Boiling Steel inceleme

Boiling Steel, geliştirici MiroWin’in sezgisel oynanış ve ilgi çekici bir ilerleme sistemine sahip VR nişancı oyunudur. Boiling Steel, Ağustos 2019’da Steam Erken Erişim olarak duyurulduktan sonra Mart 2020’de tam versiyon olarak yayınlandı.

Boiling Steel inceleme

Sanal gerçeklik (VR) son zamanlarda çok popüler bir platform ve FPS oyunları henüz VR oyunları dünyasında yeterince öne çıkmış değil. Bu nedenle incelemek için VR FPS oyunları arayışından hiç vazgeçmiyoruz. Bu yüzden Ukraynalı geliştirici MiroWin, ikinci tam uzunluktaki VR oyunu Boiling Steel’i piyasaya sürdüğünde incelemek için hemen bir kopyasını edindik.

Oyunun performansını, harika bir tek oyunculu, anlatı odaklı bir deneyim sunuyor. Oyunun sağlam bir hareket sistemi, harika oynanış ve ilgi çekici bir hikayesi var. Harika kontroller ve eğlenceli oyun, herhangi bir tek oyunculu FPS’de çok önemlidir, ancak geliştiriciler genellikle ilgi çekici hikayeden vazgeçerler. Boiling Steel’de geliştirici MiroWin’in böyle bir kolay yolu tercih etmediğini görmek beni çok mutlu etti.

Anlatı öncülü oldukça basittir. Evden binlerce ışık yılı uzakta geçen hikayede yalnızsınız ve çelik bir kabuğunuz var. “Robot gövdesine hapsolmuş” değilsiniz, bilinçli olarak kendinizi çeşitli kabuklara yüklüyorsunuz. Boiling Steel hiçbir şekilde “geleneksel olmayan” bir Bilimkurgu nişancı oyunu değildir, ancak bu, orijinal olarak kendine ait olduğu açıkça görülen kapsamlı bir anlatı ile başlamadığı anlamına gelmez.

boiling-steel-inceleme-2

Boiling Steel hikayesi

Yetmiş dakika kadar süren açılış eğitim dizileri, oyunun geri kalanından kesinlikle daha yavaştır, ancak aynı zamanda ilgi çekici ve eğlenceli bilgiler inşa etmede bir ustalık sınıfıdır. Anlatının sunumunun merkezinde, sizinle uzaktan konuşan ve sizi birkaç açılış seviyesinde yönlendirmeye yardımcı olan bir dizi ses vardır. Anlatı stili, zaman zaman Portal 2’ye benziyor. Sizi karşılayan ilk seslerden biri karizmatik bir kovboy tipi ve bu, macera boyunca size rehberlik edecek birkaç robotik anlatıcıdan ilki olacak. Seslendirme inanılmazdı ve oyunun derinliklerine inmek için beni gerçekten heyecanlandırdı.

Hikâye elbette oradadır, ancak oyunun giriş bölümlerinden sonra dramatik bir dönüş yapması nedeniyle yürütme biraz yavaşlar. Kovboy tipinin büyüleyici ve orijinal anlatımını, neredeyse o kadar eğlenceli olmayan birkaç metinden sese sesli anlatıcı lehine hızla kaybediyoruz. Bu, elbette, bilgide açıklanır, ancak oyunun ilk bölümünün bu kadar fantastik bir yönünün neden bu kadar çabuk kaybedildiğine karar verildiğini merak etmemek mümkün değil. Daha robotik anlatım daha az yardımcı olmaz, ancak yazı ne kadar iyi olursa olsun, şakalar ve nüanslar, garip uygulama tarafından başarısız oldukları için düz düşme eğilimindedir.

Anlatı, oyun boyunca neden bir şeyler yaptığınızı açıklamanın anahtarı olsa da, hikaye sizi gelecekte birkaç yıl ileriye ittikten ve karizmatik anlatımı kaybettikten sonra, hikaye de ilgi odağını kaybediyor gibi görünüyor. Bunun kısmen nedeni, hikayedeki değişimin, temelde kendi oyun stilinizi geliştirmeye başlamanız için serbest bırakıldığınız noktanın yanında meydana gelmesidir; sadece kendim için konuşabilirim, ancak ilerleme sisteminde daha fazla meşgul oldukça hikayeye daha az dikkat etmeye başladım. Ancak, ilk birkaç saatin ağır işlerin çoğunu yapması yerine, on küsur saatlik anlatının tamamı boyunca önden ve merkezden geçmesi güzel olurdu.

boiling-steel-inceleme-3

Boiling Steel oynanış

Boiling Steel kesinlikle daha önce geliştirme sürecinden geçmiş bir geliştiricinin ürünü gibi hissettiriyor. İlk oyunları Guns’N’Stories oldukça çekici bir nişancıydı, ancak Boiling Steel’e kıyasla çok daha az hırslıydı. Oyun harika bir şekilde devam ediyor, öncülünü yaşıyor ve sizi içine sokmak için her şeyi sunuyor.

