Adsense otomatik ödeme beklemede sorunu

Adsense otomatik ödeme beklemede sorunu, Adsense’in her ayın 21’inde yayıncılara ödeme yaptığı ve ödemenin 1-3 gün içinde banka havalesi yoluyla müşterinin hesabına yatırıldığı yönündeki yaygın inanışın aksine, Google’dan ödemenin yapıldığına dair bir onay e-postası almadığınız durumda meydana gelmiş olabilecek bir sorundur.

Bu durumda, Adsense hesabı 21’inden önce gösterdiği gibi bakiyeyi göstermeye devam eder. Adsense’nin Türkiye’deki yayıncıları için kullanıma sunulduğu banka hesabına Adsense banka havalesi kullanıyor iseniz, bu normal bir durumdur. Neredeyse her ay 21’inde Adsense’den “Size bir ödeme gönderdik” şeklinde bir e-posta alırsınız ve paranız ertesi gün banka hesabınıza geçer. Ancak ödemeniz bu sefer daha önceki gibi anında gelmediyse, bakmanız gereken bir kaç şey var demektir.

Herkes oldukça gergin bir şekilde ilk ödemeyi beklediğinden, genellikle web yöneticileri bu Adsense’den ilk ödemeleriyse endişelenirler. Ayrıntıları incelemeye çalıştım ve aşağıda belirtilen birkaç şey öğrendim.

otomatik odeme beklemede

“Otomatik ödeme beklemede”

Sol menüden Ödemeler’e tıklayın ve Ödeme Bilgileri’ne tıklayın. Ardından İşlemleri Görüntüle’ye tıklayın. Burada hesap özetiniz bulunuyor. Hesabınızda otomatik ödeme beklemede diyor ve hesap numaranızı gösteriyorsa bu tamamen normaldir ve bu, ödemenizin onaylandığı ve havale olarak gönderilme sürecinde olduğu anlamına gelir.

Adsense, her ay çok sayıda işlem gerçekleştirir ve tüm ödemeleri işleme koymak için 21’den 26’ya kadar bir zaman çerçevesi tutar.

Bu nedenle, ödemenizin ilk gününde, yani ayın 21’inde işleme koyulmama olasılığı yüksektir. Ödeme durumunun “Size bir ödeme gönderdik” olarak değiştirildiğini görmek için 25-26’ya kadar beklemeniz gerekebilir.

Zaman zaman, 21’inde veya civarında bir hafta sonu veya başka bir tatil varsa ödeme gecikebilir. Bu durumda ödemeniz tatilden sonraki ilk veya ikinci iş gününde işleme alınacaktır.