Evil Genius 2 inceleme

2004’te ortaya çıkan orijinal Evil Genius’u oynadıysanız, uzun zamandır beklenen devamı olan Evil Genius 2, aşina olacağınız bölgelere adım atacak. Oyun, dünya hakimiyetinin başarısını kaçınılmaz olarak elde etmek isteyen dört benzersiz dahiler arasından seçim yapan oyuncularla üç farklı adada gerçekleşir. Çoğunlukla, Evil Genius 2 bir tür şehir kurma oyunu gibi görünüyor. Tropico serisini veya Cities: Skylines düşünün.

Evil Genius 2 inceleme

Bununla birlikte, korku saltanatınıza son vermek isteyen Adalet Kuvvetleri ile savaşmanız gerekir. Ajanları ortadan kaldırmak ve genellikle daha sonra vücutlarını yakmak, her türlü kötü planı tamamlamak, yeni teknoloji araştırmalarını tamamlamak ve uşaklar ve kötü bilim adamları gibi mutlu, yardımsever ve sadık kölelerden oluşan bir orduyu kullanmak ve sonuç olarak büyümek için bunlara devam etmeniz gerekir.

İlk davetsiz misafiriniz öldürürken veya yakalanan bir istilacıyı sorgulamak her zaman biraz heyecan verici olsa da, Evil Genius 2’nin gerçek keyfi üs binasından geliyor. Oyundaki ihtiyaçlar genellikle hem yemek hem de uyumak için gerekli yerler ve ayrıca ininizin özel kölelerle gelişmesini sağlamak için hayati eğitim istasyonları ile kölelerin etrafında dönerken, ilerleme amacıyla inşa edilen odalar, imha edilecek yakma odaları gibi şeyleri içeriyor. Cesetler, o sinir bozucu istilacı ajanları tutmak için hapishaneler, kötü operasyonların ve kurnazlıkların yürütüldüğü kontrol odaları ve para stoklarınız arttıkça daha fazla dolan altın külçeleriyle dolu kasa, izlemek her zaman güzeldir.

evil-genius-2-inceleme-2

Evil Genius 2 oynanış

Bir önceki oyundan farklı olarak, Evil Genius 2 ayrıca araştırma seçenekleriyle birden çok seviyeli inlere izin verir ve sonunda seçimlerin kilidini açarak dışarı doğru genişlemenize izin verir, ininizi çevreleyen başlangıçtan itibaren parçalanamayan daha sert kaya türlerini göreceksiniz.

Benim için en önemlisi, istenmeyen nesneleri veya odaları silmenin garipliğiydi. Tabii ki, bir duvarı veya odayı planlamada ve ardından uygulamada biraz uzağa germişseniz, toprak seçeneğini seçebilir ve bir toprak duvarı yeniden inşa edebilirsiniz, ancak daha önce bahsedilen Sims veya çeşitli şehir ve park inşaatçıları gibi oyunların tümü kolay kullanım sağlar. Yıkım seçenekleri, Evil Genius 2’nin temel bir seçeneği eksik veya olması gerektiği kadar basit değil gibi görünüyor.

Başka bir konu, hangi öğelerin size sorun çıkaracağını bilmenin ne kadar zor olduğudur. Oyun içinde bir üs oluştururken, inşa ettiğiniz, yeni oluşturduğunuz üssünüzle ilgili daha fazla ısı artışı şüphesiyle ve bu nedenle meraklı yetkilileri potansiyel suç faaliyetinize karşı uyaran, ısı yaratan belirli öğelere sahip olacaksınız, ancak hiçbir şey ile herhangi bir öğenin ne kadar ısı yaydığını söyler, sizi ısı sorunlarına neyin neden olduğunu tahmin etmeye bırakır, her öğenin etkilerinin uygun bir özetini sunarken, herhangi bir yeni öğenin anlatılması için açıklama eksikliği nedeniyle denenmesi ve test edilmesi gerekecektir.

evil-genius-2-inceleme-3

Evil Genius 2’de temel oluşturma zamanınızın büyük bir kısmını alacak olsa da, ilerlemenin anahtar bileşeni şemalar şeklinde gelir. Planlar esasen güzel tasarlanmış dünya haritası aracılığıyla erişilen yan görevlerdir ve bir kez burada oyuncular belirli karakterlerin kaçırılmasını veya belirli bir öğeyi/eseri çalmayı vb. içerir. Tabii ki, zevk alacağınız karakter anlatımınız da var ve her görev için nesnel temelli hedeflere oyun bozan şeylerle, yaptığınız şeyde asla bunalmış veya kaybolmuş hissetmiyorsunuz, bu da diğer oyunlar göz önüne alındığında canlandırıcı geliyor.

Bu klasik kötü adam hikayesinin genel oyun deneyimi, her fırsatta ilerlemenizi engelleyen tehditlerden dikkatinizin dağılmamasını sağlarken, temel oluşturma ve hikaye ilerleme yönlerinizi yönetmektir. Diğer birçok yönetim simülasyonu oyunu gibi, bu da zor olabilir, ancak takip etmesi kolay hedeflerle Evil Genius 2, türdeki diğer oyunlardan çok daha basittir ve kontrol kurulumu klavye ve fare ile oynamaya daha müsaittir. Sunulan deneyim, oyunculara yeni gelenlerin çok fazla güçlük çekmeden aksiyona girebilecekleri kadar hitap ederken, türün eski oyuncuları daha rahat ve stressiz bir ilişkinin tadını çıkarabilir.

Tabii ki, işleri daha da kolaylaştırmak istiyorsanız, her zaman yalnızca sınırsız altın atmakla kalmayıp aynı zamanda her şeyin kilidini açan mevcut sandbox moduna atlayabilirsiniz, böylece oyuncuların anında içeri girip ideal olanı yaratmalarına izin verir. Belirli eşyaların, odaların ve benzeri şeylerin kilidini açmak için endişelenmeden hayal edebilecekleri bir sığınak ve ben her zaman küçük bir meydan okumayı tercih etsem de, oyunun sunduğu her şeyden hemen zevk almak istiyorsanız bu kötü bir dokunuş değil.

evil-genius-2-inceleme-4

Evil Genius 2 ses ve grafik

Oynanışın yanı sıra, elbette genel olarak sanatın görsel ve işitsel yönlerine sahibiz ve görsel olarak Evil Genius 2 güzel, tonlarca renk ve canlılığa sahip ve tam olarak kötü bir dehayı etkilemek isteyen herhangi bir oyundan beklediğiniz şey de başka bir şey değil.

Sese gelince ve seslendirmenin harika olduğunu söylemeliyim ki, Sniper Elite/Zombie Army serisi anlatıcı konsollarımızda göründüğünden beri ilk kez herhangi bir oyunun iyi bir seslendirme rolü oynadığını düşündüm. Dikkat etmek için çarpıcı bir neden olmadıkça genellikle sesi kaçıran biriyim ve bir kereden fazla Evil Genius 2 beni yüksek sesle güldürdü ki bu da en iyilerden biri.

Genel olarak, Evil Genius 2 eğlenceli bir oyundur. Orijinali oynamadığım için, bu devam oyunu için uzun süre beklemeye değip değmediğini söyleyemem, ancak şehir inşaatçıları ve yönetim simülasyonlarında adil payını oynamış biri olarak, bu kesinlikle kötü bir çaba değil. Birden fazla karakterle, her oyunun kendine özgü kıvrımları vardır ve hiçbir zaman işlerin çok fazla aynı hale geldiğini hissetmedim, ki bu bugünlerde oyunlarda çok sık görülen bir durum.