Ranch Simulator inceleme

4 Mart 2021’de piyasaya sürülen Ranch Simulator, Steam’de satın alınabilir. Tarım odaklı simülasyon oyunlarını seviyorsanız ancak daha fazla uygulamalı bilgi edinmek istiyorsanız, Ranch Sim tam size göre olabilir.

Toxic Dog tarafından geliştirilen Ranch Sim, kendi çiftliğinizi yönetmenize, hasat etmenize, avlamanıza ve inşa etmenize olanak tanır. Ranch Sim’i tek oyunculu bir oyun olarak oynayabilir veya arkadaşlarınızı co-op olarak oynayabilirsiniz.

Ranch Simulator inceleme

Bir zamanlar büyükbabanızın gururu ve sevinci olan şey, şimdi harap bir çiftlik evi. İşleri tersine çevirmek ve bir zamanlar hareketli ve gelişen bir çiftliği yeniden harika hale getirmek sizin işiniz!

Ailenizin çiftliğini restore etmek için kendi başınıza çalışabilir veya dört oyunculu kooperatif çok oyunculu modda oynayabilirsiniz. Birçok kişi bunu başka bir simülasyon oyunu olarak görse de, hikayenin beni içine çektiğini gördüm. Gurur duydum ve daha fazlasını öğrenmek için oyuna dahil olmak istedim.

ranch-simulator-1

Ranch Simulator, bir çiftlik simülatöründen çok daha fazlasıdır. Tekli oyundan kooperatif oyuna, Ranch Sim’de nasıl para kazanmak istediğinizi ve hayvanlarınızı kesmek isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

ranch-simulator-2

Ranch Simulator oynanış

Dürüst olmak gerekirse, Ranch Sim’den ne bekleyeceğimden emin değildim. Oyunu başlattım ve bir karakter oluşturma ekranı bulduğuma memnun oldum. 10 ön ayar seçeneğinden başlayarak karakterinizi çok detaylı bir şekilde özelleştirebilirsiniz. Erkek ve dişi karakterler arasında seçim yapabilir ve daha da özelleştirebilirsiniz. Bir karakter oluşturmak için zamanınız yoksa veya sadece istemiyorsanız, oyuna hızlı bir şekilde başlamak için bir Ranch Sim karakterini rastgele de seçebilirsiniz.

ranch-simulator-3

Oyuna başlamak eğlenceliydi. Eğitim size oyunun nasıl oynanacağını anlatırken, hiç de zahmetli hissettirmedi. Aslında, etkileşim kurabileceğiniz şeylere çok fazla kısıtlama getirmeden size temel bilgileri öğrettiğini buldum. İlk görev dizisinin tamamlanması yaklaşık 10 dakika sürer ve işlerin nerede olduğunu ve çiftliğinizi yeniden inşa etmeye nasıl başlayacağınızı anlamanın önemli bir parçasıdır. Çok fazla bir şey vermeden, ilk göreviniz aracınızı geniş haritada seyahat edebilecek şekilde inşa etmektir. Görevin bu kısmı size nesneleri nasıl alacağınızı ve nasıl yerleştireceğinizi öğretiyor ki bu oldukça sezgisel görünüyordu.

ranch-simulator-4

Çok oyunculu bir oyun başlatmak kolaydır, ancak başlangıçta düşündüğüm kadar sezgisel olmadığını kabul etmeliyim. Arkadaşlarınızla Ranch Sim oynayabilmek için oyunu tek oyunculu olarak başlatmanız ve oyuna girdikten sonra onları davet etmeniz gerekir. Oyundayken, ESC tuşuna basarak ana menüye gitmeniz yeterlidir. Burada Steam Arkadaşları açılır penceresini başlatacak olan Arkadaşını Davet Et seçeneğini göreceksiniz. Davet etmek için bir arkadaş seçtiğinizde, Steam hesaplarında size katılmaları için bir bildirim alacaklar.

