Twin Mirror inceleme

Hikaye odaklı macera oyunu türü, son on yılda yeniden canlandı. Ancak Dontnod, 2020’de yepyeni bir macera oyunu olan Twin Mirror ile türü bir seviye ileriye taşıdı. Şirket için birçok yönden büyük bir adım, kendi yayınladıkları ilk oyun. Oyunun tonu da beklediğinizden daha derin. Tüm bu büyük hamlelerle birlikte geriye tek bir soru kalıyor: Oyun iyi mi? Pekala, öğrenelim…

Twin Mirror inceleme

Hikaye ve karakterlerle başlayarak, bu şaşırtıcı olmayan bir şekilde oyunun en başarılı olduğu yer. Twin Mirror, arkadaşı Nick’in cenazesine katılmak için memleketi Basswood West Virginia’ya dönen araştırmacı gazeteci Sam’in hikayesini anlatıyor. Görünüşe göre, birkaç yıl önce Sam, yerel madende küçük kasabayı kökünden sarsan bir komployu ortaya çıkardı. Bulguları hayat kurtarırken, birçok geçim kaynağına da mal oldu ve Sam’i toplumda popüler olmayan bir figür haline getirdi. Sadece saygılarını sunmak ve ertesi gün şehri geçmek niyetinde olan Sam’in otel odasında çok fazla içki ve hapı vardır ve bayılır. Ertesi gün uyanır ve gömleğinin tamamen kana bulanmış olduğunu görür. Şimdi, istese de istemese de, Sam’in ne olduğunu öğrenmek için eski arkadaşlarını ve vicdanını devreye sokması gerekecek. Önceki gece ne olduğunu bulmayı, adını temize çıkarmayı ve hatta arkadaşını neyin öldürdüğünü bile öğrenmeyi içeren bir macera.

twin-mirror-1

Hikayenin kendisi Dontnod için tür açısından tanıdık bir zeminde ilerliyor: küçük bir kasaba, huzursuz bir eve dönüş, bir cinayet gizemi. Bütün bunlar daha önce ve daha önce aynı türe ait bazı oyunlarda da iyi yapılmıştı, ancak gizemin kendisi beni çok kavradı. Oyun ayrıca Sam’in kendi zihnine kaçabileceği ve suç mahallerini yeniden oluşturabileceği bir yer olan Mind Palace şeklinde doğaüstü bir bükülme içeriyor. Bu mekaniği inanılmaz derecede ilgi çekici bir eklenti olarak buldum ve Mind Palace içindeki sahneler görsel olarak çarpıcı. Oyun aynı zamanda panik atakları gerçekçi ve saygılı bir şekilde taklit ederek inanılmaz bir iş çıkarıyor.

twin-mirror-2

Twin Mirror oynanış

Karakterler, şaşırtıcı olmayan bir şekilde harika. Sam’in eski sevgilisi Anna, ayrıntılara iyi bakan, alıngan, heyecan verici bir kadın kahramandır. Nick, onun hakkında gördüğümüz geçmişe dönüşlerde ilgi çekici bir karakter ve Bug lakaplı kızı Joan, sempatik bir figür. Her ne kadar öne çıkan bir karakter olmamasına rağmen, her yerde performanslar kaya gibi sağlam. Bununla birlikte, çeşitli diyalog seçenekleri gibi buradaki diyalog da kaya gibi sağlam. Sam, travmatize olmuş iyi niyetli bir adamdan, onu nasıl oynamak istediğinize bağlı bir kasaba kabadayısına kadar her şey olabilir ve çoğu zaman ikisi arasındaki çizgide yürümek gereklidir.

twin-mirror-3

Oyun, anlaması ve takip etmesi çoğunlukla kolay olan işaretle ve tıkla öğelerine sahip bir macera oyunudur. Bulmacalar, özellikle de suç mahallerinin yeniden yapılandırılması inanılmaz derecede ilgi çekicidir, ancak sanat stilinden dolayı ipuçlarını toplamak veya belirli bir ortamın sınırlarını anlamak bazen zor olabilir. Oyun ayrıca hoş bir dokunuş olan Pac-Man’in tamamen oynanabilir bir versiyonunu da içeriyor.

Twin Mirror ses ve grafik

Estetik açısından Twin Mirror inanılmaz derecede karışık bir paket. Tüm hesaplara göre, ortamlar gerçekten harika görünüyor ve gerçekçi sınırda. Karakter modelleri ayrıca derilerindeki tek tek kıl köklerine kadar inanılmaz derecede ayrıntılıdır. Oyun aynı zamanda çoğunlukla sabit bir 60 fps’de çalışır ve inanılmaz derecede hızlı yüklenir. Genel olarak oyun, özellikle diyalog dizilerinin dışında çok iyi görünüyor.

twin-mirror-4

Son olarak, fiyata kısaca değinmek istiyorum. Twin Mirror yaklaşık 4.5 saat sürüyor, bu oldukça kısa, ancak hikaye çoğunlukla iyi tempolu. Oyunun, ona iyi bir tekrar değeri veren birden fazla sonu var. Bununla birlikte, vereceğiniz para, sonuçta tür hakkındaki hislerinize bağlıdır. Oyunun oynamaya değer olduğunu düşünüyorum. Türün hayranları için sağlam bir deneyim. Bu türe o kadar meraklı olmayanlar için burada hiçbir şey fikrinizi değiştirmeyecek. Yine de bu, sürükleyici bir hikaye, bazı harika karakterler, iyi bir oyun ve parlak anlarla iyi bir deneyim.