Axie Infinity nedir, nasıl oynanır? Axie Infinity inceleme

Sürekli gelişen bir sektör varsa o da oyundur. Son otuz yılda oyun salonlarının yerini odalarımızda oyun ortamlarının oluşturulması aldı. 5G ağının gelişi, düşük gecikme süresi ve artan hızı sayesinde oyuncular tarafından en çok beklenen teknolojilerden biri haline geldi.

Oyun dünyasındaki devrimin durakladığını düşündüğümüzde, Web3 bildiklerimizi dönüştürmek ve bize bu alanda yeni terimler ve modaliteler getirmek için geldi. Ödemeli oyunlardan (pay to play) ve ücretsiz oyunlardan (free to play) çok bahsetmiş olsak da, şimdi odak noktası para kazanmak için oyna olan P2E oyunları var.

Ancak, bu yeni oyun tipolojisi, çözülmesi gereken kilit bir paradigmayı beraberinde getiriyor: Basit bir eğlence gerçeği için video oyunları oynamaya devam edecek miyiz? Yoksa para kazanmak için mi yapacağız? Bu makale boyunca oyun kazanmak için oynama ve «Axie Infinity» video oyununun Web3 ile birlikte oyun endüstrisinde nasıl bir öncesi ve sonrası olduğunu konuşacağız.

Axie Infinity nedir?

Bu konuyu anlamaya çalışırken ilk olarak netleştirmemiz gereken şey, oyunları kazanmak için oynamanın Web3’ten gelmediğidir. Para kazanmanızı sağlayan oyunlar genellikle ikincil piyasalar veya karaborsalar aracılığıyla zaten mevcuttu. Hangimiz bir online oyunda hesap geliştirip daha sonra o hesabı satmadı ki?

Para karşılığında en üst düzeyde karakterlerle oynamak için hesap satın alabileceğiniz ve oyun kazanmak için oynayabileceğiniz “World of Warcraft” gibi bu oyun türünün arasındaki fark, ikincisinin bir oyun modeli olarak anlaşılmasıdır. Blockchain ve NFT’ler sayesinde ekonomik performanslarını zaten yasal olarak toplayan işletmeler. Diğer bir deyişle, ilk turlarda o ödülü almak için çok sayıda tur atmanız gerekirken; kazanmak için oynanan oyunda, kendi modeliniz zaten parasal kazancı toplar. Web3’ün ortaya çıktığı yer burasıdır: blok zinciri ve NFT’leri dahil ettiğimizde, Web3’ün istilası örtüktür ve bu tür bir oyunu dünya çapında bir fenomene dönüştürür.

Genel olarak konuşursak, Web3’ün oyun dünyasına getirdiği büyük faydalar şunlardır:

  • Bir yandan, oyuncu ekonomik değeri olan bir jeton alır. Bu para, oyuncunun fiat para veya diğer kripto para birimleri olarak ödülünü alabileceği borsalar sayesinde elde edilebilir.
  • Diğer bir avantaj, oyunların dijital varlıklarının, yani NFT’lerin, bu varlıkları dijital cüzdanlarında veya cüzdanlarında koruyacak oyunculara ait olmasıdır.

Şu anda en popüler platform «Axie Infinity». Bu oyun şu anda kazanmak için oynamanın “amiral gemisi” konumunda. Axies, 2018’de kripto para birimleri ve Ethereum’un yükselişiyle ilk başarılarını yaşadı. Zirveye ulaştıklarında 2021’in sonlarına kadar olmasa da, oynayarak para kazanma olasılığını masaya koydular. Ancak, hiçbir şey gerçeklikten daha uzak değildir. Şu anda kazanmak için oyun oynayarak zengin olmak ya da yaşamak mümkün değil.

Axie Infinity-2

“Axie Infinity” nasıl oynanır?

Oyuna başlamak için en az 3 Axies sahibi olmanız gerekir. Birkaç hafta öncesine kadar, bunların oyuncular tarafından satın alınması zorunlu bir gereklilikti. Bu özellik, oyunun kullanıcıya 3 ücretsiz Axies sağladığı, ancak NFT olmadığı oyunun son sezonu ve sürümü olan “Axie Infinity: Origin” ile değişti. Bu, oyuna başlayabileceğiniz, ancak jeton olmadığı için para kazanamayacağınız anlamına gelir. Ekonomik fayda elde etmek için 3 Axies NFT’nin satın alınması hala gereklidir.

