Before We Leave inceleme

Medeniyetin çöküşüne yol açan büyük bir felaketin üzerinden uzun yıllar geçti. Gezegenin sakinleri veya gözetlemeleri yeraltındaki bir sığınakta yaşıyor. Ama şimdi belirsiz bir geleceğe doğru ilerleme zamanı. Şimdi yüzeye dönme zamanı.

Alıştığınız Fallout tarzı kıyamet sonrası senaryoları unutabilirsiniz. Yayıncı Team17’nin en son oyunu Before We Leave’de dünya, neredeyse insanlığı yok eden felaketten tamamen kurtuldu. Gökyüzündeki dev olarak, bir zamanlar harika olan toplumlarını yeniden inşa ederken bu cesur yeni dünyada gözetlemelerinize rehberlik etmeniz gerekecek.

Before We Leave inceleme

Before We Leave özünde, içine birkaç 4X öğenin eklendiği bir şehir kurma oyunudur. Birkaç kulübe ve patates tarlasıyla başlayarak, yıldızlara ve ötesine giden yolunuzu inşa etmeniz, araştırmanız ve kolonileştirmeniz gerekecek.

Oyunla ilgili en çarpıcı şey, ne kadar rahatlatıcı olduğu. Bu türe giren çoğu oyunun aksine, gerçek bir rakip yok. Sahip olduklarınızı almak için can atan kötü komşular yok. Savaş veya anlaşmalar yapmanız gerekmeyecek.

Uğraşacak herhangi bir düşman olmadığı için kaynaklar veya stratejik konumlandırma için çılgın bir atılım yapmanıza gerek yok. Kendi hızınızda gezinmekte tamamen özgürsünüz. Uygarlığınızı her şeyi kaybetme tehdidi olmadan uygun gördüğünüz şekilde planlamak ve inşa etmek için zaman ayırmaktan büyük zevki alacaksınız.

before-we-leave-1

Before We Leave oynanış

Before We Leave’de kurulum yapmak çok kolay. Şuraya bir ev, şuraya bir kütüphane yerleştirin, bir maden atın ve şimdiden galaksiyi keşfetme yolundasınız. Bu oyunu oynamaya başlamak kolay ve kapıdan çıkar çıkmaz mücadele edebileceğiniz farklı sistemlerden oluşan bir duvarla karşılaşmayacaksınız.

Yine de bunu derinlik eksikliği ile karıştırmayın. Herhangi bir iyi strateji oyunundan beklediğiniz tüm kaynak yönetimi (ve beraberindeki çizelgeler) var. Gerçek bir düşman olmadığı için, Before We Leave’deki asıl zorluk imparatorluğunuzu genişletmekten kaynaklanıyor. Daha fazla adayı kolonileştirdikçe ve yeni gezegenler keşfettikçe, benzersiz zorluklar sunan yeni ortamlarla karşılaşacaksınız. Kaynaklar genellikle bir ada ile sınırlı olduğundan, imparatorluğunuzun tamamının iyi tedarik edilmesini ve bağlantılı olmasını sağlamak için nakliye rotaları ve özel şehirler kurmanız gerekir.

before-we-leave-3

Temel ihtiyaçlarının yanı sıra, giysi ve lüks şeyler sağlama konusunda endişelenmeniz ve kaçınılmaz olarak genişlemeden kaynaklanan kirliliği hesaba katmanız gerekecek. Peep’lerin mutluluğu artıran doğal güzellik alanlarında yaşamaları ve kaynak toplamanın olumsuz etkilerinden korunmaları için şehirleri dikkatli bir şekilde planlamanız gerekecek.

Bu, dünya inşasına yeni bir karmaşıklık katmanı ekleyen hoş bir unsur, ancak sonuçta yeterince ileri gitmiyor. Ortamı kirletmenin veya yeterli kaynakları sağlayamamanın gerçek sonuçları yoktur. En fazla elde edeceğiniz şey, daha yavaş hareket edecekler ve kaynakları daha düşük oranda hasat edecek birkaç mutsuz Peep olacaktır. Ve yine de o noktaya gelmek için gerçekten denemeniz gerekecek.

before-we-leave-2

Bu arada oyunun tek gerçek “düşmanı” – gezegeninizin yanından geçerken kaynaklarınızı yutacak olan canavar uzay balinaları – teknoloji ağacında yeterince ilerledikten sonra küçük bir engel haline gelir. Gerçek şu ki, Before We Leave’de başarısız olmak hiç de zor değil.

Oyun ayrıca, içine girdikçe tekrarlayıcı hale geliyor. Yeni bir adayı kolonileştirmenin, aynı birkaç binayı kurmanın ve aynı kaynakları kazmanın tanıdık formülüne düşeceksin. Oyunun ortasındaki ve sonrasındaki monotonluğu kırmak için bir şeylerin eksik olduğunu hissederek ayrıldım. Doğal olarak, genellikle bu boşluğu dolduracak olan mücadele sistemi, oyunun mesajı düşünüldüğünde buraya uygun olmayacaktı. Yine de, belki de ilk etapta insanlığı yeraltına sürükleyen felaketin keşfi veya oyuncuların keşfetmesi için daha büyük bir hikaye gibi bir şeyle değiştirilmelidir.

Before We Leave ses ve grafik

Before We Leave’in çok güzel olmasının da zararı yok. Dünya canlı ve hayat dolu ve her bina güzel bir şekilde tasarlanmış ve ayırt edilebilir. Bu arada, gündüz-gece döngüsü, doğal aydınlatmanın güzel anlarını da beraberinde getiriyor. Şafak vakti, toplumunuz ufukta görünen güneşten altın renginde yıkandığında özellikle çarpıcıdır.

Oyun açısından, Before We Leave’in HUD’si hem şık hem de göze batmıyor. Bu arada, size sunulan bilgi yığını net bir şekilde sunulur ve tek tek binalarla ilgili sorunlar, üzerlerinde görünen büyük baloncuklarla kolayca tanımlanabilir.

before-we-leave-4

Bununla ilgili bazı küçük sorunlar var, ancak Before We Leave ile olan deneyimim ezici bir çoğunlukla olumluydu. Birkaç saatlik kaygısız eğlence için mükemmel şekilde uygun bir oyundur, hem göze hoş gelir hem de anlaşılması kolaydır. İmparatorluğunuzu inşa etme ve galaksiyi kendi hızınızda keşfetme lüksüne sahipsiniz.

Before We Leave’in, türün gerçek bir emektarından ziyade yeni başlayanlar için daha uygun olduğunu söylemek doğru olur, ancak burada hala herkesin saatlerce eğlence bulması için fazlasıyla yeterli.