Iratus: Lord of the Dead inceleme

Burada kötülüğün tarafındayız, bu dünyayı kendi dünyası haline getirmek için yüzyıllarca süren uykusundan uyanan büyücü Iratus olarak oynuyoruz. Ama bunu yapmadan önce, tüm direnişi temizlememiz gerekiyor. İnsanlar, cüceler, elfler ve büyücüler bizi durdurmak için birçok saldırı düzenleyecek. Sayısız olabilirler, ancak büyücülük güçleri ve elimizdeki karanlık sanatlarla, sadece gidişatı değiştirebiliriz.

Hikayede fazla bir şey yok ve bu açıdan oldukça basit, ancak böyle bir oyunu hikaye için oynamanız pek olası değil. Öyleyse, oyunun tüm yönlerini ele alalım.

Iratus: Lord of the Dead inceleme

Takımınız 4’e kadar minyondan oluşuyor ve sıra tabanlı bir şekilde bir kadroda da 4’e kadar düşman takımlarıyla karşılaşıyorsunuz. Konumlandırma, diğer benzer oyunlarda olduğu gibi önemlidir. Yani tanklarınız ve yakın dövüşçüleriniz en iyi ön konumlardayken, büyücüleriniz ve cam toplarınız arka konumlarda. Her minyon ve düşman, belirli konumlardan kullanılabilecek ve karşı taraftaki belirli konumları hedefleyebilecek bir dizi beceriye sahiptir. Örneğin, karakterlerinizden biri, yalnızca 1 ve 2 (ön) konumlarındaysa kullanılabilecek güçlü bir yakın dövüş saldırısına sahip olabilir ve bu karakter arkaya itildiğinde kullanılamayabilir. Bu yüzden, minyonları takımın neresine koyduğumuz dikkatli bir değerlendirme gerektiriyor.

Bu oyunda, tamamı iskeletler, vampirler, hayaletler, ölüm perileri, mumyalar vb. gibi ölümsüz canavarlar ve benzerlerinin temasına uyan çok çeşitli farklı köleleri kadromuzda kullanabiliriz. Her minyonun benzersiz bir görünümü, benzersiz bir 6 beceri seti ve seviye atlama ve puanları kazanma yeteneği vardır. Yetenek puanları iki çeşittir; savaş becerilerini geliştirmek için kullanılan beceri puanları ve minyonların saldırı gücü, sağlık vb. gibi istatistiklerini yükseltmek için kullanılan nitelik puanları.

iratus-lord-of-the-dead-1

Artık minyon takımını seçtiğine göre, onları kullanmanın ve ölümlüleri senin önünde titretmenin zamanı geldi. Her düşmanın yalnızca normal sağlık çubuğu değil, aynı zamanda akıl sağlığı çubuğu da vardır. Bu nedenle, sağlıklarına zarar vermenin yanı sıra, akıl sağlığına zarar vermek için stres saldırılarını da kullanabiliriz. Akıl sağlığı azaldıkça ya delirirler ya da ilham alırlar. Akıl sağlığı sıfıra ulaşırsa, daha sonraki herhangi bir stres hasarının onları öldürme şansı vardır. Bunu akılda tutarak, minyonların çoğu yalnızca sağlığa zarar veren saldırılara değil, aynı zamanda strese neden olan saldırılara da sahiptir ve küçük bir avuç minyon tamamen stres hasarına odaklanır.

iratus-lord-of-the-dead-2

Iratus: Lord of the Dead oynanış

Iratus, dövüşlerde sadece bir gözlemci değildir. Her fırsatta büyü yapabilir, düşmanlara bir şekilde hasar vermek veya onları etkisiz hale getirmek için saldırı büyüleri kullanılabilir.