Bu 3 Axies’e sahip olduğunuzda, ekibinizi oluşturabilir ve çeşitli savaşlara katılmaya başlayabilirsiniz. Eğer jeton kazanmak istiyorsanız “Arena” modunda oynamalısınız. Bu modda diğer Axies takımlarıyla rekabet edersiniz, böylece kazanırsanız bir takasta para ile takas edebileceğiniz jetonlar alırsınız. Oysa “Macera” modunda oynarsanız, makineye karşı oynarsınız ve jeton kazanamazsınız.

Axies nasıl kazanılır?

Peki Axies’i nasıl doğurabilirsin? Axies’in her biri benzersizdir, bu nedenle yeni bir tane edinmek istiyorsanız, bunu “Axies yetiştirme” seçeneği ile yapacaksınız. Bu alanda oyuncular, minimum miktarda SLP (oyunun yardımcı jetonu) ve iki Axies ile yeni jetonlar alabilirler. Kullanıcının yeni Axies’ler oluşturmaktan sorumlu olduğunu söyleyebiliriz. Ve satmak istedikleri fiyatı arz ve talep yasasına göre belirleme hakları vardır.

Axie’nizi seçtikten sonra, onu oyunun kendi cüzdanı olan Ronin Wallet aracılığıyla satın almanız gerekir. Piyasada farklı dijital cüzdanlar var, ancak oyuncunun deneyimini geliştirmek ve işlemleri daha ucuza yapmak amacıyla kendi cüzdanlarını oluşturmayı seçtiler. 3 Axies’e sahip olmak, Ronin Wallet adresinizi “Axie Infinity” hesabınıza bağlamak kadar önemlidir. Ancak o zaman kullandığınız Eksenlerin size ait olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Ek olarak, oyun boyunca oluşturduğunuz jetonların yatırıldığı ve daha sonra bir takasa götürebileceğiniz dijital cüzdanda olacaktır.

Guild nedir?

Web3’ün temel özelliklerinden biri, DAO’larda (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon) bulabileceğimiz ademi merkeziyetçiliktir. Ancak bu özellik, kararları vermek için bir geliştirici stüdyosu gerektirdiğinden oyunlar için geçerli değildir. Şu anda oyunlar, bir noktada ademi merkeziyetçi olma vaadiyle merkezi olarak doğuyor.

Her ne kadar “Axie Infinity” de bulabildiğimiz, NFT’ler gibi dijital varlıklara yatırımlarını karlı hale getirmek isteyen Loncalar, oyuncu ve yatırımcı kuruluşlarıdır. Bu, Web3’ün önemli bir yönü, çünkü yeni işletmelerin yaratılması için mükemmel bir ekosistem oluşturur.

Axies’e sahip oyuncular NFT’lerini ödünç verebilir, böylece diğer kullanıcılar onlarla oynayabilir ve karı paylaşabilir. Loncaların görevi, oyunculara eğitim, koçluk ve tavsiyeler sunarak söz konusu eylemi geniş çapta gerçekleştirmektir.

Axie Infinity 3

Sonuç ve karar: Axie Infinity nasıl bir oyun?

Gördüğümüz gibi, oyun dünyası yeni teknolojilerin gelişiyle ve dolayısıyla yeni oyun modlarıyla sürekli değişiyor. Bu, mevcut oyun türlerinden herhangi biri için bir handikap olmak zorunda değildir. Oynamak için öde oyunların ücretsiz oynama oyunlarıyla bir arada var olması gibi, aynı şey kazanmak için oyna oyunlar için de olacaktır. Nasıl? Seçeneklerden biri, hibrit video oyun modellerinin geliştirilmesidir. Örneğin, kazanmak için oynamayı entegre eden oynaması ücretsiz oyunlar. Zaten var olan bir birlik.

Bununla birlikte, bu yeni video oyunu ekosistemi, eğlenceyi ikinci bir plana indiriyor ve yerini “para kazanma” alıyor. Axie Infinity’nin yükselişinden sonra, “tıkla ve kazan” oyunlarının ortaya çıkmasıyla ortaya çıkan bir gerçek. Oyunların çoğu, yalnızca para kazanmak isteyen oyuncuların yoğun girişiyle sürdürülen bir dolandırıcılık olan Ponzi planlarıydı. Bu durum karşısında çözüm, asıl amacı oyuncuları eğlendirmek olan, parasal kısmı kâr elde etmek için bir seçenek olarak bırakan, ancak asıl amacın eğlenmek olduğu oyunlar geliştirmekte yatmaktadır.