F1 22 oyun incelemesi

Codemasters’ın Formula One yarış oyunu serisine en son eklenen F1 22, sporun hayranları için bir zevktir. Bu inceleme ile söylemek zorunda hissettiğim ilk şey: Eğer bir Formula 1 hayranıysanız, F1 22 oynamanız gerekir; gerçekten bu kadar basit.

Codemasters’ın bu ikonik yarış oyunu serisine en son eklemesi mükemmel bir oyun; Kıdemli geliştirici, dünyanın en hızlı motor sporları hayranları için daha da iyi bir oyun yaratmak için F1 22’yi F1 2021’in güçlü temelleri üzerine inşa etti. Pist deneyimine derinlik ve sürükleyicilik katan bir dizi yeni özellikle, bir F1 aracının kokpitinde otururken zevk alacağınız çok şey var.

F1 22 inceleme

F1 22, son yılların en heyecan verici Formula 1 oyunudur. Yenilenen sürüş fiziği, sporun yeni düzenlemeleriyle eşleşerek size şimdiye kadar yaşadığınız her şeyden çok daha iyi, çok daha yakın bir rekabet sunuyor. Gelişmiş erişilebilirlik, bunu hem uzmanlar hem de yeni başlayanlar için bir yarış simülasyonu haline getiriyor.

F1 22, yeni aero kuralları, yeni lastikler ve yeni yarış yönetmeliklerine sahip çok yönlü daha güçlü arabalar dahil olmak üzere yeni bir F1 düzenlemeleri döneminin ilk oyunu. Bir yarış simülasyonu hayranı olarak F1 22’nin neden satın alınması gerektiğini açıklamak için bu incelemeye zaman ayırın.

f1 22 inceleme 1

F1 Life

İncelememize Codemasters’ın pist dışı deneyimi geliştirmek için ortaya koyduğu F1 Life konumları hakkında konuşarak başlayalım. F1 22’ye kötü bir ekleme olmasa da, oyuna aslında önemli bir şey katmayan bir deneyim olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncu sürücünüzü oluşturmak ve arabanızın görünümünü özelleştirmek için biraz zaman ayırmak ile alakalı. Yarışın başlamasını beklerken sürücünüzün hangi koltuğa oturacağını, arkalarındaki duvar resmini ve hatta döşeme türünü seçebilirsiniz.

F1 Life, F1 2021’ye göre çok büyük bir ilerleme değil. Elbette, sürücünüz için önceden ayarlanmış bir görünüm seçmek söz konusu olduğunda bir avuç yeni seçenek var. Hayal kırıklığına uğramadan önce F1 Life’dan ne beklediğinize bakmalısınız, sonuçta temel oyun deneyimini gerçekten etkilemeyen bir dizi kozmetik seçenekten ibaret. Birinci virajda teker teker mücadele edeceğiniz sürücüler gibi, F1 22 de her şey pistte olup bitiyor. Bu oyunun parladığı yer yarış hafta sonu deneyimi.

f1-22-f1life

Supercars

Oyunu deneyimlerken F1 22’de araçların F1 2021’e kıyasla nasıl sürdüğünü ve her viraj çıkışında arka ucu kaybetmeyi nasıl durduracağımı anlamaya başladığımda, her şeyin çok daha iyi bir deneyim sunduğunu gördüm. Yine de F1 22’nin Pirelli Hot Laps turları için yeni eklenen süper arabaları kullanmak için aynı şey söylenemez.

Oyunun Champions sürümüyle birlikte gelen, aynı zamanda sürülebilir olan ancak yarışta olmayan iki Safety Car’ı da sayarsanız, toplamda 10 araba var. Benim gibi F1 oyununda deneyimli bir oyuncuysanız, bu arabalar, Formula 1 arabalarına kıyasla daha durgun gelecektir, ancak aynı zamanda herhangi bir çekişten yoksunmuş gibi geliyor, bu da onları en iyi zamanlarda tahmin edilemez hale getirir. Açıkça söylemek gerekirse, beklediğiniz kadar eğlenceli gelmediler.

MyTeam kariyer modu

İyileştirilmiş serbest alıştırma programları, genişletilmiş araç kurulum seçenekleri ve güncellenmiş bir Ar-Ge sistemi (MyTeam kariyer moduyla uğraşanlarınız için) ile F1 22, oyunculara eskisinden çok daha derin bir yarış hafta sonu deneyimi sunuyor. Pist düzenini bilmek, arabanızın sınırlarını keşfetmek ve ayarlarınızı sürüş tarzınıza göre ayarlamak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Tamamen hardcore sim yarışlarına mecbur kalmadan ayrıntılara takılıp kalmak isteyen F1 hayranları için mükemmel.

Ciddi hayranlar için oynayacak daha fazla şeyin yanı sıra Codemasters, tüm deneyimi ihtiyaçlarınıza göre uyarlamak için kullanabileceğiniz bir dizi asist ve seçenekle daha sıradan F1 hayranlarına bir kez daha hitap etti. Daha kolay bir sürüş için tam bir 3D yarış çizgisi etkin ve orta çekiş kontrolü ile orta düzeyde bir asist seçebilirsiniz.

F1 22 oynanış

Yarış hafta sonu deneyimi

F1 22’de Codemasters, Pit Stop’lar, Safety Car periyotları ve Formasyon Turları için yeni Sürükleyici ve Yayın seçeneklerini tanıttı. Daha etkileşimli bir deneyim arıyorsanız, bunu size bir yarış gününün her yönü üzerinde her zamankinden daha fazla kontrol sağlayan Sürükleyici seçeneklerle bulabilirsiniz. Ancak, daha sinematik bir deneyim arıyorsanız yayın ayarlarını seçebilirsiniz. Bu yalnızca yukarıda bahsedilen anları otomatikleştirmekle kalmaz, aynı zamanda TV’de gördüklerinizi kopyalamak için tasarlanmış bir kamera açısıyla aksiyonu izlemenize de olanak tanır.