Tüm minyon yetenekleri doğrudan saldırı değildir. Bazıları, düşman birliğinin belirli bir konumuna yerleştirilen ve bu konuma hangi düşman adım atarsa ​​atsın, tuzaktan etkilenen bir tür tuzak görevi görür. Iratus veya Liche minyonun, boş bir alan olması ve yeterli koşulların yerine getirilmesi koşuluyla yeni köleleri savaşa çağırması da mümkündür.

Hem minyonlar hem de insan düşmanlar, bazı bloklar ve totemlerle başlayabilir veya özel yetenekler yoluyla edinebilir. Tüm öfkemizi düşmanlara salmadan önce, onların bloklarını ve totemlerini kaldırmamız veya devre dışı bırakmamız gerekiyor. Bazı dövüşlerde bu biraz can sıkıcı olabilir, ancak çoğu zaman oyun bu engelle başa çıkmanın birçok yolunu sağladığı için güzel bir stratejik derinlik katmanı ekler.

iratus-lord-of-the-dead-3

Oyun, madencilik mağaralarıyla başlayan ve yüksek büyücünün katedraliyle biten 5 büyük tematik zindan alanını kapsıyor. Bu alanların her birinin kendi düşman türleri vardır, bu nedenle bir sonraki alana her girdiğimizde yeni düşman zayıflıklarını ve davranışlarını öğrenmemiz ve stratejimizi buna göre ayarlamamız gerekiyor.

Bazı yollarda yan görevler de vardır. Bunlardan bazıları sadece tek bir savaşken, diğerleri bize yeni köleler, yeni eşyalar vermek veya belirli sayıda savaş için düşmanları bir şekilde zayıflatmak gibi kampanyamızda bize yardımcı olabilecek ilginç seçenekler sunuyor.

iratus-lord-of-the-dead-4

Savaşlar arasında Iratus’un inindeyken birçok şey yapabiliriz. En önemli şeylerden biri, öldürülen düşmanların vücut kısımlarından minyonlar yapmaktır. Kazandığımız her savaştan sonra, kemik, et, kalp, zırh vb. farklı vücut parçaları elde ederiz. Her minyon, onu yaratmak için gerekli vücut parçalarına sahiptir. Yeterli vücut parçalarına sahipseniz, o minyonu yaratabilirsiniz. Yani, bu anlamda, vücut parçalarınız biterse ve tüm minyonlarınızı kaybederseniz oyun biter, ancak o aşamaya gelmeden önce yapabileceğimiz çok şey var.

Iratus’un ininde de Mezarlık var. Burası birkaç farklı binadan oluşuyor. Kampanya boyunca ‘ruhlar’ kazandıkça, bu binaları inşa edebilir ve geliştirebiliriz. Her bina benzersiz bir avantaj sunar. Örneğin, biri Iratus’un deneyim puanı kazanımını arttırır, bir diğeri her savaştan sonra bir eser getirme şansına sahiptir, üçüncüsü yaralı minyonların sağlığını geri yükleyebilir.

iratus-lord-of-the-dead-5

Iratus: Lord of the Dead ses ve grafik

Oyun çok güzel bir görsel stile sahip, her minyon ve her ortam inanılmaz detaylarla hazırlanmış. Her minyon, saldırıları sırasında tamamen canlandırılır ve animasyonları pürüzsüz ve tatmin edicidir. Kullanıcı arayüzü de her zaman açıktır ve oyuncunun ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri göstermede başarılıdır. Zindan haritası ekranı oldukça basit görünebilir, ancak geçiş yapmak hoştur ve amaçlananı yapar. Eserler, vücut parçaları, beceriler ve yetenekler için çok sayıda simge güzel bir şekilde tasarlanmıştır.

Müzik oldukça iyi ve oyunun temasına uyuyor. Özellikle akılda kalıcı değil ama kötü de değil. Her eylem için ses efektleri iyi seçilmiş ve seslendirme de oldukça iyi. Ses oyunculuğunun çoğu, savaştaki çeşitli durumlar hakkında sık sık açıklama yaptığı için Iratus’un kendisi içindir.