HDMI bağlantı güvencesi nedir? Hacklenmemek için dikkat edilmesi gerekenler

HDMI bağlantısı, yüksek tanımlı video ve ses iletimi için multimedya arabirimi tarafından yönlendirilen bir bağlantı standardıdır. HDMI’nın gelişimi, arasında Hitachi, Philips, Sony, Thomson ve Toshiba Corporation gibi elektronik endüstrisindeki büyük oyuncular tarafından yönlendirildi. Ayrıca Fox, Warner Bros, Universal ve Disney gibi büyük yapım şirketleri de bu yeniliğe destek verdi.

HDMI bağlantısının özellikleri

HDMI kısaltması, High-Definition Multimedia Interface anlamına gelir. Yani, çok kanallı bir dijital video ve ses arabirimi için bir belirtim standardıdır. Genellikle HDMI, bilgilerin sıkıştırılmadan gönderildiği, giriş cihazlarını çıkış cihazlarına bağlayan bir kabloyu ifade eder.

İlk sürüm olan HDMI 1.0, 2002’nin sonlarında 1080p 60Hz’e eşdeğer bir çözünürlük, 8 kanallı 192kHz ses ve yaklaşık 5Gbit/s desteği ile piyasaya sürüldü. En son sürüm olan HDMI 2.1, bant genişliğini 10K’ya kadar çözünürlüklerle 48 GB/s’ye kadar artırır. İyileştirmeleri, 8K için 60 Hz ve 4K için 120 Hz’lik yeni hızların yanı sıra HDR10+ ve Dolby Vision ile dinamik HDR desteğini içerir, bu da size optimum düzeyde doygunluk ve parlaklık ile sahneler sunar.

Bu standardın ana avantajlarından biri, video ve sesin iletimi ve çoğaltılması için çeşitli standartları birleştirmesidir. HDMI, USB bağlantısının aksine bize diğer cihazların yanı sıra ev sinemasında, akıllı TV’de, dizüstü bilgisayarlarımızda, projektör veya video oyun konsolunda kaliteden ödün vermeden bağlanma rahatlığını veriyor.

hdmi hack

Birden çok kullanım için bağlayıcı türleri

Ardından, bağlayıcı türlerinin ne olduğundan bahsedeceğiz:

Type A Standart

Normalde aşağıdakileri bağlamak için kullanılan 19 pinli bir konektördür:

 • Televizyonlar, DVD oynatıcılar, Blu-ray oynatıcılar gibi ev ses ve video ürünleri.
 • Ev sinema sistemleri.
 • Ev eğlence ürünleri.

Type B

29 pimi vardır ve daha yüksek çözünürlüklü gelecekteki ekranlar için hazırdır. Ancak yaygınlaşmamıştır.

Type C Mini ve Type D Mikro

HDMI Type A’nın 19 pinli sürümleridir. Aşağıdakiler gibi taşınabilir cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır:

 • Dijital müzik çalarlar.
 • Dijital kameralar
 • Video kameralar.
 • Konsollar.
 • Taşınabilir ürünler
 • Mobil cihazları bir TV ile bağlamak.

En çok kullanılan HDMI kablosu türü, aşağıdakiler için kullanılan 19 pimlidir:

 • TMDS kanalı veya ses, video ve yardımcı verilerin taşınması için 12 pin.
 • Uzaktan kumanda işlevleri için kullanılan HDMI CEC kanalı için 1 pin.
 • 6 pin, kablo bağlanırken otomatik algılama, 5v voltaj, ses formatlarının beyanı, ek video formatları vb. gibi fonksiyonlara yayılır.
video jacking

Video jacking saldırısı

Video jacking, güvenlik uzmanı Brian Krebs tarafından ilk kez 2016 yılında gösterilen bir bilgisayara izinsiz giriş saldırısıdır. HDMI standardının ekranınızın yinelenen bir görüntüsünü elde etme yeteneğinin kullanılmasından oluşur. Bununla, kullanıcının eylemlerini, bastığı tuşları ve şifreler ve hassas bilgiler dahil olmak üzere verileri nasıl girdiğini görebilirsiniz.

Basit bir deyişle, cihazın ekranında görünen her şey (akıllı TV, dizüstü bilgisayar veya cep telefonu) siber suçlu tarafından da görülebilir.

juice jacking ile video jacking arasındaki farklar

2011’de Brian Krebs tarafından da juice jacking tespit edildi. Bu, USB bağlantı noktasını içeriyor. Temel olarak bir PC’ye, bir tablete kötü amaçlı kod veya kötü amaçlı yazılım yüklemek ve hatta akıllı telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaştırmak için kullanılır.

Kullanıcıları aldatmanın bir yolu, serbestçe erişilebilen kablolara sahip, manipüle edilmiş USB şarj modülleri sunmaktır, ancak ne yazık ki bunlar bilgisayarlara bulaşmak üzere tasarlanmıştır. video jacking durumunda, daha önce belirttiğimiz gibi HDMI bağlantısı kullanılır, ancak HDMI standardı ile uyumlu bir USB Type C bağlantı noktasına sahip cihazlar da savunmasızdır.

HDMI bağlantınızı güvenle kullanma

Cihazınızı, örneğin cep telefonunuzu HDMI kablosuyla bir şarj istasyonuna bağlarken, yalnızca şarj bildiriminin etkinleştirildiğini lütfen unutmayın. Bir HDMI kablosuna bağladığınızda ekranda “HDMI erişimi” bildirimi çıkıyorsa, o servise veya yere güvenmeyin, sahte bir şarj istasyonudur.

Şüphesiz, HDMI bağlantısı, cihazlarımızda görüntü ve ses kalitesinde önemli bir gelişme sağlıyor. Ayrıca eğlence ve iş için kullanabileceğimiz çeşitli cihazların birbirine bağlanmasını da kolaylaştırır. Ancak, video jacking risklerine karşı dikkatli olmalıyız.