Marauders inceleme

Uzay büyük bir yer ama insanlığın düşmanlıkları geride bırakabileceği kadar büyük değil. 1992 yılı, Büyük Savaş şiddetle devam ediyor. Dünya artık yaşanabilir durumda değil, insanın kibri tarafından yok edildi. Şimdi, güneş sistemi insanlığın kalıntıları için bir sığınak, sanayileşmiş ve yaşanabilir ancak konforu düşük ve hayatta kalmak zor. Tüm yıkıma rağmen, son 70 yılın kıyamet doğasına rağmen, savaş devam ediyor, insanlıktan geriye kalan çok az şeyi de tüketiyor…

Marauders inceleme

Marauders, Escape from Tarkov ve daha yakın zamanda çıkan The Cycle: Frontier gibi karşılaştırması kaçınılmaz olan bir oyun tarafından yaratılan bir türe taze ve yeni bir giriştir. 3 Ekim’de Erken Erişim’e çıkan Marauders, aynı zamanda çok farklı bir zemine sahip, sert bir kalıcı yağmacı nişancı oyunudur. Tarkov modern güne odaklanırken, Marauders bunun yerine insanlığın kalıntılarının onu dışarı attığı ve geriye kalanların kontrolü için yarıştığı kıyamet benzeri bir sanayileşmiş güneş sisteminde yer alıyor.

Merkez İmparatorluk, Birleşik Müttefikler ve Krallık İttifakı birbirinin boğazına geçmiş durumda ve uzayda da olsa savaşın olduğu her yerde olduğu gibi burada da kazanılacak çok para var. Oyuncu, gevşek bir dördüncü fraksiyon olan Korsanlar’ın bir parçasıdır ve diğer fraksiyonlardan yağma ve baskınlar yaparak zorlu bir varoluşta hayatta kalmak için çabalayan, aynı adı taşıyan Marauders (Çapulcular) olarak görev yapar. Ana fraksiyonlar Marauders’ı tolere eder ve sık sık düşmanlarını taciz etmek ve zayıflatmak için onlarla sözleşme yapar ve bu, oyundaki oyuncunun işidir; Yağmalamak, Öldürmek, Kaçmak.

marauders-1

Bazı yönlerden, Marauders, zorluğu ve bazen geniş mekaniği ile tanınan bir oyun olan Tarkov’dan bile daha serttir. Tarkov’da, her baskınınızda sınırlı miktarda ekipman saklayabileceğiniz ve hatta isterseniz orada bir miktar ganimet elde edebileceğiniz güvenli bir konteyneriniz varken, Marauders’ın böyle bir güvenlik seçeneği yoktur. Bunun yerine, bir görev boyunca hem aldığınız hem de yağmaladığınız her şeyi riske atarsınız.

marauders-2

Marauders’ta, bir uzay gemisinde görev yapacaksınız; başlangıçta, bu sadece basit silahlara sahip ve daha az dayanıklı paslı bir hurda olacak, ancak daha sonra daha büyük ve daha ölümcül gemilere yükseltebilirsiniz. Bu gemiler, haritaları geçmek ve asteroit madenleri veya terraforming yerleri gibi yapılara yerleştirmek için kullanılır. Ancak diğer gemiler sizi yolda durdurabilir ve geminizi yok edebilir veya gemiye binmeye çalışabilirler. Güvenli bir yoldan gitmek önemlidir, ancak bunu yapmak için savunma kulelerinden ve diğer oyuncuların sürekli büyüyen tehdidinden kaçınmanız gerekir.

Ardından, mümkün olduğunca çabuk keşfetme ve yağmalama yapmak gerekli, çünkü oksijen sınırlıdır ve mümkün olduğunca çok ganimet bulmak ve daha sonra çıkarmak için sadece 25 dakikanız vardır. Böyle umutsuz bir ortamda, metal parçalarından yiyecek ve silaha ve zırha kadar her şey yararlıdır ve alanınız sınırlıdır. Ne yağmalamak istediğinizi seçmek çok önemlidir ve gelecekteki baskınlar için bir ekipman stoğu oluşturabilmek için önemlidir.

marauders-3

Marauders oynanış

Saldırıya uğrayan bir hapishane kolonisindeki kaçan mahkumlar veya kalelerini savunan özel kuvvetler gibi AI düşmanları, binaları dolaşırlar ve bir ekipman kaynağıdır. Daha büyük gemilerdeki oyuncular, gemilerini zar zor bir arada tutan yeni veya daha az yetenekli oyuncular için neredeyse yenilmezdir; gemiye binmek mümkündür, ancak iyi bir oyuncu (genellikle büyük gemilerdeki oyunculardır) biniş bölmesini de vuracaktır.

Diğer bir sorun ise, birçok oyuncunun kara muharebesi ile uğraşmamasıdır; başarılı bir yağma çılgınlığının ardından ortaya çıktıklarında sadece kampa demir atarlar ve gemileri yok ederler… Bu uğraşılması gereken eğlenceli bir strateji değildir ve gemiden ayrılırken kolay bir hedef olursunuz. Bir görevde savaşmak ve iyi çatışmak size az bir miktar ganimet bırakacağından sinir bozucu…

marauders-4

Ekipman üretmek mümkündür, ancak işçilik fiyatları yüksektir ve bunları zamanla açmanız gerekir. Genel olarak hareket iyi, ancak zıplamak, bakmak farklı ve oyuncu yavaş da olsa hareket ederken çok fazla ses çıkarıyor. Bu, gizlice girmenin neredeyse imkansız olduğu anlamına gelir, bu da bir oyuncunun bunun yerine çok fazla koşmasını ve ateş etmesini gerektirir. Bu oyun tarzı grup oyunundan yanadır ve tek oyuncu her zaman belirgin bir dezavantaja sahip olacaktır.

marauders-5

Oyunda 2. Dünya Savaşı öncesi, 2. Dünya Savaşı, savaş sonrası ve hatta M16 gibi biraz daha modern silahların gamını çalıştıran birçok silah var. Görmekten gerçekten mutlu olduğum bazı benzersiz silahlar da var. Normal silahlar ise şunlar; av tüfeği, saldırı tüfeği, smg’ler vb. Birkaç özelleştirme seçeneği vardır, ancak bunlar sınırlıdır.

İlerleme ve sözleşmeler mevcuttur, ancak aynı zamanda zordur. Zamanla, diğer görev türlerinin yanı sıra işçiliği malzemeleri teslim ederek silahlar ve zırh gibi ekipman kazanmak için sözleşmeleri tamamlayabilirsiniz. Çeşitli hizip tüccarlarının seviyesini yükseltmek ve daha fazla silah gibi ödüller almak için çeşitli hizipler için tamamlayabileceğiniz rastgele günlük sözleşmeler de vardır.