MechWarrior 5: Mercenaries inceleme

MechWarrior, daha önce hiç oynamadığıma şaşırdığım bir seri. Gökdelen büyüklüğündeki dev makineler, etrafta hantalca dolaşıp birbirlerine bombastik bir şekilde füze ve lazer salvoları fırlatıyor. Oyunda binaları havaya uçurabilir ve tankları patlayana kadar yumruklayabilirsiniz. MechWarrior 5, sürükleyici oyun mekaniği ve bağımlılık yapıcı bir oyun döngüsü sayesinde temel savaş ve görev çeşitliliğinin ilgi çekici olduğu, metodik ancak hızlı tempolu bir mekanik aksiyon oyunudur.

MechWarrior 5: Mercenaries inceleme

Bu oyunu en başından sevmeyi umarak oturdum, ancak bana başlangıçta kaba bir ilk mizlenim verdi. Kampanyayı başlattım (kariyer moduyla karıştırılmamalıdır) ve öğreticiyi denemeyi seçtim, çünkü hiçbir şey dev Mech’inizi kötü pilotajdan daha hızlı mahvedemez. Ne yazık ki, öğreticiyi hiç bitirmedim. Makinenizin gövdesi ve bacakları bağımsız olarak dönebilir, bu da düşmanları daha rahat vurmanıza izin verir.

Temel oyun açısından MechWarrior 5, son derece tatmin edici bir öğrenme eğrisine sahiptir. Belki de bununla ilgili en sarsıcı şey, makinenin bacaklarının gövdeden ayrı olarak nasıl hareket ettiğidir, ancak buna bir kez alıştığınızda, savaş eyleminde hızlı bir şekilde yararlı bir nüans olduğunu kanıtlıyor. Burada çok işe yarayan şey, karmaşık kontrollerin, karmaşık oyun mekaniğinin oldukça hızlı bir şekilde ikinci doğa haline geldiği Xbox denetleyicisine sorunsuz bir şekilde nasıl eşlendiğidir.

mechwarrior-5-mercenaries-1

MechWarrior 5’te, babanızın devasa bir makine patlamasında trajik, beklenmedik, tamamen öngörülemeyen ölümünün ardından bir paralı asker şirketini yöneteceksiniz. Babanızın şirketini devralırsınız, adını verirsiniz, bir logo seçersiniz ve ardından Inner Sphere adı verilen devasa bir uzay boşluğunun etrafından dolanmakta çoğunlukla özgürsünüz. Bu oyunda yükleme ekranının dışında bir uzay uçuşu olmadığı gibi sistemden sisteme seyahat etme ve sözleşmeleri alma gibi tüm işlemleri menülerden yapacaksınız.

Tuhaf bir şekilde, öğretici, zaten oyunu kavramak nispeten kolay olduğu için neredeyse gereksiz görünüyor. Çoğunlukla açıklayıcıdır. Titanfall gibi bir şeyden daha yavaş ve daha fazla düşünülmüş bir tempo var, haritalar boyunca geniş açık alanlar ve tüm silahlarınız, omuz düğmelerine ve tetikleyicilere eşlenmiş, her birinin bekleme süreleri ve aşırı kullanım yoluyla makinenizi aşırı ısıtma potansiyeli var.

mechwarrior-5-mercenaries-2

MechWarrior 5: Mercenaries oynanış

Oyuncular, nesnel tarz ve yaklaşıma göre değişen kampanya görevlerine atlamadan önce insan karakterleri içeren birinci şahıs hikaye bölümlerinde yer aldığından, kampanya deneyimi destansı. Şimdi, MechWarrior 5’in çekirdek savaş ve kontrol sistemlerinden daha fazla karmaşık ve talepkar hale gelebileceği yer burasıdır, oyuncudan en fazlasını talep eden görevler arasında olan şeydir.

Oyuncuların görevden göreve giderken hem zamanı hem de kaynakları yönetmeleri gerektiğinden, kampanya çok fazla öngörü gerektiriyor. Kaynakları yönetmek savaşın yarısıdır, bu nedenle görevleri kabul etmek, ücretler söz konusu olduğunda bir pazarlık unsurunu da içerir. Makine özelleştirmesi bir zaman kaybı olabilir, ancak oyun ihtiyacınız olanı sağlamak için yeterince iyi veya doğru yönde ipuçları veriyor. Yine de, oyuncular kampanya boyunca ilerledikçe işler daha karmaşık ve zorlu hale geliyor, bu da ilerleme hızının oldukça yavaşlayabileceği anlamına geliyor.

