Evil Dead: The Game inceleme

Baştan söylemeliyim, The Evil Dead serisini kesinlikle seviyorum. Özellikle Ash vs Evil Dead dizisi gerçekten mükemmel bulduğumda çok mutlu oldum. Teorik olarak franchise, video oyunları ortamına mükemmel bir şekilde uyar ve yıllar boyunca birçok girişimde bulunulmuştur. Bu incelemede, en son çıkan Evil Dead: The Game oyununa bakıyoruz.

Evil Dead: The Game inceleme

Oyunu ilk görünce beklemediğim bir sürpriz ile karşılaştım. Bunun nedeni, Evil Dead: The Game’in hem kooperatif hem de PVP olmak üzere çok oyunculu oynamayı hedeflemesidir. Açıkçası hayatta kalmak için sürükleyici bir tek oyunculu mücadeleye girmeyi bekliyordum. Açık konuşmak gerekirse, solo deneyim cansız. Her görev, sizi Ash’in geçmiş maceralarından birinden tanıdık bir senaryoya götürür. Seriden ünlü simge yapılarla dolu oldukça geniş bir açık alanı keşfedebilirsiniz.

Bariz tehlikelerin yanı sıra korku ölçeriniz de var. Düzenli olarak parlak ışıkların etrafında gezinmek sizi iblisler tarafından ele geçirilmekten korur ve bulduğunuz kibrit çöplerini haritanın etrafındaki birçok ışığı yakmak için kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, hedeflerinize ve diğer birkaç alıcıya rağmen, ortam büyük ölçüde boş geliyor. Issız olması gerektiğini biliyorum ama erzak bulmak ancak bu kadar uzun süre eğlenceli olabilir.

evil-dead-the-game-1

Doğrudan hedefinize giderseniz, görevinizi tamamlamanız fazla zaman almaz. Tabii öldürülmemek şartıyla. Sağlık ve tılsımlar (size bir kalkan sağlayan) ile birlikte, yaygın olandan efsanevi olana kadar değişen çeşitli silah katmanlarını bulabilirsiniz. Sıradan ölüleri savuşturmak çok zor değil ama daha zorlu bir düşman ortaya çıkarsa (ve bunu istediğinizden daha sık yaparlar) hayatta kalmak için zor bir karşılaşma olabilir.

Öldürülmenin hayal kırıklığı birkaç şeyle birleşiyor. İlk olarak, hiçbir kaydetme noktası yoktur. Sonuç olarak, tamamlamadan önce bir görevi baştan birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. İkincisi, savaş sistemi oldukça basit ama özellikle sezgisel değil. Esasen, saldırmak için bir ateşli silah veya yakın dövüş silahı kullanabilir ve ayrıca yoldan kaçabilirsiniz.

Dayanıklılık çubuğunuz küçük olsa da, kısa bir sürat koşusu veya iki kaçma hareketi çekmek onu tüketecektir. Kaçmak ayrıca bir saldırıya uğramayacağınızı garanti etmez, çünkü esas olarak düşmanlar size yapıştırıcı gibi yapışmaya eğilimlidir ve saldırıları sizi çok iyi takip eder. Sonuç olarak, daha güçlü bir düşman ortaya çıkarsa, sizi kolaylıkla alt eder. Her ikisiyle de uğraşmak zor değil ve savaş sisteminde çok az esneklikle hayatta kalmak bir şanstır. Evil Dead: The Game’in amacı bu olabilir, ancak oyuncu için pek eğlenceli değil.

evil-dead-the-game-2

Evil Dead: The Game oynanış

Ne yazık ki, tek oyuncu deneyimini umduğumdan çok daha kısa buldum. Bana gerçekten yaptırdığı tek şey, kulağa eğlenceli gelen ama çok geçmeden monotonlaşan ölüleri öldürmekti. Çok oyunculu modun yanında ikinci sırada yer alan ve sonradan akla gelen bir şeymiş gibi hissettiren, doğrusal, tekrar eden ve genellikle sinir bozucu bir deneyimdi.

Neyse ki, çok oyunculu çok daha eğlenceli. Bunun nedeni, hayatta kalanlardan oluşan bir ekibin parçası olarak veya tek amacı insanları necronomicon’u kovmak için kullanmadan önce öldürmek olan bir Kandarian Demon olarak oynayabilmenizdir.

Seriden her biri kendi pasif yeteneklerine sahip çeşitli karakterler olarak oynayabilirsiniz. Örneğin, Army of Darkness’tan Ash, kalkanından bir çubuk kaybettiğinde yakındaki düşmanlara hasar vermek için bir patlamayı tetikleyen bir yeteneğe sahiptir. Ayrıca, istatistiklerinizi yükseltmenize izin veren beceri puanları veren “Pembe F” şişelerini de alabilirsiniz. Bunu yapmak, maç ilerledikçe kazanma şansınızı artıracaktır.

Her savaşta, hepsi tamamlandığında hayatta kalanlar için zaferi garanti edecek çok sayıda aşama vardır. Bunun için, necronomicon’un kayıp sayfalarını bulmak için bir haritanın üç parçasını bulmaları gerekiyor. Bu savunulduktan sonra, takım üç iblisi indirmeden önce Kandarian Demon’a geçecek. Son olarak, kazanmayı garantilemek için necronomicon’u açmaları ve onu iblislere karşı savunmaları gerekir.

Hayatta kalanlar, basit bir komut çarkı kullanarak ve ilgi alanlarını işaretleyerek iletişim kurabilirler. Bu, iletişim kurmanın güvenli yolunu seçtiğinizi ve çevrimiçi herhangi bir rastgele kişiyle sesli sohbet riskine girmek istemediğinizi varsayar.

Hayatta kalanları durdurmak için iblis tuzaklar kurabilir, saldırabilir, minyonları çağırabilir ve hatta korku seviyeleri yeterince yüksekse oyunculara sahip olabilirsiniz. Gerçekten harika olan şey, iblis olarak oynarken, Sam Raimi’nin filmlerdeki ünlü baskın kamerası ile tamamen aynı şekilde hareket etmenizdir. Kötü adamı oynamanın her zaman daha eğlenceli olduğunu söylemeliyim ve Evil Dead: The Game’de de öyle.

evil-dead-the-game-3

Evil Dead: The Game ses ve grafik

Ancak, Evil Dead: The Game’de her iki tarafı da oynamanın ötesinde gerçekten yapacak başka bir şey yok. Hem iyi hem de kötü karakterler, çok oyunculu maçlar oynayarak seviye atlayabilir ve yeni yetenekler ve sürümlerin kilidi açılır. Ne yazık ki, oraya ulaşmak için gereken eziyetleri yumuşatmaz.

İyi haber şu ki, oyunculara sunulan karakterler ve konumlar göz önüne alındığında çok sayıda hayranı cezbedecektir. Evil Dead: The Game harika görünüyor ve kulağa hoş geliyor ve Bruce Campbell ve diğerlerinden yeni seslendirme içeriyor. Serideki ortamlar gerçekten iyi bir şekilde gerçekleştirilmiş, gerçekten ürkütücü ve etkili atlama korkularıyla doludur. Açıkça özgünlük ve kaynak materyal için büyük bir tutkuyla yaratılmış bir dünya.