Siege Survival: Gloria Victis inceleme

Siege Survival: Gloria Victis alışılmadık bir oyundur. Strateji, hayatta kalma ve gizlilik arasında bir karışımdır. Siege Survival’ın tutarlı atmosferi ve tek temel hedefi sayesinde bu unsurlar diğer oyunlarda kopuk hissetmiş olsa da, oyun, bir yıpratma savaşının gerektirdiği iç karartıcı gerçekleri aktarmanın yanı sıra, onu oynayanlara iyi bir meydan okuma sunmayı başarıyor.

Siege Survival: Gloria Victis inceleme

Şehrinizin saldırıya uğradığını gösteren kısa bir giriş dizisinden sonra, oyun, oyuncunun önemli hikaye unsurlarını seçmesine izin vererek başlar. Bu, askerlerinizin kimi koruduğuna karar vermenin yanı sıra düşmanın ne yapacağını da belirlemeyi içerir. Oyuna, strateji oyunlarında sıklıkla bulduğunuz genel başlangıç ​​senaryosu seçicisinden daha fazla kişilik kazandırır. Bu, oyunu ince şekillerde etkiler ve tekrar oynanabilirliği artırmaya yardımcı olur. Bu harika bir fikir. Ardından, oyunun nasıl çalıştığını açıklayan küçük bir eğitimden geçersiniz.

Gloria Victis, kesinlikle sadece meydan okumak istemeyen, aynı zamanda işleri yoluna koymak için büyük bölümleri tekrar oynamaktan çekinmeyen oyuncular için yapılmış bir cezalandırıcı oyunudur. İlk oyunum kesinlikle bir öğrenme deneyimiydi. Oyunun ana amacı şehrinizi kasıp kavuran işgalcileri geri püskürtmek olsa da, oyuncu olarak bunu doğrudan yapmıyorsunuz, bunun yerine asıl amacınız şehrin askerlerine sizin için savaş kazanmaları için kaynaklar göndermek. Bunu söylemesi yapmaktan daha kolay çünkü askerlerinizi yaralanırlarsa iyi beslenmiş, iyi silahlanmış ve sargılı halde tutmanız yeterli değil, aynı şeyi kontrol ettiğiniz karakterler için de yapmalısınız.

siege-survival-gloria-victis-1

Oyuncu sürekli olarak kimin neyi alması gerektiğine dair kararlar verir. Suyum azalırsa askerlere mi yoksa çalışanlarıma mı gitmeli? Kim yiyecek veya bandaj almalıdır? Hayvanlarınızın bile uygun şekilde beslenmesi gerekir. Bu, gelecekte yumurta veya gübre alma umuduyla erkeklerinizin veya kadınlarınızın kaynaklarını elinizden alır.

İlk oyunum sırasında karakterlerimi zar zor açlıktan ölmekten alıkoyabildim. Bu, daha önce yaptığım birkaç hatadan kaynaklanıyordu. Geceleri hangi kaynakları topladığım konusunda stratejik değildim. Erkenden kaleye çok fazla yurttaş davet etme hatasını da yaptım. Sadece birkaç asker ve iki işçiyi besleyecek altyapıya sahip olmama rağmen, kalede 4 işçim vardı ve hepsi benim yetmediğim kaynakları tüketiyordu. Daha da kötüsü, Victus’un gece bölümlerinde görülmek, sonraki birkaç gece bulunduğunuz yerin yakınında daha fazla gardiyanın konuşlandırılmasına neden olur ve bu da yalnızca tekrar görülme şansınızı artırır.

Siege Survival: Gloria Victis oynanış

Oyun, iki farklı konum ve oyun stili arasında bölünmüştür. Kale ve şehir. Gün boyunca, oyuncu kalenin duvarları içinde en fazla 4 karakteri kontrol eder, kaynakları yönetir, binalar inşa eder ve yükseltir, çiftlik hayvanlarıyla ilgilenir, yiyecek yetiştirir ve hem sizin hem de kaleyi savunan askerlerin ihtiyaç duyduğu ekipmanları inşa eder. Gece boyunca oyuncu, kalede kullanacağınız kaynakları aramak için karakterlerinden birini şehre seyahat etmek için seçer. Bu kısım, gizli kalma, doğru kaynaklara öncelik verme ve uygun risk yönetimini anlama yeteneğinize bağlıdır.

siege-survival-gloria-victis-2

Oyunun iki yarısının her biri, diğer strateji veya gizlilik oyunlarına kıyasla sığ olarak kabul edilebilir olsa da, oyunun parlamasını sağlayan şey, victus’un bu iki unsuru nasıl bir araya getirdiğidir. Gloria Victis’in şehri çok büyük olmamakla birlikte birçok kişiliğe sahiptir. Kaynaklar, bulundukları şehir bölgesine göre mantıksal olarak konumlandırılır, harita, oyuncunun onu birçok farklı şekilde geçmesine izin verecek şekilde iyi tasarlanmıştır. Bir alanda çok fazla yakalanırsanız ve alternatif bir rota bulmanız gerekirse bu önemlidir.