Daha fazla açıklama kullanabilecek bitlerin tümü, dövüş arasındaki menülerde. Bir paralı asker kıyafetini yönetmek oldukça karmaşıktır ve buna mekanikleri yönetmek, onarmak, donatmak ve yükseltmek de eklendiğinde, ilk başta biraz bunaltıcıdır. İlk birkaç savaş biraz bunaltıcıdır, kendi başınıza ve AI yardımı olmadan, düşmanları alt etmek biraz zaman alır. Neyse ki, şirketin kontrolünü çabucak ele geçirirsiniz ve ister savaşta hurdaya ayırarak, ister görevler arasında satın alarak, birkaç pilot kiralayabilir ve onları yerleştirmek için bazı ek makineler edinebilirsiniz.

mechwarrior-5-mercenaries-3

Ne yazık ki burası oldukça tekrarlayıcı olabileceği yer var. MechWarrior 5’ten hoşlanıp hoşlanmayacağınız iki şeye bağlıdır: Mech dövüşünden sonsuz bir şekilde eğlenip eğlenmemeniz ve oyunun yönetim yönünden keyif alıp almamanız. Oyunun gerçek mekanik savaş kısmı oldukça hızlı bir şekilde tanıdık bir döngüye giriyor, nispeten az sayıda ortam var, görev türleri bundan daha sınırlı ve gerçek hikaye görevleri çoğunlukla diğerlerine benzer görevler arasında sizinle konuşulan diyaloglardan oluşuyor. Bir paralı asker kıyafeti kurmaktan, makine satın almak/hurdaya çıkarmaktan, sözleşmelerden önce ikramiye ve hisseleri kurtarmaktan zevk aldığınız sürece, yönetim kısmı tatmin edicidir.

Şahsen, bir kez başladığında, kendimden gerçekten zevk almaya başladım. Inner Sphere, çeşitli savaşan gruplar tarafından işgal edildi ve aralarındaki etkileşim, benim için oyunun şaşırtıcı bir parçasıydı. Bir keresinde bir anlaşmazlığın her iki tarafından da mesajlar aldım ve bir tarafa yardım etmeye karar verdim, sonra karşı taraftan başka bir mesaj aldım ve bana daha önce yardım ettiğim tarafa ihanet etmem için daha fazla nakit teklif etti. Inner Sphere ile mazlumlara yardım etmek için çalışabilir, büyük güçlü gruplar için çalışabilir veya en yüksek ücreti ödeyen için çalışabilirsiniz. Bu seçim özgürlüğü makinelerinizi de kapsar. Çok geniş bir makine yelpazesi mevcut ve her biri hakkında her şeyi özelleştirebilirsiniz.

mechwarrior-5-mercenaries-4

MechWarrior 5: Mercenaries ses ve grafik

Grafik ve teknik açıdan, MechWarrior 5, iyi bir vitrindir. Doku haritası eskimiş ve teknik yönleri kusursuz olmaktan uzak olsa da, bu hala inanılmaz derecede iddialı ve kapsamı galaktik hisseden bir sunum. Hulking mech’ler, tasarımları ve görsel efektleri bakımından farklılık gösteren hayranlık uyandıran haritalarda savaşır ve gerçek zamanlı hava ve iklim efektleriyle ayrıntılı ortamları keşfeder. İşler kızıştığında, gerçek zamanlı yıkımın büyüklüğü asla şaşırtmaz.

Oyun biraz tutarsız grafiklere sahip. Görevler sırasında biraz boş görünebilir, ancak en azından net çalışıyor. Bir ağaca lazer yaptığınızda her şeyin alev alması gibi bazı güzel efektler de var. Görevler arasında gittiğiniz hangar muhteşem görünüyor, ancak aynı zamanda oyunun kare hızını düşürüyor ve bu nedenle biraz durgun geliyor. Görevler sırasında ses, grafiklerden daha etkileyicidir ve sizi gürültüyle saran sürükleyici yolu sayesinde kokpit kamerasını kullanarak kulaklık takmanızı şiddetle tavsiye ederim. Deus Ex: Human Revolution’dan Adam Jensen’ı oynayan aktör tarafından seslendirilen bir karakterle, hikaye görevleri sırasında ve arasında burada çoğunlukla iyi bir ses var.

Oyun ayrıca çevrimiçi işbirlikçi desteği ile birlikte gelir, ancak eşleştirme olmadığı için sadece arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. Bununla birlikte, çapraz oyun var, bu yüzden en azından birlikte oynayacak birini bulma ihtimaliniz marjinal olarak daha yüksek. Bu, yakın zamanda eklenen DLC’ler – Legend of the Kestrel Lancers, Heroes of the Inner Sphere – dahil olmak üzere tüm modlarda mevcuttur ve iki kariyer modu daha ekler. Bunlar, temel oyunun kampanya moduna yapı olarak benzer, ancak yeni hikayeler ve çok daha yüksek bir meydan okuma ile gelir. Bunlar sadece kıdemli oyuncular içindir.