Teardown inceleme

Yaklaşık iki yıllık erken erişim sürecinin ardından Teardown oyunu, yepyeni haritalar, araçlar ve hatta gizli alanlar ile geliştirildi ve elde edilen tüm geri bildirimlerle beraber bazı düzeltmelerle birlikte tamamlanarak 21 Nisan 2022’de erken erişimden çıktı. Teardown son olarak 15 Kasım 2023’te “Time Campers” adında bir genişletme paketi ile yeniden radarımıza girdi. Bu incelemede, Teardown’un nasıl bir oyun olduğuna detaylı olarak baktık ve en son genişletme paketleri hakkında bilgi verdik.

Teardown inceleme

Tuxedo Labs tarafından geliştirilen Teardown, sizi sık sık alışılmışın dışında, yani normal video oyunu sınırlamalarının dışında düşünmeye iten bir oyundur. Size çalmanız için hedefler verir ve bunu her ne pahasına olursa olsun gerçekleştirme sorumluluğu size aittir. Genellikle bu, duvarları, kapıları ve hatta tüm binaları yok etmeyi ve yakalanmadan önce içinde bulunulan durumdan çıkmak için mümkün olan en hızlı yolu bulmayı gerektirir.

Bazı çevresel tehlikeler ve farklı düzenlemeler bazı durumları diğerlerinden daha karmaşık hale getirebilir, ancak günün sonunda hedefleriniz büyük ölçüde aynıdır. Eşyaları yok edin, hedeflenen şeyleri alın ve çıkın. Bütün bir oyunu temel almak için çok fazla bir şey değil, ama yine de eğlenceli bir konsept ve bir avuç başka değişkenle Teardown verebileceği kadar zevk veriyor.

Peşinde olduğunuz nesneye ulaşmak için yolunuzdaki her şeyi yok etmek ilk başta kolay gelebilir, ancak nadiren göründüğü kadar basittir. Bazı şeyler kolayca yok edilemez ve patlayıcı ya da bir araç gerektirir ve bazen bu patlayıcıları ya da araçları o bölgeye götürmek başlı başına bir bilmecedir. Bu nedenle, herhangi bir basit eylem hızla çok katmanlı bir bulmaca haline gelebilir.

teardown-1

Ayrıca, iki binayı birbirine bağlayan bazı borular veya bir binadan daha hızlı çıkmayı sağlayan bir çatı katı gibi kaçışınızda size yardımcı olabileceğinden, olduğu gibi bırakmak isteyeceğiniz bazı şeyler vardır. Bu, çok fazla planlama ve ileriyi düşünmeyi gerektirir, bu da rastgele yıkım için özel olarak tasarlanmış bir oyun için biraz oksimoron gibi görünüyor.

Seviyeler daha karmaşık hale geldikçe ve sizden daha fazla şey istedikçe, genellikle kaçışınızı planlamak ve çıkış yolunuzu prova etmek için gerçekten her şeyi yıkmaktan çok daha fazla zaman harcarsınız.

teardown-2

Teardown oynanış

Teardown’ın tüm yıkıcı yetenekleriyle, yaptığınız şeylerin çoğunun, oyunun göründüğünden daha fazla hassasiyet gerektiren görevlerin titiz bir şekilde devam ettiğini göreceksiniz. Bu, başarıyla tamamlanmış bir görevi tatmin edici hissetmekten alıkoymaz, ancak potansiyellerinin birçoğunun gerçek anlamda yürütülmesini vahşi ve çılgın eğlenceli olma potansiyelinden yoksun bırakır.

Buradaki en önemli şey, yasal olarak size ait olmayan bir şeyi aldığınızda, bir dakikalık bir zamanlayıcı geri saymaya başlar. Yani yapmanız gereken başka ne varsa, diğer eşyaları almaktan kaçış aracınıza ulaşmaya kadar her şey 60 saniyeye sığmalı, yoksa yakalanırsınız ve görev başarısız olur. Bu bazen çok zor bir hal alabilir.

teardown-3

Şimdiye kadar yaptığınız her şeyin test edildiği yer burasıdır. Seviye ezberiniz, yarattığınız yollar, her şey. Yarım saatliğine zaman ayırıp rotanızı planlamaktan, her şeyi bitirmek için sadece bir dakika ile aniden her şeyin sıraya girmesine kadar oldukça endişe verici bir değişiklik olabilir.

