Sheltered 2 inceleme

Geceleri beni uyanık tutan iki dehşet verici korkum var. Birincisi, medeniyetin çöktüğü bir nükleer soykırım sonrası dünyada yaşamak ve moloz, çürüme ve kaos arasında çılgınca hayatta kalmak. İkinci korkum ise, tüm hayallerimi ve hırslarımı yıkarak hayatımı mahvettikleri için pek sevmediğim iki çocuğumun olması.

Ne yazık ki benim için Sheltered, iki korkumu da bir araya getirdi, ancak ev işleri, açlık, yamyamlık, cinayet ve radyasyon hastalığı şeklinde ek komplikasyonlarla birlikte geliyor. Yeni cehennemime hoş geldiniz… çok bağımlılık yapan ve ilginç bir öncül olan bir cehennem.

Sheltered 2 inceleme

Sheltered, nükleer kıyamet sonrası bir vahşi doğada kurulmuştur. Ama tamamen benzersiz. Her şeyi kontrol ediyorsunuz; yiyecek malzemelerinden tuvaleti kullanmaya kadar. Dilimlenmiş 2D görünüm olarak gösterilen ekranda her şeyi aynı anda görebilirsiniz.

Dört kişilik bir ailenin ve evcil hayvanlarının kontrolü sizde. Hemen her aile üyesinin görünümüne ve becerilerine karar verirsiniz. Gücü mü yoksa zekayı mı seçersiniz? Bu kararlar önemlidir ve hiçbir karar yanlış veya doğru değildir. Sonra ailenize bir isim verirsiniz. Yine de benim gibi kendi soyadını kullanmamaya çalışın çünkü aileniz yetersiz beslenmeden öldüğünde Sheltered daha da üzgün hissettiriyor. Köpek, kedi veya yılan fark etmeksizin yapacağınız evcil hayvan seçimi de çok önemlidir.

sheltered-2-1

Ailenizi seçtiğinizde, oyun küçük bir eğitimle başlar ve daha sonra tam hayatta kalma da dahil olmak üzere gerisi size kalmış. Barınağınızda yapılacak bir sürü iş olduğu için önce kendinizi çok gergin ve fazla çalışmış hissedersiniz. Jeneratörün yakıta ihtiyacı var, köpek aç, duş yok, çocuklar mutsuz, hava filtresinin değiştirilmesi gerekiyor… Oyunun görünürde bir sonu yok, bir gün hayatta kalmak bir hedef ve bir hafta hayatta kalmak mükemmel bir başarı. Elinizdeki sınırlı kaynaklarla barınağın etrafındaki eşyaları üretip onarıyorsunuz ve tamamlanması ne kadar uzun sürüyorsa onu bekliyorsunuz. O zamana kadar biri ölebilir, canı sıkılabilir ve ayrılabilir ya da bir enfeksiyonla savaşabilirdi. Bu zor bir yeni dünya.

sheltered-2-2

Sheltered 2 oynanış

Karakterlerin kendi sorunları var; açlık, susuzluk, hastalık veya uykusuzluk olsun. Karakterlerin üzerlerinde nelere devam etmeleri gerektiğini söyleyen küçük simgeler beliriyor. Onları görmezden gelirseniz, normalde iyi bir sonla bitmez. Oyun boyunca hareket ederken tüm gereksinimlerini dengede tutmak ve sığınağın başarısızlıkla sonuçlanmamasını sağlamak gerçekten zor. Siz daha büyük resmi ele alırken, onların kendi ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayan otomatik düğmesini kullanabilirsiniz. Ancak işleri döndürmede daha iyi olduğunuzda, başarı gerçekten ödüllendirici geliyor. Ayrıca bir çocuk veya evcil hayvan öldüğünde, siz oyunu kapatana kadar bunun suçluluğu sizi rahatsız eder. Dediğim gibi, onlara gerçek dünyadaki ailenizin adını vermeyin.

sheltered-2-3

Ölene kadar barınakta öylece kalamazsınız, bu çok kolay olurdu. Hayır, dış dünyaya açılmanız gerekiyor. Dışarı çıkmak için ikinizi ve geride kalmak için ikinizi seçiyorsunuz ve kısa çöpü çeken maceracılar size daha sonra ne yapmaları gerektiğini sormadan önce size bir durum raporu verecekler. Bir binaya girmeli mi yoksa bir grup sağ kalana mı yaklaşmalılar? Seçim sizin elinizde. Dışarıda başka insanlarla tanıştığınızda, ekran bir tarafta siz, diğerleri sağ tarafta olmak üzere bölünüyor.

sheltered-2-4

Daha faydalı malzemeler için onlarla ticaret yapmayı deneyebilir veya bir kişiyi sığınağınıza davet edebilirsiniz. Ya da size saldırmak isteyebilirler ya da tam tersi. Savaşmayı veya kaçmayı seçeceğiniz yer burasıdır. Diğer insanlar sığınağınıza gelir ve ticaret yapmak veya sıkışık mahallenize katılmak ister. Yine de dikkatli olun, çünkü evet, size katılabilirler ve kısa bir süre sonra onları keşif gezilerine gönderebilirsiniz. Ama beslemek için fazladan mideyi veya inşa etmeniz gereken fazladan alanı veya neden olabilecekleri sorunları düşünün. Dediğim gibi her şey seçimlerle ilgili.

sheltered-2-5

Sheltered 2 ses ve grafik

Sheltered, çok havalı bir piksel sanat stilini benimsiyor. Güzel bir skor ve bazı parlak efektlerle birlikte ses harika ve evcil köpeğin açlık uluması sonsuza kadar benimle kalacak. Bu sadece seveceğiniz veya nefret edeceğiniz bir oyun değil. Sim hayranıysanız veya herhangi bir mikro yönetim fanatiğiyseniz, bu sizin için satın almanız gereken bir oyun ve incelememe gerçekten bir yıldız daha eklemelisiniz.

sheltered-2-6

Oyun zor ve acımasız ama anlatmaya çalıştığı hikaye bu. Bu oyunda herkesi defalarca öldürdüm; Üç haftadan fazla hayatta kalamadım. Ama buna daha fazla zaman ayırdıkça daha iyi olmaya başladım ve sonra kaynak yönetimi becerilerim biraz daha iyi oldu ve deneyimden aldığım zevk ikiye katlandı. Öte yandan, çok tekrarlayıcı ve biraz eziyetli olabilir, ancak bazıları için bunların hepsi çok ödüllendirici ve mükemmel bir oyun deneyiminin parçasıdır.