The Coma 2: Vicious Sisters inceleme

The Coma 2: Vicious Sisters, The Coma: Cutting Class’ın devamı niteliğindedir. Clock Tower gibi klasiklerin damarında bir Kore Hayatta Kalma-korku oyunu. Bağımsız Koreli geliştirici Devespresso Games ve yayıncı HeadUp Games, aksiyon dolu oyunlarda bulunanlardan farklı ve bazı durumlarda daha saf bir korku oyunu sunarak hayatta kalma korku türünün pastasından güzel bir pay çıkardı.

The Coma 2: Vicious Sisters İnceleme

The Coma 2: Vicious Sisters, dünyasının alt üst olduğunu gören lise öğrencisi Mina’nın hikayesini anlatıyor. En iyi arkadaşı gizemli bir komada ve derin bir depresyona girdi. Bir akşam okul çıkışında koridorlarda dolaşan başka bir öğrenci fark eder. Öğrenciyi takip etmeye karar verir, ancak bilincini kaybeder ve dünya artık uzun süredir ölü olan cesetlerle ve duvarlarda görünen tuhaf büyümelerle bükülürken uyanır.

Mina, okulunun kabus gibi versiyonunu keşfetmeye hazırlanırken, yalnız olmadığını çabucak öğrenir. Büyük, keskin dişleri ve pençeleri olan bir canavar onu öldürmek üzeredir ve Mina okuldan ve takipçisinden kaçmak için elinden gelen her şeyi yapmalıdır.

the-coma-2-inceleme-2

Öncül, orijinal Coma oyunuyla neredeyse aynı. Her iki oyun da Sehwa Lisesi’nde geçiyor ve ana takipçi bile ilk oyundakine çok benziyor. Bu, özellikle Sehwa Lisesi’nin irfanına ve neden tam olarak böyle şeylerin orada gerçekleştiğine dayanıyor. The Coma 2’de keşfedeceğiniz sadece okul değil. Bu sefer birçok Sehwa bölgesi keşfedilebilir. Mina, hikayenin bazı noktalarında diğer korkunç yerlerin arasında kendini bir polis karakolunda ve bir Pazar yerinde bulur. Her biri oyuncu için farklı bir deneyim, kaçacak yeni takipçiler ve keşfedilecek alanlar sunuyor.

Hikâye hakkında söylenecek çok şey var ama çok fazla şey söylemek, kilit noktalar hakkında bilgi vermemize neden olacak. Yine de anlatımdan oldukça keyif aldığımı söyleyebilirim. Kore korkularının büyük bir hayranı olmama yardımcı oluyor, benim gibi ve başka medyalarda çokça deneyimliyorum. Hikayenin bazı yönleri bana sevimsiz ya da çok uzak gelmedi ama bazıları bu korku tarzına maruz kalmadan farklı hissedebilir.

the-coma-2-inceleme-3

The Coma 2: Vicious Sisters oynanış

The Coma 2’deki oynanış, öncekine çok benzer. Öğeleri bulmak ve bulmacaları çözmek için ayrıntılı dünyayı keşfediyorsunuz, yalnızca kendinizi kurtarmak için değil, içinde bulunduğunuz bu gizemli yeni dünyada yaşayan birçok ruha yardım etmek için. Mina’nın her alandan sonra nasıl uzaklaştığını ve hatta aldığınız bitiş türünü bile etkiler. Ziyaret ettiğiniz her yer farklı bir seviyedir. Belirli öğeleri bulup bulmadığınıza bağlı olarak, Mina’nın harika çizgi roman ara sahnelerinde sunulan farklı sahnelerle her yerden nasıl kaçtığını belirler.

Oyun oldukça basit çünkü Mina’nın oyunda eşyaları saklamak ve toplamak dışında yapabileceği pek bir şey yok. Mina’nın yetenekleri çok sınırlıdır ve kendisini onu öldürmeye çalışan iz sürücülerden gerçekten koruyamaz. Bunun yerine, onlardan saklanmalıdır. Bir sapık Mina’yı her gördüğünde onlardan kaçmalısın. Takipçiler her zaman ondan daha hızlı olacak, bu yüzden olabildiğince hızlı bir odaya girmek ve saklanmak en iyi kaçış şansınız. Bir sapık sizi yakalarsa anında öldürür.

the-coma-2-inceleme-4

Biber gazı gibi bu anında öldürme mekaniği için sizi koruyabilecek öğeler var, ancak bunlar çok az. Saklanmak gergin bir an yaratmalıdır, ancak takipçinizi yavaşça dolaşırken izlemeniz ve sizi bulmamalarını umarak odayı aramanız gereken Saat Kulesi’nin aksine, The Coma 2 sizi tespit edilmekten kaçınmak için bir QTE mini oyunu yapmaya zorlar. QTE’de başarısız olursanız, hemen keşfedileceksiniz ve büyük olasılıkla son kaydetme noktanızdan başlamak zorunda kalacaksınız. QTE’de başarılı olduğunuz sürece hayatta kalacağınızı bildiğiniz için bu tür gerginlikten uzaklaşır.

Takipçilerin yanı sıra Mina, yolunda başka engellerle karşılaşacaktır. Sözde cesetlerden bazıları canlanacak ve o yürürken ona çarpacak. Bu şeyler, masa altı gibi görülmesi zor alanlarda saklanmayı sever. Başka bir düşman, Mina’ya bulaşan zehirli bir bulutu serbest bırakarak patlayan büyük, titreşen bir damladır. Bu engellerden kaçınmak çok zor değil, çünkü onlar çarpmadan önce hızla koşarak geçebilirsiniz. Bu düşmanlarla ilgili sorun şu ki, size zarar verirlerse zamanla hasar verirler. Zehir sağlığınızı yavaş yavaş tüketecek ve hayalet canavarlar kanamaya neden olacak ve zamanla hasara neden olacaktır.

Kaynak yönetimi, oyunun öğreticisinin başlarında büyük bir oyun mekaniği olmaktan bahsediyor, ancak atılacak o kadar çok kaynak var ki, ihtiyacım olanı bulmakta hiç sorun yaşamadım. The Coma 2 dünyası, Mina’nın içinde bulunduğu çeşitli durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olacak öğelerle dolu. Kanamayı durdurmak için bandajlar ve zehiri tedavi etmek için panzehirler dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda. İhtiyacınız olan ürünü bulamasanız bile, satın almak için yeterli paranız varsa, karşılaştığınız çeşitli otomatlardan satın alabilirsiniz.

the-coma-2-inceleme-5

The Coma 2: Vicious Sisters ses ve grafik

Coma 2’nin en büyük gücü sanat tasarımında geliyor. Gerçekten harika görünüyor. Dünya, bir 2D Yan kaydırma için inanılmaz derecede ayrıntılı ve canavar tasarımları, özellikle de Visions Sister, göze çarpıyor.

Ses tasarımı oyun içindeyken de iyidir. Takipçinizin bulunduğunuz odanın hemen dışında dolaştığını duymak, bulunduğunuz odaya gelmemelerini umarak sizi hemen durup saklanmaya zorlayacaktır. Her sahne tamamen işitilebilirdi ancak daha sonra ses, tüm ses çalışmalarını ve müziği kesiyor. Bu şekilde tasarlandığından emin değilim.

The Coma 2: Vicious Sisters, inanılmaz bir sanat tasarımına ve harika Kore korku hikayelerinin temeli üzerine inşa edilmiş oldukça iyi bir hikayeye sahip iyi bir oyundur. Gerilimi ve korkuyu artırması gereken kısımların QTE’lere indirgenmesi, onu basit bir oyun mekaniği haline getiriyor.