıpranmış tuğlaları, tozlu koridorları ve kaba kerestelerden ve ağartılmış, püskü kumaştan yapılmış açık hava pazarlarıyla duvarlı Old City vardır. Şehrin Kürt, Türk ve Kırım nüfusunda oluşan yerel insanlar Sherry’ye yardım etmeye hevesli değil.

Kuzeyde, depoların, ticari rıhtımların ve kırmızı ışık bölgesinin bulunduğu sanayi bölgesi Silverton var. İşte Cordona’nın gerçek eritme potası, hemen hemen her milletten insanlarla karşılaşabileceğiniz, bazıları arkadaş canlısı, bazıları değil. Son olarak, batıda şehrin yoksullarının yaşadığı Miner’s End var. Gecekondu mahallesi gibi bir şey, sakinler kendilerini tutuyor ve yabancılardan şüpheleniyorlar.

sherlock-holmes-chapter-one-inceleme-6

Mahallelerin kendi ses manzaraları vardır ve bu da onları daha gerçekçi kılmaktadır. Rüzgar Old City’nin sokaklarında uğuldarken, sörfün gürültüsü Silverton ve Grand Palace rıhtımlarından asla uzak değildir. Farklı bölgelerdeki sokak müzisyenleri, arka planlarına uygun çeşitli enstrümanlar çalarlar. Yaylı çalgılar, üflemeli çalgılar ve nefesli çalgılar da dahil olmak üzere, müzik eşliğinde suç mahallerini araştırırken uygun bir şekilde gizemli, savaşa girildiğinde gergin ve drama için gerektiğinde duygusal olur.

Duygusal etkiye kesinlikle oyunun etkileyici görsel sunumu yardımcı oluyor. Bu seride karakterler her zamankinden daha gerçekçi görünüyor, yüksek derecede gerçekçilik ve nüans sergiliyor. Bu yüksek grafik kalitesi ortamlara da uzanır. Tüm milletlerden sakinlerin hareketli caddeleri, çeşitli dükkanlar, tavernalar, evler ve belediye binaları ve mimarisindeki bariz tarihi ve sınıf farklılıkları ile Cordona gerçek bir yer gibi görünüyor ve hissediyor. Gündüz/gece döngüsü onu daha da dinamik hale getirir, özellikle akşamın karanlığında, sokakları aydınlatmak için parıldayan ateşböcekleri ortaya çıktığında.