Forza Horizon 5 inceleme

Forza Horizon serisi, popüler yarış oyunu serisine beşinci giriş için Meksika’ya inerken, kaktüs tarlalarında gezinirken fötr şapka ve pançoları giymenin zamanı geldi. Birçok açıdan Forza Horizon 5’in gelişi, kralın geri döndüğü anlamına geliyor. Ya da en azından, geliştirici Playground Games’in daha iyi olmaya devam eden serisi için beklentisi bu. Bu, serinin yükselişini 92 Metacritic derecesi ile sürdüren 2018’den Forza Horizon 4’ü takip ediyor.

Zorluğu karmaşıklaştıran şey, bunun, fotogerçekçi daldırma ile mükemmel bir açık dünya olmaktan gurur duyan bir oyun için ilk yeni nesil çaba olmasıdır. Bu sefer Horizon, Meksika’nın ortamını ele alıyor ve fazladan bir yıllık geliştirmenin avantajıyla, yalnızca nefes kesici görselleri değil, aynı zamanda oynanabilirliği ve modların listesini de destekliyor.

Forza Horizon 5 inceleme

Horizon 5, selefi gibi, oyuncuların arzu ettiği en katı simülasyon deneyimi olabilir, ama en esnek yarış oyunudur. İster şehir sokaklarında keskin dönüşler, ister bir ormanda sürüklenme veya eğlenceli bir atari tarzı mini oyun sırasında çamura bulaşma olsun, Horizon yine “herkes için bir şey” yaklaşımı sunuyor. Görevlerin herhangi birini veya tamamını tamamlamak ve araçtan araca sadık bir şekilde yeniden yaratılan oyunun görkeminin tadını çıkarmak, ilerledikçe çeşitli pist ortamlarına göğüs germek isteyen oyuncular için çok eğlenceli bir ortam var.

Geçen sefer olduğu gibi, paylaşılan dünya değişen mevsimlerle (tüm oyuncular için haftalık olarak değişir) atmosfer değiştirecek ve yüzeyler yine hava durumuna göre bir otomobilin performansını değiştirecek. Yolları kayganlaştıran devasa sağanak yağmurlardan, görünürlüğü önemli ölçüde değiştiren kum fırtınalarından ve çok daha fazlasından bahsediyoruz. Sonbahar mevsiminde bir yaprak parçasına çarpmak, bir kez daha işleri bir anda değiştirir.

Festival zemini yine bir kampanya modu çerçevesinde örülür, ancak bu da çoğunlukla oyuncuların uygun gördükleri şekilde yönetmesine izin vermekle ilgilidir. Oyun boyunca oyuncular, yarattıkları avatarları bir Şeref Salonunun peşinden giderken Horizon Macera Bölümlerinin kilidini açacak. Karşılarına çıkan görev, oyuncu temsilciliğine yönelik altı festivaldir; oyuncular altı festivalle ne zaman ve nasıl başa çıkacaklarını seçebilirler.

forza-horizon-5-inceleme-2

Oyuncular ayrıca, kırsalda büyük bir yolculuğa çıkmak için gerçekten bir bahane olan Keşif Gezilerine katılmayı da seçebilirler. Biyomlar ve rahat eğlence arasındaki etkileyici geçişler yapabilir. Genel olarak, burada geçmiş oyunların ve yarışçı türünün dışındaki diğer oyunların sağladığı temelle çalışan sağlam bir oyun döngüsü var.

Oyunun 400’den fazla otomobili için baş döndürücü sayıda özelleştirme seçeneği var ve bu incelemenin tamamından daha uzun sürecek sonsuz örnekler sıralayabiliriz. Sadece şunu bilin ki bir oyuncu hayal etmek istiyorsa, muhtemelen mümkün. Tüm motorları değiştirmekten yol performansını etkileyebilecek kozmetik özelliklere kadar her şey kullanım için orada. Seçeneklerin de ayarlama veya kişiselleştirme menüleri kadar derinlemesine olduğundan emin olabilirsiniz.

Forza Horizon 5 oynanış

Pistlerde (veya arazide), Horizon genel olarak son oyunla oldukça aynı hissediyor – ve bunun nasıl hissettirdiği göz önüne alındığında, bu gerçekten bir iltifat. Sürüş oldukça iyi ve A.I. yine çok adil ve akıllı, ancak daha yüksek zorluklar geçiş yaparken bir ton temas içeriyor gibi görünüyor. Ancak dikkat edilmesi gereken daha küçük ince ayarlar var. Frenleme bu sefer daha rafine. Anında bir uygulama yerine, kademeli frenleme, oyuncuların daha da fazla kontrol sağlamasına olanak tanır. Yavaşça frene basmak için bir tetiğe basmak, şimdi her zamankinden daha uygulanabilir.