Pit stoplarda pite girişler de manueldir ve buradaki zorluk, pitten yarışa dönüşünüzün zamanlamasını mükemmel hale getirmektir. Pit kutusuna girerken çok erken veya çok geç olursanız, pitte kalma süresi etkilenir. Ve son olarak, güvenlik aracının devreye alınması boyunca aracınızın kontrolü sizdedir. Bu, tıpkı formasyon turunda olduğu gibi, lastiklerinizdeki sıcaklığı korumak ve herhangi bir strateji değişikliğine karar vermek için kontrolün sizde olduğu anlamına gelir.

f1 22 inceleme 2

Araç kullanımı ve sürüş deneyimi

Codemasters’ın bugüne kadarki en özgün Formula 1 oyun deneyimlerinden birini sunmasına yardımcı olan tek şey bu seçenekler değil. Güncellenmiş araç kullanımı ve aracınızın bulunduğu piste tepki verme şekli göz ardı edilmemelidir.

F1 22’nin gerçekçi yüzey ayarları, özellikle DualSense denetleyicisinin PS5’teki dokunsal geri bildirimi ile hem bir nimettir. Yüksek kaldırımlarda ve yüksek hızlarda deneyimleyebileceğiniz gelişmiş “dipten çıkma” ile desteklenen başka bir gerçekçilik katmanı sunarlar. Bununla birlikte, özellikle ıslak zeminde çekiş kontrolünü deneyimli olmayan oyuncular için kabusa dönebilir. Üstesinden gelmek eğlenceli bir mücadeledir, ancak F1 22’de ne zaman yenilgiyi kabul edeceğinizi ve asistlerinizi ne zaman değiştireceğinizi bilmek de önemlidir.

Ancak oynanıştaki bu özgünlük, F1 22’nin bir bütün olarak iyi olduğu şeydir. Crofty’nin başlangıç ​​ve bir yarış hafta sonu hakkında ikonik yorumunu içeren yeni arka plan sesi, elektronik ve dans müziğinden oluşan özel bir EA çalma listesi ve yepyeni bir yarış mühendisi ile F1 22’nin yarattığı atmosfer gerçekle yarışıyor. Ve bu, arabanızı Monaco’da tek parça halinde tutmak için mücadele ediyor olsanız bile, daha fazla oynamak istemenize neden oluyor.

Çevrim içi oyun deneyimi

F1 22’nin çevrimiçi çok oyunculu tarafıyla daha fazla ilgilenen biriyseniz, her şeyin F1 2021’deki kadar iyi olduğunu bilmek sizi memnun edecektir. Aslında, pek bir değişiklik olduğunu düşünmedim. Lobideyken bir F1 Life konumuna bakabileceğiniz gerçeğini göz ardı edersek. Oyunun tek oyunculu yarışını olduğu kadar özgün ve eğlenceli kılan her şey çevrimiçi bir yarışta da deneyimlenebilir.

Yeni başlayanlar için çarpışmaların kapatıldığı ve yarışların daha kısa olduğu seçenekler var ve yarışların daha uzun olduğu ve çarpışmaların en önemlisi çarpışmaların mümkün olduğu deneyimli bir seçenek var. Herhangi bir yarış oyunu gibi, çevrimiçi yarış da sadece birlikte oynadığınız herkes kadar iyidir. İkinci virajdan önce altı arabanın yarış dışı kalacağı ve temiz bir yarışı tamamlayacağınız zamanlar vardır; bu, çevrimiçi yarışmanın kaçınılmaz bir parçasıdır. Neyse ki, işleri biraz daha ciddiye alan bir rakip seçimi ile tekerlekten tekerleğe gitmek istiyorsanız, özel lobiler oluşturabilir ve dereceli turnuvalara katılabilirsiniz.

VR desteği

Oyuna kendini daha fazla kaptırmak isteyenler için VR desteği mevcuttur. Kendi VR ekipmanlarıma sahip olduğum için hiç çekinmeden bu modu deneyimledim. TV’deki pilot kask kamerası gibi araç içi sürüş deneyimi yaşadığımı söyleyebilirim. Elbette VR modu ile oynayarak çevrim içi oyunda başarı sağlamak mümkün değil, ancak F1’i gerçekçi bir deneyimle yaşamak isteyenler için enfes bir ekleme. VR modunu kullanırken bir Windows Mixed Reality başlığı ve Xbox Elite Series 2 kontrolcü kullandım. VR başlığı takılı iken direksiyon setini kullanmak pek mümkün değil.

f1 22 inceleme 3

F1 22 Sonuç – Karar

F1 22 mükemmel bir yarış oyunu, ancak sporu bir bütün olarak yakalamak söz konusu olduğunda hala iyileştirmeye yer var. F1 22, pistte olmak söz konusu olduğunda bugüne kadarki en özgün Formula 1 yarış oyunu deneyimidir. F1 Life ve Supercars, EA Sports’un etkisinin öne çıktığını gördüğünüz yerlerdir, ancak ne mutlu ki bir yarış gününde dişlerinizi sıkarken bu kolayca göz ardı edilebilir.

F1 22 kesinlikle tavsiye edeceğim bir oyundur, özellikle yapay zekadaki bir başka iyileştirme ile pistteki deneyim daha da gelişti. F1 22 şimdi PlayStation®5, Xbox Series X|S, PlayStation®4, Xbox One ve PC’de mevcut. Bu inceleme, bir Logitech G920 ile PC üzerinde gerçekleştirilmiştir.