Hikayenin bir kısmı şu ki, silahlarınız yok, sadece aletleriniz var. Bu pratikte çok iyi sonuç veriyor ve benzersiz silah kullanma sistemi dürüst olmak gerekirse bu oyunla ilgili en sevdiğim şeylerden biri. Dünyanın her yerinden silah almıyorsunuz, bunun yerine robotunuzu her seviyeden önce silahlar ve bonuslarla özelleştiriyorsunuz. Yükünüzdeki silahlara nasıl sahip olursunuz? Bazı el hareketleriyle, silahları dijital olarak canlandırıyor ve onları gerçeğe dönüştürüyorsunuz. Silahlar hiçbir zaman çok uzun sürmeyecek gibi göründüğü için bu, savaşmak için çok önemlidir. Ayrıca, farklı düşman türleri için farklı türde silahlara ihtiyacınız olacak: kırmızı silahlar kısa menzilli, mavi ise uzun menzilli. Bu, oynadığım diğer oyunlara benzemiyor ve Boiling Steel’in orijinalliğini kanıtlamaya yardımcı oluyor.

boiling-steel-inceleme-4

Ancak bu araçlar gerçekten iyi silahlar değil. Bazı menzilli silahların sadece dört atışları vardır, yani temelde her zaman silahları toplarsınız. Oyun, en sevdiğiniz silahların seviyesini nispeten hızlı bir şekilde yükseltmenize izin verir, bu da bu silahların savaşta ne kadar zayıf hareket ettiği konusunda hayal kırıklığına uğramamanızı sağlar. Ancak, her şeyden çok, bu sınırlamaları aşmak için hızlı bir şekilde strateji uygulamanız gerekecek. Ve sonra holobladelerin kilidini açacaksınız.

Bununla birlikte, silahlı çatışmaya alet getirdiğiniz gerçeği, bunun kolay bir yolculuk olmadığı gerçeğini birleştirir. Dört zor seviyesi vardır (temelde kolay, orta, zor ve çok zor anlamına gelir). Ölürseniz, bölüme baştan başlamanız gerekir. Ayrıca, belirli bir miktarda sinyal (sağlık) doğal olarak yenilenmez, bu da zorluğa eklenir; özellikle en zor kısımlar seviyelerin sonuna doğru gelir. Elbette daha sonra robotik avatarlarınızı desteklemek için bir yenilenme yeteneğinin kilidini açabilirsiniz.

boiling-steel-inceleme-5

Ancak tüm bu zorluklar aslında eğlence faktörünü destekliyor, hatta oyunun estetiğinin ayrılmaz bir parçası haline geliyor. Farklı hasar türlerinin oyun üzerinde farklı etkileri olabilir: ellerinizi yaralarsanız silahınızı düşürür, kafanıza zarar verirsiniz ve vizörünüzde çatlaklar belirir. Etkileyici sayıda kişiselleştirme ve konfor seçeneği ile oyundaki hareket de harika. Oturarak veya ayakta oynayabilir, yumuşak dönüş veya ani dönüşün keyfini çıkarabilirsiniz. Oyun olağanüstü bir şekilde oynanıyor ve teknik hiçbir şey tarafından geri tutulmuyor.

Ancak, son derece yavaş yürüyorsunuz. Muhtemelen bir nitel seçimdir ve gerçekten buna özgü değildir. Ancak özellikle bu haritalar çok iyi tasarlanmış, geniş kapsamlı ve oyundan oynanışa varyasyona ilham verdiğinde, özellikle sinir bozucu hale gelebilir. Kullanıcıların hareketi hızlandırmasına yardımcı olabilecek bir kısa çizgi yeteneği vardır, ancak bu oldukça hızlı bir şekilde kullanılır.