Şehir ayrıca olaylarla doludur. Bu olaylar genellikle size hem ahlaki hem de mantıklı seçimler yapma imkanı verir. Şehre hangi karakteri getirdiğinize ve içinde bulundukları duruma bağlı olarak belli bir olayda başarılı ya da başarısız olabilirsiniz. Şehrin her yerinde gizlenmiş tüccarlar ve geçiş yolları da var. Adından da anlaşılacağı gibi, tüccarlar başkaları için kaynakları takas etmenize izin verirken, geçiş yolları bulmak oyuncunun geceye şehrin farklı bir yerinden başlamasına izin verir.

Oyuncu, şehrin diğer bölgelerine geçiş yollarının kilidini açmak ve böylece görülmeyi zorlaştırmak için meşaleler ve kürekler inşa etmek için kaynakları kullanabilir. Ne yazık ki benim için tüm kaynaklarım, çiftlik hayvanlarımı beslemek veya askerlerime kaynak göndermek yerine işçilerimi beslemeye gidiyordu. Sonunda, hem kaynakları kurtarmak hem de onlardan alabildiğim kadar az et toplamak umuduyla çiftlik hayvanlarımı kesmeye karar verdim, ancak çiftlik hayvanlarınız bir kez öldüğünde sonsuza dek ölürler, yani gelecekteki yumurtalara veda etmek zorunda kalacaksınız. Bu oyunun yavaş ve acı verici bir yenilgiyle sonuçlandığını söylemek yeterli.

siege-survival-gloria-victis-3

Gloria Victis’te var olmasına rağmen, savaş kesinlikle bu oyunun ana odak noktası değil. Geceleri gardiyanlara saldırma kararı verebilirsiniz, ancak genellikle buna karşı çıkmanızı tavsiye ederim çünkü ölü muhafızlar daha sıkı güvenlik sağlar. Ayrıca oyunun kale bölümleri sırasında savaş bölümleri de bulunuyor. Bu olaylar sırasında düşman size üç tip mermiden birini fırlatacaktır. Üzerine kondukları şeyleri yok edebilen ancak kaynaklar için toplanabilen kayalar, binaları yakan ateş okları ve içinden geçerlerse karakterlerin hastalanmasına neden olacak çürüyen inekler.

Siege Survival: Gloria Victis ses ve grafik

Ancak oyuncu, hem tüm oyuna yiyecek, su, zırh ve silahlar içeren kaynaklar gönderdiğiniz askerler aracılığıyla hem de bir mancınık inşa ederek savaşabilir. Mancınık, saldırganlarınıza doğrudan zarar vermenize izin vermesi açısından güçlüdür, ancak onu korumanızı ve cephane için katran kaplarını doldurmak için şehre gitmenizi gerektirir. Bir bakıma, bu oyun bana geleneksel strateji oyunlarının çoğundan çok iç karartıcı oyunları hatırlatıyor. Kulağa garip geldiğini biliyorum ama oyun, Orta Çağ’da bir şehir kuşatmasında yaşamanın nasıl bir şey olduğunun umutsuzluğunu gerçekten hissetmeniz için elinden gelen her şeyi yapıyor.

siege-survival-gloria-victis-4

Bu, Gloria Victis’in yazı ve müziği aracılığıyla uygulanmaktadır. Siege Survival’ın hikayesi kısa olsa da işi tamamlar. Başlıca önceliği, oyuncuya şehrinin içinde bulunduğu durum, karakterin güçlü ve zayıf yönleri hakkında bilgi vermek ve bu şehrin hayatta kalanlarına ve askerlerine sizi şehri korumaya motive edecek kadar derinlik vermektir. Bu şekilde hikaye, sizi oyunun dünyasına kaptırmaktan çok, oyun için önemli olan oyuncu bilgilerini iletmekle ilgilenir. Aynı şekilde, müzik yetersizdir, ancak esas olarak onun peşine düştüğü umutsuzluk duygusunu güçlendirmeye yardımcı olmak için vardır.

Hikaye ve müzik bir araya gelerek oyuncuyu zihinsel olarak oyuna mükemmel şekilde uyan bir umutsuzluk durumuna sokar. Bu oyunda iyi olsam bile ayak parmaklarımın üzerinde durmam gerekiyor. Ölümden hep bir gün uzaktasın. Açlık, hastalık veya yaralar olsun. Bu, beynimin her zaman dakikada bir mil koşmasına neden oldu. Gün boyunca geceleri hangi kaynakları toplamam gerektiğini düşünürüm ve geceleri bu kaynakları gün boyunca nasıl iyi bir şekilde kullanabileceğimi düşünürüm. Bu nedenle bu oyunda ahlaki bir ikilemle karşı karşıya kaldığınızda aslında bir ikilemdir. Bazen bir vatandaşın tek başına ölmesine izin vermek, kaynakları tüketebilecekleri kalenize getirmekten daha iyidir.