Gerçekten, oyun tarafının belirli bir oyuncunun ihtiyacına veya arzularına uyacak şekilde ne kadar değişebileceği inanılmaz derecede etkileyici. Tuning zenginliğini atlamak, basit bir kontrol şeması ve destek ile yuvarlanmak ve sadece bir patlama yapmak isteyen bir oyuncu tam olarak aradıklarını alacaktır. Ancak simülasyon arayanlar da daha iyi bir deneyim ve beceri yansıması bulamayacaklar.

forza-horizon-5-inceleme-3

Kapsamlı ilerleme, her zamankinden daha fazla bir video oyunu gibi hissettiriyor, bu o kadar da kötü bir şey değil. Örneğin, belirli bir marka veya kategorinin tamamını toplayarak, oyuncular bir tür gizemli ödülün kilidini açacaktır. Oyuncuların dışarı çıkıp oyunun 400’den fazla arabasından birini sadece bunu yapmak için yapmanın ötesinde toplamaları için başka bir güzel küçük teşvik. Ve arabadan arabaya, her araç için yetenek ağaçları tekrar geri döner. Birinci şahıs nişancı oyunundaki silahlarla aşinalık özelliğinden çok da farklı değil; belirli bir araba ile daha fazla zaman harcanması, yetenek zinciri kombinasyonlarından daha fazla puan gibi bonusların kilidini açmak anlamına geliyor.

Çevrimiçi rekabete gelince, Horizon Open adlı bir modda yer alıyor. Bu sefer, tüm oyuncular için daha erişilebilir bir çevrimiçi mod hedefiyle, beceri tabanlı eşleştirme sona erdi. Avatar oluşturma, bu yılki oyunun yükseltilmiş bir öğesi olarak anılsa da, araç özelleştirmesiyle rekabet etmenin yanına bile yaklaşamıyor.

Forza Horizon 5 ses ve grafik

Bir kez daha, “Horizon” araba ve müzik festivali ile geldi, ancak bu sefer her şey Meksika’da oluyor. Şimdi ilk açılışta serinin bir klasiği olan açılış sürücüsü yine dudak uçuklatıyor. Ama aynı zamanda, dünyayı keşfederken sadece şaşırtıcı ve oynaması eğlenceli bir dikeylik unsurunu sergilemeye de önem veriyor. Çoğu zaman Horizon 5, gelecek neslin gerçekten neler yapabileceğinin bir vitrinidir. Göz kamaştırıcı ve daldırmanın bazen bir oyuncunun dikkatini çalacağını ve bir aksilik yaratacağını öne sürmek abartı olmaz.

Açık dünyadaki her olay veya an ile oyun sadece yapabilecekleriyle övünüyormuş gibi geliyor. Belki de farklı bir biyomdan uzakta dalgalanan dumandır. Ya da belki bir nehri geçmek, aracın her iki tarafına da çarpıcı bir su görüntüsü çeker ve onu takip eden kameraya da kısa bir süre sıçratır. Ya da belki de ön panelde uçuşan ilk kum tutamlarını görüyor, gelen, yükselen bir kum fırtınasının sinyalini veriyor, bu da aracı zorla geri itiyor ve sürücüyü kör ediyor.

forza-horizon-5-inceleme-4

Bugünlerde açık bir dünyaya çıkan herhangi bir oyun gibi, çevresel deneyimler yelpazesi sunuyor. Yemyeşil ormanlardan, çöllerden bahsediyoruz ve evet, uzaktaki bu dağ sıraları gerçekten ulaşılabilir. Tanıtılan 11 biyom var ve hepsi kendi başlarına çarpıcı. Daha kalabalık alanlar, bazı ayrıntılı şehir bloklarına sahipken, daha fazla doğa esque gezileri, keşfetmeyi teşvik eden etkileyici bir derinlik sunar. Belki de her şeyden daha önemli olan, manzaraların etkileyiciliğini vurgulamaktır, bu yüzden çok uzaktaki bir şeyi görmek, ona gerçekten ulaşmak oldukça heyecan verici. Keşfedilebilir ortamı ne kadar az sayıda normal arabanın doldurduğu biraz fark edilir. Ve gerçekten de, büyük olaylar için başlangıç ​​çizgisinde bir sürü izleyici var.

Titreşim, bazı arabaların kendilerini his açısından gerçekten ayırdıkları yerdir. Ancak sunum ve daldırma cephesinde daha dikkat çekici olan, her türden farklı araç sınıflarının iyi bir şekilde temsil edildiği yine inanılmaz ses tasarımıdır. Bir aracın sağ tarafında sadece tezahürat yapan bir kalabalığın olması gibi yönlü ses çalışması düpedüz etkileyici.

Bu alanın her yönüyle ne kadar etkileyici olduğunu vurgulamak zor. Bir an önce bir aracın içinden birinci şahıs moduna geçmek bile tüm sesleri gerçekçi bir şekilde boğuyor. Oyunun temalarına dayanan uygun bir film müziği, sürükleyiciliğin gerçekten küçümsenmiş bir parçası gibi hissettiren şeyleri tamamlıyor. Kazanma sayısı gibi kayda değer oyuncu istatistiklerinin görüntülenmesi gibi küçük video oyunları yükleme ekranları sırasında ortaya çıkar.