ranch-simulator-5

Arkadaşlarınız davetinizi kabul ettiğinde, oyununuza katılacaklar ve birlikte görevler üzerinde çalışabileceksiniz. Örneğin aracınıza 4 adet tekerlek yerleştirmeniz gerekiyorsa, aynı amaç için çalışmak için gerekli nesneleri hepiniz toplayabilirsiniz. Oynadığım diğer çok oyunculu kooperatif oyunlarından farklı olarak, Ranch Sim’in çok oyunculu seçeneği oldukça kusursuz görünüyordu ve tüm oyuncuların oyunu bütünüyle oynamasına izin veriyordu.

ranch-simulator-6

Şimdi oyunun heyecanlı kısmına geçiyoruz. Eğitim görevinin bir kısmı sizi alet ve hayvan satın alabileceğiniz mağazaya götürür. Toplam hane bakiyenizi ve sepetinizdeki toplam tutarı görebileceksiniz. Öğretici, başlamak için bazı aletlerin yanı sıra 2 tavuk satın almanızı ister. Fark etmediğim şey, eşyalarınızı dükkandan satın aldığınızda, envanterinizde görünmesi için onları fiziksel olarak almanız gerektiğiydi.

Aletler, paketlendikleri için kolaydı, ancak tavukların fiziksel olarak alınması ve aracınızın arkasına yerleştirilmesi gerekiyor. Her şeyi kamyonun arkasına sığdırabilmek için becerilerinizi ortaya koymanız gerekir. Çiftliğinize geri döndüğünüzde, çiftliğinizi yeniden inşa etmeye başlayabilirsiniz.

ranch-simulator-7

Eğitim tamamlandığında, kar etmenizi sağlamak için çiftlik hayvanlarınız da dahil olmak üzere çiftliğinizi yönetmeniz gerekir. Onları düzenli olarak beslemeniz ve sulamanız, yetiştirmeniz ve satacak daha fazla ürününüz olması için yetiştirmeniz gerekecek.

Çiftliğinizi yönetmekten daha fazlasını üstlenmeye hazır olduğunuzda, ava çıkabilirsiniz. Açık dünya ortamı, hayranlık uyandıracak çok sayıda yaban hayatı ile keşfetmek için bir zevkti. Yine de dikkatli olun, çünkü bunların hepsi eğlence ve oyun değil; dışarıda ayılar var, bu yüzden kendinizi korumak için güvenilir tüfeğinizi almanız gerekecek.

ranch-simulator-8

Ranch Simulator ses ve grafik

Ranch Sim’deki grafikler beni gerçekten şaşırttı. Ne beklediğimden emin değilim, ama kesinlikle oyunun ürettiği detay seviyesi değildi. Ranch Sim makineniz için fazla yük oluşturmaz. Oyun bilgisayarımda bir rüya gibi çalıştı, bu da beni biraz hayvancılık yapabilmek için öğreticiyi tamamlama konusunda daha kararlı hale getirdi. Dürüst olmak gerekirse, tavuklar gerçekten çok tatlılar, hatta daha çok civcivleri!

ranch-simulator-9

Yine de çok kayıtsız olmayın çünkü çiftliğiniz kendi kendine çalışmayacaktır. Evet, ayıların yanı sıra, hayvanlarınızı parçalamaya hazır aç kurtlar da var, bu yüzden çok oyunculu oynuyorsanız, domuzlarınızın umduğunuzdan daha erken domuz pirzolasına dönüşmemesini sağlamak için evde birini tutmaya değer.

Ranch Sim, harika simülasyon oyunlarının eksik olduğu zamanlarda hoş bir sürpriz oldu ve hoş karşılandı. İtiraf etmeliyim ki, Ranch Simulator oynarken ilk başta hayal ettiğimden çok daha fazla eğlendim. Tavuk kümeslerinizi ve ahırlarınızı yapmak için birkaç saatinizi kolayca harcayabilirsiniz.

ranch-simulator-10

Kendi başınıza oynuyorsanız, uzun mesafe için hazır olun. Kamyonunuzdan et ve odun boşaltmak da dahil olmak üzere bu oyunda işler biraz zaman alıyor. Açılacak çok fazla potansiyel olsa da, Ranch Simulator Early Access’in düzenli güncellemeler almaya ve gelecekte daha fazla oyun sunmaya devam etmesini umuyorum.