TramSim Vienna inceleme

ViewApp tarafından geliştirilen ve simülasyon oyunlarının en büyük yayıncısı Aerosoft GmbH tarafından yayınlanan TramSim Vienna, kendimizi Avusturyalı bir tramvay sürücüsünün iş yaşamına kaptırmamızı sağlıyor. TramSim Vienna ile Viyana tramvay hattının sokaklarında ve duraklarında vatman olarak seyahat ediyorsunuz.

TramSim Vienna inceleme

Oyuna ilk adımı attığınızda karşınızda bir eğitim videosu belirecek. Bu açıklayıcı videoda yolcu düzenlemelerinden ikramları seçmeye kadar birçok mekaniğin nasıl çalıştığı anlatılıyor.

Öğreticiyi analiz ederken, çeşitli komutların ve çeşitli oyun mekaniklerinin kullanımını açıklayan bir dizi açıklayıcı videodan oluştuğuna dikkat edilmelidir. Videoların dışında interaktif eğitimlere de rastladık. Bunlar, tramvayı kullanmayı öğreten interaktif eğitimlerdir.

tramsim-vienna-1

İlk bakışta basit ve sezgisel olan bu ilk adımları attıktan sonra, yolcu seçimiyle ilgili olarak, “Covid modu” ile oynamayı seçmenin mümkün olduğunu görebiliyoruz. Bu, daha fazla empati kurmaya çalışan ilginç bir ek faktör olarak kabul edilebilir.

TramSim Vienna oynanış

Oyunda, 62 koltuk ve 149 ayakta yolcu kapasiteli, D tipi 2018 model Flexity tramvay var. Ayrıca nostaljik bir tramvay da mevcut. 1990 model E2, 42 koltuk ve 103 ayakta yolcu kapasitelidir. Ayrıca ek paket olarak sunulan E1 ve ULF tipi iki tramvay daha mevcut.

tramsim-vienna-2

Viyana’daki hat, Viyana şehir merkezinin merkezi güzergahındaki 43 duraklı Hat 1’i kapsar. Viyana Tramvayı, Ringstrasse çevresindeki parkuruyla Viyana’daki toplu taşımanın kalbini oluşturuyor. Şehrin tamamen aynı olacak şekilde 3 boyutlu yaratıldığını da belirtmekte fayda var.

Kesin hat geometrisi, çeşitli tasarımların orijinal geçiş noktası modelleri ve hat boyunca tüm köşelerde ve uçlarda daha birçok ayrıntı keşfedilebilir. Bu oyunda detaylara çok dikkat edildi ve tüm ayrıntılar işlendi. Yaklaşık 25 kilometre uzunluğundaki bir rotadan söz ediyoruz, bahsedilen ayrıntıyı siz düşünün!

tramsim-vienna-3

Rotamızı belirledikten ve simülasyon deneyimimiz sırasında bize eşlik edecek oyun modlarını seçtikten sonra kendimizi kontrol kabininde, önümüzde düğmelerle dolu bir konsolla baş başa bulacağız. Bu tuşların çoğu, bir kez basıldığında oyundaki belirli eylemleri gerçekleştirmek için kullanılacaktır (kapıların açılıp kapanması veya tramvayımızın ışıklarının açılıp kapanması gibi). Ancak bazı komutlar oyunda herhangi bir eylem gerçekleştirmez, bu nedenle rotanın seyri için işe yaramaz ve sadece estetik bir faktör olarak faydalıdır.

tramsim-vienna-4

TramSim Vienna ses ve grafik

Grafik düzeyinde, oyun ekranında bazı başarılı bakış açıları sunuluyor, bu nedenle Viyana sokaklarında dolaşmayı ve binaları ve manzaraları mükemmel grafik ayrıntılarla görmenin keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Ama ne yazık ki, NPC’lerin ve trafikteki araçların yapay zekalaları pek iyi hissetmiyor.

tramsim-vienna-5

Bu arada oyuna çeşitli güncellemeler geldiğini ve yapay zeka, araç hataları, çeşitli hatalar gibi kusurları sürekli olarak yamaladıklarını belirtmekte fayda olacak.

tramsim-vienna-6

Oyuna gelecekte çok daha fazla özellik, hat, tramvay, ek paket ve şehir eklenebilir. Öte yandan, oyunun Münih şehrini ele alan bir kardeşi de olduğunu söylemekte fayda olacak. Viyana’dan sıkılırsanız Münih versiyonunu da edinebilirsiniz.