Bunun için hazırlandığınızı varsayarsak, oyunun en eğlenceli kısmı olabilecek elle tutulur bir gerilim. Eğer yapmadıysanız, kesinlikle doğaçlama yapmayı deneyebilirsiniz, ancak çoğu zaman, eğer o noktaya gelirse, o zaman neredeyse kesinlikle kaybedeceksiniz. Hazırlanamamak, dedikleri gibi, gerçekten de başarısızlığa hazırlanmaktır.

Seviyeleri tekrar oynamak, deneyim gerçekten sizi etkiliyorsa, seviyelerin etrafına dağılmış gizli değerli eşyaları ve gizli alanları aramanın yanı sıra onları tekrar denemek için biraz teşvik yaratır. Bu şeyler, oyunun biraz daha dolu hissetmesini sağlar. Ayrıca, daha önce zor olan görevleri biraz daha kolaylaştırabilecek farklı araçlarla da karşılaşacaksınız, ancak yapmak istediğiniz şeylerle herhangi bir zamanda yapabileceklerinizi her zaman dengeleyeceksiniz.

Tuxedo Labs’ın bu oyunun son derece basit konseptlerinden her son damlayı almak için elinden gelenin en iyisini yaptığı oldukça açık ve başka hiçbir şey olmasa da bu çaba kesinlikle övgüye değer.

teardown-4

Teardown ses ve grafik

Seviyeler arasında, haberleri izleyebileceğiniz ve görevlerinizi içeren e-postaları okuyabileceğiniz yerinizde olacaksınız. Bir hub dünyası açısından çılgınca bir şey değil, ancak seviyeler arasında bir nefes almanın iyi bir yolu ve biraz hikaye üzerinde çalışmak için güzel bir yol olarak hizmet ediyor.

Teardown’ın voksel sanat stili çok mantıklı ve oyunun yok edilebilir doğasına çok uygun gibi geliyor. Sadece oyunu daha mütevazı makinelerde daha iyi çalıştırdığı için değil, aynı zamanda oyunun birçok yüzeyine onları yıkarken bakmayı daha eğlenceli hale getirdiği için.

teardown-5

Teardown, yüzeyde bir aksiyon oyunu gibi görünebilecek bir bulmaca oyunudur. Evet, yıkım ana oyun öğesidir, ancak tüm bu yıkıcı olasılığı belirli bir hedefe ulaşmak için bir lazere odaklamak gerçekten yaptığınız şeydir. Yaptığınız şeyi elde etmenin her zaman birden fazla yolu olduğundan, hatalar genellikle kendi düşünce sürecinizi değiştirerek çözülebilir.

Teardown, beyninizi bir süreliğine kızdırmak için kötü bir yol değildir ve eğlence faktörü sizin kadar tutarlı olmasa bile, temel lojistik sorunlara çılgın çözümler bulmak harika bir oyundur.

Teardown: Time Campers

Time Camepers genişletmesi sizi Vahşi Batı’ya götürüyor. Geçmişe yolculuğunuzda oldukça özenle hazırlanmış bir hikaye modu ile karşı karşıyayız. Zaman makinesini tekrar çalıştırmak için karşınıza çıkan sorunlara çözümler bulmalısınız ve eksik malzemeleri tamamlamalısınız.

Tüm bunları yaparken dikkatli olmanız gereken düşmanlar da var. Charles Keerthi’nin yeni barutlu alarmları, devriye gezen sıcak hava balonuna uyarı gönderip sizi yakalatabilir. Düşmana yakalanmamak için ekstra çaba göstermeniz gerekecek.

Teardown Time Campers

Eklenti ile beraber oyuna yeni karakter zaman gezgini ve kampçı Nils Andrée, yeni harita barut fabrikası da olan eski bir madenci kasabası, tren istasyonu, şerif ofisi ve ırmağı olan yeni bir harita, döneme uygun çeşitli aletler ve gereçler ekleniyor.